reklama

Każdą branżę można otworzyć na innowacje

Maryla Pawlak-ŻalikowskaZaktualizowano 
Technologiczne, organizacyjne, produktowe i marketingowe - każda z tych innowacji może wprowadzić firmę na nowe tory rozwoju, ułatwiając jej rywalizację z konkurencją. Widzimy to zarówno w branży IT, jak i przemyśle jachtowym czy... handlu warzywami.

Podczas gali tegorocznej edycji rankingu Innowacje, indywidualną nagrodę w kategorii Wynalazca Roku odebrał Piotr Świrydowicz - konstruktor światowej klasy rozwiązań z zakresu samochodowych instalacji gazowych. To jego dziełem jest Barracuda - wtryskiwacz gazu w instalacjach samochodowych firmy Alex mającej zakłady w Kleosinie i Fastach. Niedawno na rynek trafiło milionowe takie urządzenie. Jest ono częścią całego systemu pod nazwą OPTIMA - pierwszego polskiego systemu autogazu do silników z pośrednim wtryskiem paliwa spełniającego normę emisji spalin EURO 6.

Sama firma ALEX także trafiła do grona laureatów Innowacji 2016 w kategorii Produkcja usługi firma średnia, dzięki swoim rozwiązanim wdrożonym w minionym roku. Natomiast w kategorii Produkcja firma duża zdobywcą piewszego miejsca w bardzo trudnym wyścigu po ten laur zostało przedsiębiorstwo AC S.A. - krajowy lider motoryzacyjnych instalacji gazowych, jeden z głównych graczy europejskich w tej branży. Statuetka trafiła w ręce Tomasza Cybulko, dyrektora Centrum Badawczo-Rozwojowego w AC, który kilka lat temu odbierał taką samą nagrodę w Innowacjach, jak teraz Piotr Świrydowicz.

Tak silna obecność branży automotive w tej rozgrywce, której głównym motywem jest nowoczesność wdrażanych w regionie rozwiązań, w ogóle nie dziwi. Podlaskie jest prawdziwym „zagłębiem” firm wytyczających kierunki rozwoju w branży instalacji autogaz. Poza już wymienionymi mamy tu także jeszcze LPGTECH (także uczestnik tegorocznego rankingu), EuropeGAS czy DGi.

Prawdopodobnie jeszcze nie raz będą konkurować w naszym zastawieniu, tak jak konkurują ze sobą na rynku stanowiąc też nie lada wyzwanie dla kapituły podejmującej werdykt w tym rankingu.

Na liście branż reprezentowanych w tegorocznej edycji Innowacji, tradycyjnie nie zabrakło przedstawicieli regionalnych i krajowych liderów producentów wysokiej klasy mebli metalowych, maszyn rolniczych, przetwórstwa mlecznego. Ku naszej ogromnej satysfakcji ranking przyciągnął także reprezentantów nowoczesnego przemysłu jachtowego, grzewczego, budownictwa, a nawet pozabankowej branży finansowej.

Co więcej - ranking pokazał, że region jest coraz mocniejszym jakościowo skupiskiem firm z branży rozwiązań cyfrowych, ale też udowodnił, że innowacje mogą napędzać rozwój pozornie prostych biznesów jak np. hurtownia warzyw czy zakład fotograficzny.

Wszystkich uczestników rankingu łączyła w tym roku i łączy przez całe dziesięciolecie, otwartość na zmiany i gotowość podejmowania ryzyka. Skala wynikających z tego sukcesów finansowych czy wzrostów zatrudniania (bo na te czynniki także patrzyli eksperci oceniający projekty) jest bardzo zróżnicowana. Ale pewne jest, że w tych firmach nie sięga się po innowacje dla samych innowacji - są one trudną drogą, której cel jest jasno określony: umocnienie pozycji firmy na rynku.

To wymaga odwagi i laury wręczane na gali były także nagrodami za te własnie biznesowa odwagę, którą chcemy przez laureatów zarazić inne przedsiębiorstwa w regionie.

Poniżej - w bardzo skrótowej firmie - przedstawiamy charakterystyki projektów nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.

Młodzi Dynamiczni - Elastic Cloud Solutions Sp. z o.o.

Zespół firmy stworzył cyfrowe narzędzie pod nazwą Elastic Intranet - jest to nowe podejście w budowaniu intranetu, z którego korzystają już duże przedsiębiorstwa. Autorskie rozwiązanie polega na stworzeniu systemu pozwalającego na bardzo szybkie budowanie zawartości oraz całych obszarów intranetu, jak: bazy wiedzy, rezerwacje zasobów, map lokalizacji i wielu innych. To jedno z kilku rozwiązań jakie firma proponuje cyfrowym biurom na miarę XXI wieku.

Rozwiązania cyfrowe firma mała - spółka BitCraft

Firma świadczy usługi w zakresie wytwarzania innowacyjnego oprogramowania. W minionym roku wprowadziła m.in. na rynek aplikację mobilną do zarządzania wynajmem sali konferencyjnych. Aplikacja powstała w ramach wewnętrznego firmowego „laboratorium”.

W 2016 roku spółka podpisała umowę z londyńskim bankiem na wykonanie, wdrożenie oraz utrzymanie innowacyjnej mobilnej aplikacji bankowej. Pozyskała inwestora finansowego (Podlaski Fundusz Kapitałowy) i zmieniła formę organizacyjną z jednoosobowej działalności gospodarczej na sp. z o.o.

Rozwiązania cyfrowe firma średnia - TenderHut S.A.

Jedna ze spółek grupy TenderHut - SoftwareHut zbudowała dla szwajcarskiej organizacji pozarządowej aplikację social network służącą wymianie wiedzy pomiędzy lekarzami. Mogą oni udostępnić materiał wideo z przeprowadzonych operacji, mając przy tym możliwość dyskusji i wymiany doświadczeń.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest też RoboLab - informatyczne narzędzie medyczne, które umożliwi automatyczne wykonywanie badań w laboratorium. Połączy nowoczesne i autorskie oprogramowanie, roboty laboratoryjne i nowoczesną aparaturę medyczną. System będzie dostępny na komputerach stacjonarnych, jak również urządzeniach mobilnych.

Usługi, firmy mikro - Centrum Druku Futura Artur Radecki

W 2016 roku firma wprowadziła nowy sposób sprzedaży autorskich fotografii.

WydrukujFotografie.pl to jedyny taki serwis w formie galerii, łączący prostotę zarabiania na pasji fotografowania z potrzebami miłośników fotografii autorskiej i dobrego designu.

Kupujący - drukując własne zdjęcie lub wybrane z bogatej galerii serwisu - wybiera format oraz dostępne oprawy. Może też zwizualizować oprawione dzieło na kolorze ściany swojego domu. Twórca udostępniając zdjęcie lub grafikę w serwisie, ma pełną kontrolę nad formą i ceną, za jakie będzie sprzedane jego dzieło.

Usługi, firmy mikro - wyróżnienie - Experteam

Firma m.in. stworzyła gablotę produktową obsługiwaną za pomocą aplikacji na smartfon.

Gablota prezentuje innowacje produktowe wybrane przez operatora aplikacji poprzez podświetlenie i wyeksponowanie tych, w zakresie których toczy się biznesowa rozmowa.

Niniejsze działanie ma na celu ukrycie innowacji produktowych objętych umową poufności , a wyeksponowanie tych , które dla danego klienta mogą być interesujące i nie są objęte tajemnicą.

Usługi, firma mała - TAG Sp. jawna Małgorzata i Albert Cemer

TAG to nowoczesna, bezmagazynowa firma z tytułem Ambasadora Podlaskiego Biznesu, zajmująca się sprzedażą warzyw i owoców.

W oparciu o usługę działającą w „chmurze”, TAG umożliwia klientom posiadającym aplikację mobilną na przeglądanie oferty owoców i warzyw oraz składanie zamówień. Za pomocą specjalnego systemu informatycznego wgranego na urządzenia mobilne typu: telefon, tablet, osoba zamawiająca towar, może robić zamówienie w dowolnym miejscu w Polsce i na świecie.

System TAG MOBIL wiąże aplikację na urządzeniu klienta z panelem operacyjnym wyświetlanym w dziale zamówień firmy. Pozwala to na szybką i aktualną prezentację oferty, weryfikację składanych zamówień, reakcję na braki magazynowe oraz realizację kompletnych zamówień.

Produkcja, firmy małe - TOBO Datczuk Spółka Jawna

Firma wprowadziła do produkcji Meble Health to Office. H2O to stanowisko pracy zarówno dla osób pełnosprawnych, jak i niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Do produkcji tych mebli TOBO wykorzystuje materiały antybakteryjne i płyty o zmniejszonej emisji formaldehydu. Innowacyjna aplikacja komputerowa dopasowuje się do wymiarów użytkownika według wyliczeń antropometrycznych.

Podpowiada prawidłową postawę podczas pracy. Przypomina o przerwach, uczy dobrych nawyków, wspiera prawidłowy rozwój i dobrą kondycję. Połączona z aplikacją, inteligentna lampka biurkowa dostosowuje natężenie swojego światła do zmieniających się warunków świetlnych otoczenia.

Produkcja, firma średnia - ALEX

W mechanicznych elementach podzespołów samochodowych instalacji gazowych narażonych na tarcie i zużycie firma zastosowała nanopowłoki - powłoki o wysokich właściwościach tribologicznych i antyadhezyjnych. Wydłuża to sprawność i trwałość instalacji.

Firma ALEX wprowadziła także na rynek system OPTIMA - pierwszy polski system autogazu do silników z pośrednim wtryskiem paliwa spełniający normę emisji spalin EURO 6. Zestawy OPTIMA to dobrane i zestrojone ze sobą najwyższej jakości podzespoły instalacji LPG czwartej generacji w całości pochodzące od jednego producenta - firmy ALEX.

Produkcja, firma średnia - wyróżnienie - Balt-Yacht K. A. i B. Kozłowscy Spółka jawna

Produkcja łodzi w stoczni Balt-Yacht odbywa się głównie metodą tradycyjną - nakładanie żelkotu i żywic. Fakt, że firma znajduje się na obszarze Zielonych Płuc Polski był jednym z czynników wprowadzenia innowacyjnej, ekologicznej technologii próżniowej infuzji żywicy. Spowodowało to eliminację emisji środków chemicznych do otoczenia.

Kontakt pracownika z żywicą ogranicza się jedynie do zmieszania odpowiedniej jej ilości z utwardzaczem i podłączenia do przewodów zasilających. Wyższa jest też jakośc usługi.

W 2016 roku Balt Yacht zastosował też innowacyjną metodę - próżniowa infuzja żywicy - do produkcji norweskiego modelu 9-metrowej luksusowej łodzi motorowej o nowoczesnej konstrukcji dla nowego kontrahenta.

Wymagało to zarówno podniesienia kompetencji załogi, jak i zakupu kosztownych materiał.ow, ale teraz firma będzie mogła produkować ten model łodzi seryjnie.

Produkcja, firma średnia -wyróżnienie - ABW Superbruk

Innowacją zastosowaną w firmie było wdrożenie do procesu produkcyjnego innowacyjnych blatów produkcyjnych z homogenicznego tworzywa sztucznego oraz modernizacja systemów dojrzewania kostki brukowej w pojedynczej komorze na dwóch liniach produkcyjnych. System skutkuje bardziej jeszcze bardziej równomiernym niż do tej pory suszeniem kostki, co skutkuje podniesieniem standardów jej jakości i trwałości.

Produkcja, firma duża - trzecie miejsce - Nibe-Biawar

Jedną z innowacji NIBe Bawar jest HK200 - Kompaktowa centrala wewnętrzna do systemów grzewczych z powietrznymi pompami ciepła.

To elastyczna jednostka wewnętrzna do powietrznych pomp ciepła przeznaczona do ogrzewania, chłodzenia i produkcji ciepłej wody. Stosowana przy modernizacji istniejących systemów grzewczych lub w nowym budownictwie. Zastosowanie systemu na bazie powietrznych pomp ciepła i jednostki wewnętrznej HK 200 przyczynia się do walki ze smogiem, ponieważ system nie emituje bezpośrednio żadnych zanieczyszczeń do powietrza (brak procesu spalania).

System z centralą HK 200 przyczynia się do wzrostu efektywności energetycznej, ponieważ osiąga efektywność na poziomie SCOP>5 (prawdziwa rewolucja wśród powietrznych pomp ciepła), co oznacza, że zużywa 5-krotnie mniej energii do ogrzania budynku w porównaniu do kotłów elektrycznych.

Produkcja, firma duża - drugie miejsce - SaMASZ

W przedsiębiorstwie zaprojektowano i wdrożono do produkcji 43 modele nowych maszyn i urządzeń. To m.in. seria kosiarek dyskowych tylnych KDD z centralnym zawieszeniem oraz walcami na szeroki pokosi; seria kosiarek dyskowych czołowych KDF z walcami na szeroki pokos; seria kosiarek dyskowych czołowych z serii TORO z pchanym układem zawieszenia oraz zgrabiarka grzebieniowa tylno-czołowa.

Z zakresu innowacji organizacyjnych firma wprowadziła kilka nowoczesnych systemów zarządzania.

Zastosowała także nietuzinkowe rozwiązanie z zakresu marketingu: pobiła rekord Guinnessa pt. „Największy obszar łąki skoszony zestawem trzech kosiarek dyskowych w osiem godzin”. Użyła do tego swojego zestawu kosiarek dwustronnych KDD 941 oraz kosiarkę czołową KDF 340. Przez osiem godzin nieprzerwanej pracy zestaw skosił 96,29 ha. Do tej pory rekord nie został pobity przez żadnego producenta maszyn zielonkowych i przekłada się na promowanie i wizerunek marki na całym świecie.

Produkcja, firma duża - pierwsze miejsce - AC SA

Jednym z szeregu rozwiązań wdrożonych w ub. roku przez AC jest STAG 500 DIS j - to rozwiązanie stworzone do zaawansowanych technologicznie silników z bezpośrednim wtryskiem benzyny.

Wyróżnia się pracą całkowicie opartą na zasilaniu gazowym, bez udziału benzyny. Gaz wtryskiwany jest w dwóch fazach jednocześnie (ciekłej i odparowanej), przez co eliminuje mankamenty typowej VI generacji która jest obecna na rynku.

Ponadto taki system jest uniwersalny i przygotowany do silników z układem dwuwtryskiwaczowym benzyny. Nowość w ofercie AC też np. wodoodporny wskaźnik poziomu gazu pod nazwą WPGH Waterproof. Jego innowacyjność przejawia się w technologii gwarantującej całkowicie szczelną konstrukcję. Pracując zanurzeniowo w płynie wskaźnik pozwala na dokładny odczyt i jest bezawaryjny.

Do tegorocznej edycji Innowacji (dotyczącej wdrożeń z 2016 r.) zakwalifikowały się 22 firmy spośród 25 zgłoszonych:

Centrum Druku Futura Artur Radecki, e-Infolex, BARTER S.A., Prognosis Sp. z o.o., BitCraft Sp. z o.o., Experteam Sp. zo.o., TIS Group, TenderHut SA, NIBE-BIAWAR Sp. z o.o., SaMASZ Sp. z o.o., Aventus Group sp. z o.o, TOBO Datczuk Sp. Jawna, Balt-Yacht K.A. i B. Kozłowscy Sp. Jawna, ALEX Sp. z o.o., TAG Sp. Jawna, Małgorzata Cemer, Albert Cemer, Elastic Cloud Solutions Sp. z o.o., P2V Polska Sp. z o.o., Malow Sp. z o.o., AC Spółka Akcyjna, LPGTECH Sp. z o. o., ABW Superbruk Sp. z o.o., Grupa Mlekovita.

Od 10 lat organizatorem rankingu Innowacje jest Kurier Poranny i Rada Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Białymstoku.

Partnerami merytorycznymi są (drugi rok) Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej oraz firma PwC (od tego roku).

Grono ekspertów - członków Kapituły rankingu oceniających nadesłane projekty - tworzyli w tym roku Jerzy Ickiewicz, Jerzy Pszczoła i Jerzy Wołkowycki z Naczelnej Organizacji Technicznej w Białymstoku, Anna Daszuta-Zalewska, dyr. Białostockioego Parku Naukowo-Technologicznego i Roderyk Gołaszewski z BPN-T oraz Tomasz Stypułkowski, prezes instytutu Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej.

Rząd robi poduszkę na ewentualne spowolnienie gospodarcze

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3