Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katastrofa smoleńska. Uroczystości pamięci. (zdjęcia, program, objazdy)

(mg)
Marsz milczenia przeszedł od kościoła św. Rocha pod pomnik Piłsudskiego 17 kwietnia 2010 roku
Marsz milczenia przeszedł od kościoła św. Rocha pod pomnik Piłsudskiego 17 kwietnia 2010 roku Archiwum
Katastrofa prezydenckiego samolotu wywołała szok i żałobę narodową. W piątek rozpoczęły się obchody pierwszej rocznicy katastrofy smoleńskiej.

[galeria_glowna]
Ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny abp Miron Chodakowski oraz stewardessa Justyna Moniuszko. To osoby związane z naszym regionem, które 10 kwietnia 2010 roku leciały prezydenckim samolotem do Katynia. O godz. 8.41 maszyna się rozbiła. Zginęło w sumie 96 osób.

- Rok temu przeżyliśmy narodowy szok. Jako naród byliśmy w takim stanie, jak ludzie, którzy tracą ukochane osoby. Emocje były ogromne - mówi prof. Jerzy Kopania, etyk i filozof.

10 kwietnia będziemy obchodzić pierwszą rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Polska delegacja leciała na uroczystości upamiętniające mord w Katyniu. O godz. 8.41 samolot rozbił się pod Smoleńskiem. Nikt z 96 osób na pokładzie nie przeżył. Zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, przedstawiciele polityki, wojska, duchowieństwa, najważniejszych instytucji w kraju. Wśród ofiar były też osoby związane z naszym regionem.

Katastrofa smoleńska: śmierć białostoczan

W katastrofie smoleńskiej zginął białostoczanin, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra, prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego abp Miron Chodakowski i młodziutka stewardessa Justyna Moniuszko.

- Znałam mojego męża 60 lat. Kiedy człowiek odchodzi, nie liczy się wieku, nie patrzy się, czy był to staruszek. Odchodzi człowiek - tak Ryszarda Kaczorowskiego wspominała w Białymstoku kilka tygodni temu jego żona Karolina.

- Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych. Nie zgadzam się z tymi słowami, bo bardzo mi brakuje Krzysztofa Putry. To osoba, którą bardzo dobrze się rozmawiało, która potrafiła słuchać - tak z kolei wspomina Krzysztofa Putrę jego współpracownik Rafał Rudnicki.

W piątek w kościele św. Kazimierza na Dziesięcinach została odsłonięta tablica upamiętniająca wicemarszałka Sejmu W uroczystości wzięli udział m.in. żona Krzysztofa Putry Elżbieta, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Dziś ciąg dalszy uroczystości poświęconych tragicznej rocznicy. W Supraślu hierarchowie Kościoła Prawosławnego w Polsce odprawią centralne nabożeństwo żałobne. Natomiast wieczorem przez centrum Białegostoku przejdzie Marsz Pamięci.

W niedzielę o godz. 8.41 zostaną włączone syreny alarmowe - sygnał ciągły, trwający 3 minuty. Tak zdecydował wojewoda podlaski Maciej Żywno.

Prof. Kopania wątpi jednak, by niedzielne uroczystości zjednoczyły naród, tak w dniu tragedii.

- Obawiam się, że pokażą one trwałe już podziały w naszym społeczeństwie. Tamte wydarzenia dawały nam szansę stania się lepszymi. Nie skorzystaliśmy z tego - komentuje prof. Jerzy Kopania.

Program uroczystości

Sobota, 9 kwietnia

Supraśl :
godz. 9. W klasztorze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu rozpoczną się uroczystości cerkiewne upamiętniające ofiary katastrofy. W nabożeństwie wezmą udział hierarchowie Kościoła Prawosławnego w Polsce, przedstawiciele władz państwowych. Modlitwy odbędą się też w krypcie, gdzie spoczywa abp Miron.

BBiałystok

godz. 18. W kaplicy Ostrobramskiej Archikatedry Białostockiej rozpocznie się msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Będzie jej przewodniczył ks. Henryk Żukowski, proboszcz katedry
godz. 20.15. Rozpocznie się Marsz Pamięci. Chętni zbiorą się pod pomnikiem J. Piłsudskiego i przemaszerują pod Pomnik Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem. Tu o godz. 21 rozpocznie się Apel Jasnogórski. Będzie też złożenie kwiatów, czuwanie, część słowno - muzyczna.

Niedziela, 10 kwietnia

Białystok

godz. 8. 10. Rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy pod Smoleńskiem przed kościołem Św. Rocha. Organizują je władze miasta i województwa w porozumieniu z rodzinami ofiar.
godz. 08.41. Minuta ciszy.
godz. 9:30 W kościele św. Rocha rozpocznie się msza święta w intencji ofiar katastrofy. Będzie jej przewodniczył abp Stanisław Szymecki. Po mszy św będzie modlitwa i złożenie kwiatów przy Pomniku Smoleńskim.

godz.12. W cerkwi Św. Mikołaja rozpocznie się Panichida - nabożeństwo żałobne

godz. 19:30 W Kościele św. Kazimierza odbędzie się koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej w wykonaniu Orkiestry Simfonia, Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Chórów: Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Białymstoku

Będą objazdy. Autobusy zmienią trasy.

W niedzielę w godz. 7.40 - 9.30 zostanie wyłączona z ruchu ul. ks. Abramowicza.

Linie 2, 4, 5, 10, i 21 w kierunku centrum pojadą z ul. Dąbrowskiego w al. Piłsudskiego, następnie ul. Częstochowską, Lipową i dalej stałą trasą.

Linie 19, 23, 107 w kierunku dzielnicy Antoniuk pojadą ul. Boh. Monte Cassino - Poleską - Częstochowską - al. Piłsudskiego i dalej bez zmian.

Linia 7 w kierunku centrum pojedzie z ul. Dąbrowskiego w al. Piłsudskiego i dalej stałą trasą.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny