Karate WKF. Wielki sukces Kaisho Białystok

Jedna z akcji Szymona Ołowskiego (z lewej) – mistrza Polski juniorów w wadze + 76 kg
Wielkim sukcesem klubu Kaisho Białystok zakończyły się w Łodzi mistrzostwa Polski w karate WKF. Podopieczni Marka Ołowskiego aż 21 razy stanęli na podium. Nasza drużyna wróciła z czterema złotymi medalami.

Mistrzami Polski w Łodzi zostali: Szymon Ołowski (kategoria + 76 kg juniorów), Kamil Biziuk (70 kg juniorów młodszych), Michał Chojnowski (+ 70 kg juniorów młodszych). Kaisho zdobył też tytuł w drużynie juniorów młodszych.

O sukcesy wcale nie było łatwo, bo zawody miały rekordową obsadę. Do walki przystąpiło 340 karateków z 42 klubów.

Finały były ich sprawą

Białostoczanie zdominowali kumite juniorów w wadze + 76 kg. Szymon Ołowski i Mariusz Korowaj odprawili z kwitkiem swoich przeciwników i finał był ich wewnętrzną sprawą. Ostatecznie 2:1 wygrał Ołowski.

Juniorzy Kaisho do medalowego dorobku dorzucili jeszcze srebro w kumite drużynowym, w którym zaprezentował się także Przemysław Skwarko. Ten zawodnik został ponadto wicemistrzem kraju w w kata i brązowym medalistą w kumite juniorów w wadze do 55 kg.

Inną kategorią, w której rywale mogli tylko podziwiać występy białostoczan, była waga 70 kg juniorów młodszych. Tutaj w kumite po złoto sięgnął Kamil Biziuk, który pokonał w finale klubowego kolegę Pawła Jancewicza. Brązowy medal przypadł kolejnemu zawodnikowi Kaisho - Maciejowi Szyszowi.

W wadze + 70 kg juniorów młodszych, wśród 13 startujących, równych sobie nie miał Michał Chojnowski. Z mistrzowskiego tytułu cieszyła się też drużyna w składzie: Biziuk, Chojnowski, Paweł Jancewicz i Kamil Piwowar, która w finale pokonała klubowych kolegów: Oskara Romaniuka, Kacpra Romaniuka, Krzysztofa Duszyńskiego i Łukasza Szkiłąda.

Kaisho zdobywało medale także wśród juniorek i młodzieżowców, chociaż nie udało się już sięgnąć po złoto. Warto jednak odnotować srebrne krążki naszych drużyn. Juniorki wystąpiły w składzie: Justyna Pastewska (indywidualnie była druga w wadze 54), Karina Rutkowska i Agnieszka Korowaj, a wśród młodzieżowców na podium stanęła ekipa: Bartosz Głowacki, Mateusz Leonik, Rafał Grzegorczuk i Maciej Lejdward.

- Dwadzieścia jedne miejsc na podium to wielki sukces. W klasyfikacji medalowej mistrzostw zajęliśmy drugie miejsce, tylko za Zarzewiem Prudnik. Mogę tylko podziękować i pogratulować zawodnikom - podsumowuje trener Marek Ołowski.

Kandydaci do kadry

Kilku białostoczan jest bardzo poważnymi kandydatami do reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy kadetów i juniorów w karate WKF, które w lutym przyszłego roku zostaną rozegrane w Azerebejdżanie.