Kampania "Same Plusy" w Białymstoku, czyli piorun uderza w krzyż. Bożena Przyłuska: Życie jest dobre bez Kościoła

Olga Goździewska
Olga Goździewska
Konferencja prasowa - kampania "Same Plusy" w Białymstoku Wojciech Wojtkielewicz
W pobliżu białostockiego PKS możemy zobaczyć ogromny billboard. Czerwony piorun uderza na nim w krzyż. To symboliczny obraz oddzielenia się człowieka od Kościoła. Podczas piątkowej konferencji prasowej działacze kampanii "Same Plusy" zachęcali m. in. do formalnego odejścia z instytucji, wypisywania dzieci z religii i rezygnowania ze ślubów przed ołtarzem. Padło wiele gorzkich słów.

Można żyć wspaniale bez Kościoła, w zgodzie ze sobą. Chcemy przekonać o tym osoby, które nie identyfikują się z tą instytucją. Kościół katolicki jest społecznie szkodliwy, sieje nienawiść, uderza w kobiety i mniejszości seksualne. Dyskryminuje i stosuje przemoc. Namawiamy do apostazji, zachęcamy do zaprzestania korzystania z wszelkich usług, oferowanych przez tę instytucję, takich jak komunia, ślub, pogrzeb czy lekcje religii - mówiła podczas piątkowej konferencji Bożena Przyłuska, działaczka warszawskiego Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Zobacz też:Białystok. Kolejny plakat antyaborcyjny został zniszczony. Pojawił się na nim napis "wolny wybór" i osiem gwiazdek (ZDJĘCIA)

Billboardy i mobilne reklamy promujące kampanię "Same Plusy" są już w Białymstoku, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Przeczytamy na nich: "W zgodzie ze sobą, z dala od kościoła" i zobaczymy grafikę. Czerwony piorun uderza w pochylony czarny krzyż. Akcja realizuje postulat "Narodowa Apostazja" sformułowany w odpowiedzi na ostatnie protesty przeciwko "łamaniu praw kobiet i osób LGBT, faszyzacji, demolowaniu podstaw ustrojowych państwa i postępującej klerykalizacji".

Zobacz też:Bez nich świat wyglądałby inaczej. Oto 6 najskuteczniejszych protestów kobiet, które zmieniły bieg wydarzeń

Przyłuska przypomina również o narodowym spisie powszechnym, który rusza w kwietniu. Apeluje, by w rubryce dotyczącej wiary nie wybierać opcji "katolik".

- To bardzo ważne, by odpowiedzieć na pytanie o wyznanie. Jeśli tego nie zrobimy, to z czystej matematyki wynika, że usuwamy się z mianownika, przez co zwiększamy udział katolików w populacji. Każda odpowiedź jest więc lepsza od żadnej. Co istotne, to nie jest pytanie o to czy zostaliśmy ochrzczeni albo w co wierzymy. To pytanie o poczucie przynależności do danego związku wyznaniowego. Jeśli ktoś nie identyfikuje się z Kościołem katolickim, niech da o tym znać. Spis ludności jest o tyle ważny, że politycy przez najbliższe dziesięć lat będą z niego korzystać i na tej podstawie podsumowywać nas jako naród - podkreśliła działaczka OSK.

Podczas konferencji prasowej Małgorzata Linkiewicz, działaczka białostockiego OSK, podzieliła się swoją historią o apostazji.

- Dziś rano złożyłam akt woli o wystąpieniu ze wspólnoty Kościoła. Wniosek został podpisany przez proboszcza. Zaczęła się procedura mojej apostazji. Czuję się wolna i mam poczucie, że postąpiłam dobrze, zgodnie ze sobą - powiedziała Małgorzata Linkiewicz.

Odczytała również fragment orzeczenia woli o wystąpieniu z Kościoła katolickiego, z którego można skorzystać:

Powodem, dla którego opuszczam Kościół, jest fakt, że nie wyznaję wiary w Boga, nie żyję według zasad Kościoła katolickiego, nie biorę udziału w życiu Kościoła: w nabożeństwach, pielgrzymkach, procesjach, jak i innych formach praktyk religijnych. Moja dalsza fasadowa przynależność do Kościoła pozostaje w sprzeczności z jego istotą i moim sumieniem. Ponadto moja ocena tej instytucji jest bardzo zła z wielu względów. Nie godzę się na klerykalizację życia publicznego i urzędowego w Polsce, na religię w szkołach, w urzędach, na uroczystościach państwowych. Nie godzę się na wpływanie Kościoła na politykę państwa, na naciski o zmianę prawa na zgodne z zasadami tej instytucji, ale stojące w sprzeczności z interesem obywatelek i obywateli w sprawie praw do decydowania o własnym życiu i zdrowiu. Chodzi tu o prawo do aborcji, prawo do antykoncepcji, prawo do rzetelnej edukacji seksualnej, prawo do profesjonalnej opieki medycznej, nie ograniczanej ze względu na światopogląd, na prawo do zawierania małżeństw osób tej samej płci. Nie godzę się na dehumanizujący język, którym posługują się hierarchowie Kościoła wypowiadając się na temat osób LGBTQIAP. Nie godzę się na specjalne traktowanie Kościoła przez państwo, na liczne nadużycia finansowe, ulgi podatkowe, na bogacenie się Kościoła kosztem budżetu państwa. Nie godzę się na systemowe ukrywanie pedofilii, ukrywanie sięgające najwyższych szczebli władzy Kościoła, na bezkarność osób dokonujących gwałtów na dzieciach. Nie godzę się na wtłaczanie już od dziecka poczucia winy za grzechy, nienawiści do własnego ciała, wykrzywionej wizji seksualności, patriarchalnych relacji między kobietą a mężczyzną. Nie godzę się na to, żeby ośmioletnie dzieci zmuszane były do klękania przed obcym starszym mężczyzną i opowiadania o najintymniejszych sferach swojego życia oraz do składania przysiąg, których znaczenia jeszcze nie rozumieją.
Nie godzę się na bycie częścią instytucji, która się tego wszystkiego dopuszcza

Projekt "Same Plusy" jest efektem współpracy zespołu Świeckie Państwo OSK ze stowarzyszeniem Kongres Świeckości i został sfinansowany ze środków fundacji Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze 31

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
petrus

Kretynska nienawisc podniesiona do rangi ideologi. Tesknia za swieckim PRL

G
Gość
29 marca, 13:02, ktoś:

Proponowałbym tym wszystkim protestującym [wulgaryzm]m, także tym męskim by w pierwszej kolejności wyzwały swoje matki od qrew za to,że nie usunęły ich gdy mogły. Najechało wsiowego,czerwonego bydła spod białoruskiej granicy i drzą ryje. niech zapier....ją pod swoje cerkwie.

Albo jesteś prowokatorem albo nie bardzo niemądrą osobą. Akurat Cerkiew i KK jadą na tym samym wózku. Więc nie próbuj świadomie bądź nieświadomie (druga opcja) tworzyć kwasów pomiędzy oboma wyznaniami.

G
Gość
29 marca, 12:36, Gość:

Nie lubię jak ktoś mi mówi co mam robić. To mój wybór czy zostanę członkiem kościoła, czy nie. Jestem członkiem kościoła sporadycznie prątkującym. Mam obojętny stosunek do księży. Mimo to nie zamierzam składać aktu apostazji. Kościół to również tradycja. To groby ojców przy których chcę kiedyś spocząć.

Praktykującym miało być, a nie prątkującym, automat poprawił, a wyszło komicznie :)

G
Gość

Nie lubię jak ktoś mi mówi co mam robić. To mój wybór czy zostanę członkiem kościoła, czy nie. Jestem członkiem kościoła sporadycznie prątkującym. Mam obojętny stosunek do księży. Mimo to nie zamierzam składać aktu apostazji. Kościół to również tradycja. To groby ojców przy których chcę kiedyś spocząć.

p
petrus

Ma racje, zadne zwierze nie potrzebuje Kosciola, a ludzie jak najbardziej.

G
Gość

Cóż, życie nie znosi pustki. Jak takim pustułkom co na zdjęciu przy pomocy machiny propagandowej Mumii Europejskiej ramie w ramię z Al Dżazirą uda się zmarginalizować KK, kiedyś na jego miejsce wejdzie inna silniejsza religia. A wtedy jeszcze nasi potomkowie (bo na pewno nie potomkowie tych bab z symbolem nazistowskim na maskach) jeszcze nam podziękują. Tylko że przeważnie od strażników szariatu w "mazak" obrywają panie w miniówkach, czy dwaj panowie idący (idące) za rączkę. Czy u nas jest to możliwie, a dlaczego nie? Islam w Szwecji, Belgii czy Holandii tez zaczynał się od pierwszego emigranta.

w
www.FederacjaZielonych.pl

"500 " czy "Aborcja na żądanie"?

G
Gość
29 marca, 08:15, Gość:

A kto ich opłaca? Czuba 'sok z buraka' opłacał Giertych, Neuman i wielu z PO. Red. Maciorowska mółwiła o hejterach w Białymstoku pod przywództwem T.Truskolaskiego, a to juz ciekawe, ile on płacił hejterom by oczerniali setki Bialostoczan. A Urzad Skarbowy zajmie sie sie sponsorowaniem trolli i tu i w Wawie?

Dziennikarka Maciorowska liczy na to, że prokuratura wezmie się za dupska kanalii.

G
Gość

A kto ich opłaca? Czuba 'sok z buraka' opłacał Giertych, Neuman i wielu z PO. Red. Maciorowska mółwiła o hejterach w Białymstoku pod przywództwem T.Truskolaskiego, a to juz ciekawe, ile on płacił hejterom by oczerniali setki Bialostoczan. A Urzad Skarbowy zajmie sie sie sponsorowaniem trolli i tu i w Wawie?

G
Gość
28 marca, 20:05, Gość:

identycznie jak Żydzi atakuja kościół w Polsce, chca likwidacji kosciołów a na ich miejsce meczety? Zydówka Waltz je stawiała, Zyd Rostowski zarobił na Polakach wiele milionów i wystawił synagogę itd.

28 marca, 21:05, Gość:

Co masz do Żydów? Nie wiem czy wiesz, ale modlisz się do Żyda. Chrystus był Żydem, bo jego matka była Żydówką.

28 marca, 22:16, Gość:

A przypomnij mi kto zabił dobrego Żyda Jezusa, do którego się modlimy...?

alfons broni prostytutek, to twoje zródło dochodów

G
Gość

prostytutki chca uczyć nas moralności, koń by sie usmiał

P
Peowiec

Tym co zaświtalo w tych ich głupich łbach że można żyć bez kościoła żeby ich szlak trafił jak najszybciej jak komuna lała po gnatach to na kolanach do kościoła szli się schronić i się modlili o wolność precz z takimi Polakami co przeciw wierze występują jak wam w kraju nie pasuje to won do zgniłej zachodniej Europy

G
Gość
28 marca, 20:05, Gość:

identycznie jak Żydzi atakuja kościół w Polsce, chca likwidacji kosciołów a na ich miejsce meczety? Zydówka Waltz je stawiała, Zyd Rostowski zarobił na Polakach wiele milionów i wystawił synagogę itd.

28 marca, 21:05, Gość:

Co masz do Żydów? Nie wiem czy wiesz, ale modlisz się do Żyda. Chrystus był Żydem, bo jego matka była Żydówką.

A przypomnij mi kto zabił dobrego Żyda Jezusa, do którego się modlimy...?

G
Gość
28 marca, 18:47, Gość:

a przyjdzie choroba ich samych albo dzieci i będa wyć i błagac Boga o pomoc, teraz nastawiaja swoje mordy przeciwko Bogu

28 marca, 18:55, Taka rzeczywistość:

Jeżeli jesteś nawiedzonym przez oszustów w kieckach - to powininesz się tego wstydzić a nie tym się obnosić .

Podpowiedz kiedy ,kogo i gdzie twój pan uzdrowił ?. Nawet po twoim bełkocie wyrażnie widać ,że co najwyżej odebrał ci rozum .

Cuda to wymyśl osób mających zwidy i pewne niedociągnięcia umysłowe poparte przez przebranych celem ich dalszego i lepszego .... d o j e n i a .

28 marca, 19:51, Gość:

BYDLAKU BÓG UZDROWIŁ MOJE DZIECKO

28 marca, 21:07, Gość:

Uwielbiam ten przaśny polski katolicyzm. Te słowa miłości (bydlaku), skierowane do bliżniego, którego miłują jak samego siebie

28 marca, 21:21, Gość:

A jaki on czy ty blizni? hahaha

to jego córa z tym piorunem a raczej nazistowskim hitlerowskim znakiem na pysku

G
Gość
28 marca, 18:47, Gość:

a przyjdzie choroba ich samych albo dzieci i będa wyć i błagac Boga o pomoc, teraz nastawiaja swoje mordy przeciwko Bogu

28 marca, 18:55, Taka rzeczywistość:

Jeżeli jesteś nawiedzonym przez oszustów w kieckach - to powininesz się tego wstydzić a nie tym się obnosić .

Podpowiedz kiedy ,kogo i gdzie twój pan uzdrowił ?. Nawet po twoim bełkocie wyrażnie widać ,że co najwyżej odebrał ci rozum .

Cuda to wymyśl osób mających zwidy i pewne niedociągnięcia umysłowe poparte przez przebranych celem ich dalszego i lepszego .... d o j e n i a .

28 marca, 19:51, Gość:

BYDLAKU BÓG UZDROWIŁ MOJE DZIECKO

28 marca, 21:07, Gość:

Uwielbiam ten przaśny polski katolicyzm. Te słowa miłości (bydlaku), skierowane do bliżniego, którego miłują jak samego siebie

A jaki on czy ty blizni? hahaha

Dodaj ogłoszenie