Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jazda samochodem latem nie musi być uciążliwa. Wystarczy klimatyzacja.

(pw) Fot. Piotr Walczak
Raz w roku dobrze jest oczyścić układ klimatyzacji – radzi Marcin Dziewiątkowski z Toyota Auto Park w Białymstoku. – Ma to wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów.
Raz w roku dobrze jest oczyścić układ klimatyzacji – radzi Marcin Dziewiątkowski z Toyota Auto Park w Białymstoku. – Ma to wpływ na zdrowie kierowcy i pasażerów.
Klimatyzacja w aucie jest zbawienna dla osób uczulonych na pyłki. Dobrze o tym pamiętać właśnie teraz, kiedy sezon alergiczny jest w pełni.

– Jedno z podstawowych zaleceń, jakie daję moim pacjentom, to żeby w okresie wzmożonego pylenia podróżowali wyłącznie klimatyzowanymi samochodami i zapomnieli na jakiś czas o spacerach i jeździe na rowerze – mówi dr Janusz Czarski, specjalista otolaryngolog i alergolog.

Jak przekonuje Witold Rogowski, ekspert z sieci hurtowni, sklepów i warsztatów motoryzacyjnych Profi Auto, rozwiązaniem problemów z pyłkami w samochodzie jest montaż lub regularna wymiana filtra kabinowego.

– Z ekspertyz przeprowadzonych przez koncerny motoryzacyjne wynika, że brak filtra przeciwpyłkowego wiąże się z aż 60-krotnie większym zapyleniem wnętrza samochodu – tłumaczy Rogowski.

Dodaje też, że eksperci z branży motoryzacyjnej od lat walczą z nieporozumieniem, jakie dotyczy kwestii używania klimatyzacji. Większość klientów serwisów, które specjalizują się w naprawie tych układów, pojawia się u mechaników na wiosnę. Najczęściej w przekonaniu, że klimę trzeba wyczyścić i sprawdzić po zimowej przerwie w jej użytkowaniu. Tymczasem fachowcy mówią jednogłośnie: klimatyzacja powinna być używana przez cały rok, a nie tylko w miesiącach ciepłych.

Klimatyzacja to utrzymywanie odpowiednich warunków wewnątrz samochodu: zdrowego poziomu wilgoci i temperatury, a nie tylko chłodzenie go latem – wyjaśnia Witold Rogowski. – Używając klimatyzacji jesienią i zimą sprawiamy, że zbyt duża ilość wilgoci zostaje wychwycona i usunięta z auta.

Polscy kierowcy o klimatyzacji przypominają sobie najczęściej dopiero, kiedy po jej uruchomieniu z kratek wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach. Niebezpieczne jest to, że woń nie jest intensywna i kierowcy z czasem przyzwyczajają się do niej. W tym czasie nawiewane do wnętrza pojazdu zarodniki grzybów mogą się zagnieździć w tapicerce czy obiciu foteli i zagrażać zdrowiu użytkowników samochodu (np. powodować choroby układu oddechowego). Układ wentylacyjny może też być siedliskiem bakterii, dla których świetną pożywką jest wilgoć i wpadające tam kawałki zgniłych liści.

W przypadku zagnieżdżenia się grzybów i bakterii, oprócz samego układu klimatyzacji, konieczne jest także oczyszczenie wnętrza kabiny samochodu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny