Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jan Kulczyk nie żyje (wideo)

Wikipedia, TVN24
Jan Kulczyk był jednym z najbogatszych Polaków
Jan Kulczyk był jednym z najbogatszych Polaków Arkadiusz Ławrywianiec
Jan Kulczyk nie żyje. O śmierci poinformował Kulczyk Holding SA.

Jan Kulczyk umarł w wyniku powikłań pooperacyjnych. Najbogatszy Polak miał 65 lat.

- Tracimy kolejnego wybitnego przedsiębiorcę. Ta informacja to wielki szok. Jan Kulczyk wizjonerem biznesu - powiedział Wojciech Kostrzewa o zmarłym Janie Kulczyku.

Dyrektor Generalny ITI stwierdził, że "jego pierwsze pomysły wydawały się dla większości zupełnymi bajkami, a on udowodnił, że można zaangażowaniem i zdolnością przekonywania do wizji osiągnąć bardzo dużo".
O śmierci biznesmena poinformował Kulczyk Holding SA. 65-letni Jan Kulczyk zmarł w nocy, w wyniku powikłań pooperacyjnych.

Tracimy wybitnego przedsiębiorcę, wizjonera biznesu

Źródło: TVN24/x-news

Jan Kulczyk to absolwent VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy (1968). Ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Posiadał stopień naukowy doktora prawa międzynarodowego - doktorat obronił w 1975.

W 2012 magazyn "Forbes", umieścił Jana Kulczyka na pierwszym miejscu listy najbogatszych polskich ludzi biznesu, wskazując iż jego majątek wynosi 8,9 mld zł[2]. W tym samym roku tygodnik "Wprost" również umieścił Jana Kulczyka na pierwszym miejscu swojej listy, jednak oszacował jego majątek na 9,7 mld złotych.

Był uznawany za jednego z najlepszych polskich przedsiębiorców. Miał szerokie kontakty biznesowe poza granicami kraju. W 2013 amerykańskie czasopismo "Forbes" umieściło Jana Kulczyka na 384. miejscu wśród najbogatszych ludzi świata, szacując jego majątek na 3,5 mld USD. Jest najwyżej uplasowanym Polakiem w rankingu światowych miliarderów.

Biznesmen zajmował się głównie inwestycjami w branżach: energetyka, ropa naftowa i gaz, infrastruktura, nieruchomości. Jego nowe przedsiębiorstwo Kulczyk Investments (d. Kulczyk Investment House) ma 40% udział w Neconde Energy Limited, spółce wydobywającej ropę naftową w Nigerii, 4,7% w San Leon Energy, zajmującej się poszukiwaniem, oceną oraz wydobyciem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego[5], 39% akcji Loon Energy Corporation, właściciela koncesji na poszukiwanie i wydobycie ropy w Kolumbii i Peru, 49,99% akcji Kulczyk Oil Ventures, spółki zajmującej się poszukiwaniem ropy i gazu na terenie Sułtanatu Brunei, Syrii i Ukrainy[6], oraz 10,2% udziałów w Ophir Energy, właścicielu koncesji na terenach roponośnych w Afryce[7]. Portfel surowcowy Kulczyk Investments obejmuje również 15,4% Strata Limited, spółki prowadzącej projekty surowcowe na terenie Afryki oraz 28% udziałów w spółce Centar poszukującej surowców na terenie Afganistanu.

W 2010 we współpracy z Silverstein Properties Inc. założył Kulczyk Silverstein Properties, spółkę joint venture specjalizującą się w nieruchomościach komercyjnych na rynku Europy Środkowo-Wschodniej[8]. W 2008 zainwestował w budowę kompleksu biurowców w Dubaju. W Warszawie planował postawić biurowiec Kulczyk Tower, który ma być jednym z najwyższych w Europie kontynentalnej wieżowców[9]. Zaangażował się też w sektorze finansowym budując sieć pośrednictwa kredytowego Family Finance[10]. W 2009 wymienił pakiet 28% akcji Kompanii Piwowarskiej na 3,8% akcji spółki SABMiller, drugiego na świecie producenta piwa.

Poprzez spółki zależne miał 24% Autostrady Wielkopolskiej, 40% Autostrady Wielkopolskiej II SA oraz 45% Autostrady Eksploatacji. Był właścicielem 56,7% pakietu akcji Pekaes SA.

Kulczyk Investments tworzy pierwszą polską prywatną grupę energetyczną o zasięgu międzynarodowym - grupę spółek zintegrowanych pionowo działających pod wspólną marką Polenergia w obszarze wytwarzania energii z konwencjonalnych i odnawialnych źródeł, jak również dystrybucji oraz obrotu energią elektryczną i jej produktami. W 2011 roku nabył 100% udziałów w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna. W 2009 nabył 90% udziałów w spółce Chemikals Sp. z o.o., operującej kolejowym terminalem przeładunkowym na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Do 2011, za pośrednictwem Kulczyk Pon Investment oraz Škoda Auto Polska sprowadzał do Polski samochody marek VW, Audi, Porsche, Škoda.

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny