Jakie zmiany podatkowe czekają przedsiębiorców w 2015 roku?

Redakcja
Początek roku, a wraz z nim ustawodawca raczy nas wieloma zmianami. Wydawałoby się, że biorąc pod uwagę sporo zmian wprowadzonych w 2014 roku, mało co może zaskoczyć przedsiębiorców. A jednak.

W 2015 roku szykują się kolejne modyfikacje w przepisach podatkowych, z którymi warto być na bieżąco. Poniżej opisujemy najważniejsze z nich.

Przychody a środki trwałe firmy
Z początkiem roku zmienia się zakres opodatkowania zbycia środków trwałych wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Jak wygląda to w praktyce? Jeśli w swojej firmie posiadamy np. laptop, który - pomimo takiego obowiązku - nie został ujęty w ewidencji środków trwałych, to w momencie jego sprzedaży ustalony zostanie przychód z tytułu jego zbycia. Te same uregulowania będą dotyczyć sprzedaży składników, które z uwagi na przewidywany okres ich użytkowania krótszy niż rok, nie zostały zaliczone do majątku trwałego. Wyjątkiem będą tu m.in. lokale mieszkalne, które nie stanowią towarów handlowych w prowadzonej działalności.
- Zmiana ta jest o tyle niekorzystna, że dotyczyć może np. samochodów, które są używane wyłącznie w firmie, a które nie zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. Na chwilę obecną przychód ze sprzedaży takiego samochodu był wolny od opodatkowania, jeśli samochód został sprzedany po upływie pół roku, liczonych od momentu jego zakupu. Obecnie, bezpieczniejszym podatkowo rozwiązaniem będzie uznanie, że przychód ze sprzedaży takiego auta będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej -– wyjaśnia Łukasz Ryczyński, Dyrektor Oddziału Tax Care w Białymstoku.
Na szczęście, przedsiębiorcy opodatkowani według zasad ogólnych lub podatku liniowego, zobowiązanie podatkowe z tytułu tej sprzedaży mogą ustalić, rozliczając koszty uzyskania przychodu (tj. jego wartość). Co więcej, wraz z dniem 1 stycznia br. odsetki bankowe od lokat tworzonych przy rachunku firmowym będą również stanowić przychód z tytułu prowadzonej działalności.

Lekarz i fryzjer z kasą fiskalną
Rok 2015 przyniesie również ograniczenie grona przedsiębiorców zwolnionych z obowiązku stosowania kasy fiskalnej. Do zakupu oraz instalacji urządzenia zobligowani zostają m.in. lekarze, dentyści, prawnicy, doradcy podatkowi, kosmetyczki czy fryzjerzy. Wspomniani przedsiębiorcy muszą kupić oraz zacząć używać kasę fiskalną w terminie do 1 marca 2015 r. Jeśli rozpoczną działalność w tym zakresie dopiero po 1 stycznia, będą mieli obowiązek ewidencjonowania na kasie po dwóch miesiącach od dokonania pierwszej sprzedaży na rzecz osób prywatnych i rolników ryczałtowych.
- Nie zmieni się za to limit wysokości sprzedaży na rzecz osób prywatnych, umożliwiający zwolnienie z ewidencji na kasie fiskalnej. Pozostanie on na poziomie 20 tys. zł rocznie. Warto jednak zauważyć, że do całości obrotu nie będzie się już wliczana dostawa nieruchomości, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – tłumaczy Łukasz Ryczyński, Dyrektor Oddziału Tax Care w Białymstoku.

Usprawnienie CEIDG
W drugiej połowie 2015 r. ustawodawca chce także polepszyć funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Skrócenie czasu oczekiwania na sprostowanie pomyłek, lepsza jakość danych oraz walka z fałszywymi adresami firm - to najważniejsze cele ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zmiany w VAT
Sporo też modyfikacji szykuje się w kwestii samego VAT-u. - Co szczególnie ważne dla młodych przedsiębiorców, z początkiem roku zniesiony zostanie obowiązek potwierdzania zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz uiszczania opłaty z tym związanej w wysokości 170 zł. Ci z kolei, którym taki dokument będzie potrzebny, mogą o niego wnioskować, a za jego wydanie będzie naliczona opłata 170 zł - mówi Łukasz Ryczyński, Dyrektor Oddziału Tax Care w Białymstoku. Zmienią się także zasady odliczania podatku VAT od samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, oraz innych wydatków związanych z tymi pojazdami. Firmy, w tym jednoosobowe, które posiadają samochody osobowe wykorzystywane zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych czekają na 1 lipca 2015 r. Wtedy to wejdzie w życie zmiana, która umożliwi odliczenie 50 proc. VAT od wydatków na paliwo zużywane do tych pojazdów.

Źródło: Tax Care

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie