MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakie wypieki kupujemy? Rogal maślany bez masła, chleb graham bez mąki graham. Kontrola wykazała duże nieprawidłowości

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Nazwa nie zawsze współgra ze składem kupowanego pieczywa.
Nazwa nie zawsze współgra ze składem kupowanego pieczywa. pixabay.com/Activedia
Pieczywo, wyroby cukiernicze, bułka tarta – to produkty, które na co dzień goszczą w naszej kuchni. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła, jak w tym roku znakowane są wypieki oferowane luzem i jak wygląda jakość handlowa paczkowanej bułki tartej. Wyniki nie zadowalają.

Spis treści

Kontroli w 2023 roku poddano 137 podmiotów detalicznych, zwłaszcza w zakresie znakowania i jakości chleba, ciast, ciastek, cukierków i bułki tartej.

Bułka tarta... z dodatkiem nasion

W przypadku bułki tartej przeanalizowano cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne. W części partii odnotowano niejednolitą barwę i słony smak. Nieprawidłowości dotyczyły też zawyżonej lub zaniżonej zawartości cukrów, tłuszczów, soli czy białka, a także obecności nasion. Deklarowanych parametrów nie spełniało 31 z 67 badanych partii.

Ocenie poddano też znakowanie paczek bułki tartej. 30 na 91 partii wzbudziło zastrzeżenia. Jak zaznacza IJHARS, dotyczyły one m.in. użycia nazwy „bułka tarta” dla produktu, który posiadał mąkę żytnią lub niedeklarowane nasiona, braku informacji o wartości odżywczej, braku wyróżnienia składników alergennych, czy też nieokreślenia warunków przechowywania i użycia.

Wypieki oferowane luzem pod lupą inspektorów

Na tapet wzięto również produkty, które sprzedawane są w sklepach luzem. Pod kątem znakowania sprawdzono 291 partii nieopakowanego chleba, pieczywa półcukierniczego bez nadzienia i z nadzieniem. 108 partii miało nieprawidłowości.

Klienci kupowali pieczywo z fantazyjną nazwą, gdzie rozpoznanie charakteru i właściwości było uniemożliwione. Używano określeń „rogal maślany” w produkcie bez masła i „chleb pszenny graham” w pieczywie bez mąki pszennej graham. W przypadku partii precli informacje wykluczały się – „precel z serem seropodobnym”.

Podobnie pojawił się zarzut wprowadzania w błąd co do metod produkcji, według Inspekcji „użycia określenia chłopski w produkcie zawierającym substancje dodatkowe np. E 330, E 270, E 300, E 472e” lub braku informacji, że pieczywo jest produkowanego z mrożonego ciasta.

Ponadto inspektorzy wykryli brak uwidaczniania składników, pominięcie masy jednostkowej pieczywa, brak wyróżnienia składników alergennych, rozbieżne informacje co do składu w katalogu a w opakowaniu zbiorczym, brak danych producenta i brak wskazania funkcji technologicznych dodatkowych substancji, np. kwasu cytrynowego. Co do masy netto, zaniżoną stwierdzono w 14 sklepach z 83 badanych.

Z czego produkuje się ciastka?

W sektorze ciast i wyrobów cukierniczych sprawdzono 77 partii, z czego w 28 wykryto nieprawidłowości. Chodziło m.in. o brak wykazu składników w miejscu sprzedaży i na opakowaniu (także składników złożonych), brak pełnej nazwy artykułu – podanie hasła „pączek” bez ujęcia, z jakim jest nadzieniem, wskazanie nieprawidłowych składników – cukier waniliowy zamiast cukru wanilinowego, śmietanka 30 proc. zamiast użytego analogu śmietany, brak danych identyfikujących producenta.

Najlepiej w całym sektorze wypadły cukierki oferowane luzem.

Spośród 35 partii skontrolowanych cukierków oferowanych luzem niewłaściwe znakowanie stwierdzono w przypadku 4 partii (11,4% skontrolowanych), podała Inspekcja.

Tu nieprawidłowości dotyczyły niepodania nazw środka spożywczego lub wykazu składników z uwzględnieniem alergenów.

Źródło: IJHARS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jakie wypieki kupujemy? Rogal maślany bez masła, chleb graham bez mąki graham. Kontrola wykazała duże nieprawidłowości - Strefa Agro

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny