Jak znaleźć kredyt idealny? Kilka porad

Materiał informacyjny Bankier
Ostatnimi czasy w Polsce i nie tylko obywatele muszą radzić sobie z szalejącą inflacją. Rosnące ceny wszystkich towarów utrudniają nie tylko codzienne życie, ale i większe inwestycje. Aby kupić samochód, mieszkanie czy zrobić remont, zwykle trzeba posiłkować się kredytem. Jak wybrać najbardziej opłacalny?

Najpopularniejsze kredyty – w czym można wybierać?

Dwa zdecydowanie najpopularniejsze rodzaje kredytów w Polsce to gotówkowy i hipoteczny. Pierwszy charakteryzuje się dość niskim oprocentowaniem, niewielką liczbą dokumentów koniecznych do przedstawienia, a także krótkim oczekiwaniem na decyzję banku. Może opiewać nawet na 250 tysięcy złotych, a okres spłaty to maksymalnie 10 lat.

Kredyt hipoteczny to natomiast pożyczka, którą wolno przeznaczyć jedynie na inwestycję w nieruchomość. Liczy się budowa, remont oraz zakup zarówno z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W tym przypadku klient musi liczyć się z większą ilością formalności, dłuższym oczekiwaniem na decyzję i trudniejszym procesem. Zaletą tego rozwiązania jest jednak okres kredytowania (nawet 35 lat) i kwoty, które mogą wynosić dużo więcej niż w przypadku pierwszej opcji.

Przy kredycie gotówkowym wystarczy udokumentować swoją zdolność kredytową, złożyć wniosek i potwierdzić tożsamość. Nie ma obowiązku podawania celu, na jaki chce się wydać pieniądze. Hipoteka bazuje jednak na zabezpieczeniu kredytu nieruchomością, dlatego konieczny jest szereg dokumentów takich jak wypis z księgi wieczystej, umowa rezerwacyjna czy projekt budynku. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji klienta i tego, na co dokładnie chce wydać środki.

Gdzie szukać ofert kredytowych?

Każdy, kto zastanawia się nad pożyczką, powinien zobaczyć kalkulator kredytowy Bankier. To bardzo intuicyjne narzędzie, które porównuje aktualne oferty na rynku pochodzące z różnych banków. Użytkownik musi wpisać, jaka kwota go interesuje, a następnie, w jakim okresie chciałby ją spłacić. Po kliknięciu niebieskiej ikony z napisem „Oblicz” tuż pod kalkulatorem pojawia się lista dopasowanych do potrzeb klienta propozycji.

Porównaj raty kredytu w ten sposób i zobacz, jakie to łatwe. Każda opcja składa się z tych samych parametrów: nazwy banku, RRSO, kwoty do spłaty i raty miesięcznej. Dzięki temu od razu widać, w której placówce odsetki są najniższe. Aby jeszcze lepiej to sobie zobrazować, wystarczy spojrzeć nieco niżej, na szczegółowe wyliczenia. Tam na wykresie widać dokładnie, jaką część kredytu zajmuje prowizja dla banku, odsetki i rzeczywista kwota zapożyczenia.

Poza tym kalkulator kredytowy pozwala zajrzeć do harmonogramu spłat. Widnieje on pod wykresem i pokazuje, ile będzie wynosić rachunek klienta każdego miesiąca i ile jeszcze pozostanie mu do spłaty. Co ciekawe, oblicza też, jaką część każdej z rat stanowi kapitał, a jaką odsetki.

Narzędzie Bankier pozwala nie tylko na wprowadzenie podstawowych danych, ale i jeszcze bardziej spersonalizowane wyliczenia. Użytkownik może rozwinąć dodatkowe pola, w których da się uzupełnić parametry dotyczące prowizji, rodzaju rat czy wysokości oprocentowania.

Na dodatek na stronie znajduje się zakładka „Pomoc eksperta”, w której wystarczy pozostawić swoje dane, aby uzyskać pomoc w doborze najlepszej opcji kredytowania. Kluczowymi kwestiami są zawsze RRSO i całkowita suma do spłaty. Bankier oferuje kalkulatory zarówno do kredytów gotówkowych, jak i hipotecznych.

Dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy ma zalety, obok których nie da się przejść obojętnie, gdy planuje się jakąś inwestycję. Największą z nich jest to, że bank nie weryfikuje celu, na jaki chce się przeznaczyć pieniądze. Wolno zatem zarówno pokryć część zakupu mieszkania, jak i wykonać remont czy kupić auto.

Maksymalna wysokość pożyczki, choć różni się pomiędzy bankami, może wynosić aż 250 tysięcy złotych, więc pozwala na spore inwestycje. W porównaniu z kredytem hipotecznym w tym wypadku nie trzeba też wnosić wkładu własnego, więc osoby bez oszczędności mogą sobie pozwolić na świadczenie. Ważne jest tylko to, aby wykazywały zdolność kredytową.

Warto zatem wziąć kredyt gotówkowy, ponieważ dość łatwo go pozyskać, a dzięki środkom da się spełnić wielkie marzenia, które nie byłyby możliwe bez pożyczki. Dzięki kalkulatorowi Bankier w kilka chwil znajduje się najlepsze oferty, z których system przekierowuje do formularzy kontaktowych z bankami.

Kredyt online – czy to możliwe?

W dzisiejszych czasach prawie wszystko da się już załatwić online. Wizyty u lekarza, zakupy spożywcze, a nawet założenie konta w banku zajmują tylko chwilę i nie trzeba wychodzić z domu. Podobnie jest z kredytami. W pierwszej kolejności najlepiej wybrać ofertę z kalkulatora, a następnie przejść na witrynę banku.

Zamiast jechać do placówki osobiście, warto wypełnić wniosek o kredyt przez internet. Wszystkie pozostałe formalności również da się załatwić zdalnie. Dzięki temu oszczędza się mnóstwo czasu, a bank szybko może przejść do analizy sytuacji klienta. Bardzo często pieniądze trafiają na rachunek kredytobiorcy w przeciągu kilku dni.

Zdolność kredytowa – co to jest i jak ją policzyć?

Zdolność kredytowa to czynnik, bez którego nie otrzyma się świadczenia z banku. To wyliczana przez pracowników placówki szansa na to, że kredytobiorca bez problemu będzie mógł spłacić zadłużenie. Osoby ze zbyt niską zdolnością nie otrzymują pieniędzy lub proponuje im się niższą kwotę.

Na wyliczenia wpływ mają takie czynniki jak:

  • dochody kredytobiorcy;
  • miesięczne koszty utrzymania i inne wydatki;
  • wiek i płeć (ze względu na wiek emerytalny);
  • historia kredytowa.

Na podstawie tych oraz innych danych bank szacuje, czy po odliczeniu wydatków od przychodów spłacanie kredytu nie będzie dla danej osoby zbyt problematyczne. Znaczenie dla placówki mają nawet takie aspekty jak umowa, w ramach której pracuje klient. Najstabilniejszą formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony i to właśnie ona jest najlepszą z perspektywy banku. W BIK sprawdza się, czy kredytobiorca nie miał w przeszłości problemów z długami i jak radził sobie ze spłatą zaciąganych dawniej zobowiązań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny