Jak wybrać przedszkole, aby wspierało przyszły rozwój dziecka?

Materiał informacyjny - Olinutki
Według badań aż 85% mózgu dziecka rozwija się w pierwszych pięciu latach życia, czyli między innymi w okresie przedszkolnym. To właśnie na tym etapie tworzą się podstawy do nauki, funkcjonowania w społeczeństwie, pojawia się również chęć odkrywania świata. Doświadczenia dostarczane dziecku w początkowych latach będą wpływały na jego przyszłość. Jak umożliwić maluchowi optymalny rozwój w tym okresie i na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole, podpowiada – Aleksandra Matowicka, pedagog i dyrektor przedszkola Olinutki.

Od urodzenia do 5. roku życia mózg dziecka rozwija się bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie życia. Kiedy dziecko osiąga wiek 3 lat, mózg ma już blisko 80% wielkości dorosłego mózgu. Do czasu osiągnięcia przez malucha 5 roku życia, mózg będzie miał już 90% wielkości mózgu dorosłej osoby. Wniosek jaki? Pierwsze pięć lat? Jest najważniejsze!

To w jaki sposób wpłyniemy na rozwój mózgu w tym okresie będzie miało trwały wpływ na zdolność dziecka do uczenia się, odnoszenia sukcesów w szkole i życiu, funkcjonowania w społeczeństwie, a także na umiejętność rozwiązywania problemów i chęć odkrywania świata.

Poza pierwszymi latami spędzonymi w środowisku domowym, pod opieką rodziców warto umożliwić dziecku również rozwój w innym otoczeniu, na przykład w żłobku czy przedszkolu. Bo do optymalnego stymulowania mózgu potrzebne są bodźce pochodzące z różnorodnych źródeł.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Żłobek i Przedszkole to stymulator rozwoju!

Przedszkole uczy niezwykle ważnych umiejętności interpersonalnych, które będą wykorzystywane przez dziecko w późniejszych etapach życia: zapewnia dziecku możliwość uczenia i ćwiczenia podstawowych umiejętności społecznych, emocjonalnych, rozwiązywania problemów i nauki. Dodatkowo, stanowi najważniejsze przygotowanie i wprowadzenie do edukacji w kolejnych latach życia, zaczynając od szkoły podstawowej.

Ekspert wyjaśnia, jakie umiejętności malucha buduje i wzmacnia przedszkole:

 • Rozwija poczucie własnej wartości i pewności siebie – pomaga dziecku czuć się dobrze z tym, kim jest i być pewnym zdolności do radzenia sobie z nowymi wyzwaniami.
 • Zapewnia dziecku umiejętność uczenia się cierpliwości, otwartości na zmiany, słuchania innych – w skrócie daje solidne podstawy do wszystkich społecznych i emocjonalnych umiejętności, które maluch będzie wykorzystywał w kolejnych latach.
 • Daje podstawy do zdobywania umiejętności uczenia się. Pomaga zdobyć podstawową wiedzę o świecie, wspiera naukę pisania, czytania, liczenia.
 • Daje pierwszą stałą możliwość kontaktu z językami obcymi.
 • Uczy samodzielności i samodzielnego rozwiązywania zadań.
 • Uczy współpracy i umiejętności dzielenia się.
 • Uczy umiejętności koncentracji i skupienia się na wykonywaniu czynności.
 • Wzbudza ciekawość i chęć poznawania świata.
 • Daje podstawy do budowania zdrowych nawyków, w tym w zakresie żywienia i aktywności fizycznej.

Rodzice stojący przed wyborem przedszkola często zastanawiają się, jak wybrać placówkę, która zagwarantuje najlepszy rozwój dziecka.

Wybór idealnego miejsca stanowi duże wyzwanie dla Rodziców. Przedszkole to nie tylko kolejny rok opieki nad dzieckiem, ale przede wszystkim ważny krok przed pójściem do szkoły podstawowej. Warto postawić na placówkę, która ma na uwadze dziecięcą różnorodność i gwarantuje najlepszy rozwój dziecka w wielu obszarach: emocjonalnym, psychicznym, społecznym, językowym czy motorycznym. Przedszkole powinno gwarantować również rozwój tak zwanych kompetencji przyszłości – samoświadomości, pamięci, zdolności do adaptacji, kreatywności czy rozwiązywania problemów. Warto zwrócić uwagę, czy placówka daje możliwość stałego kontaktu z językiem obcym. To kluczowe umiejętności, których rozwój już we wczesnym wieku może wpłynąć na odniesienie sukcesu w przyszłości – tłumaczy Aleksandra Matowicka, pedagog.

Rodzice, którzy stoją przed tym trudnym wyborem, w pierwszej kolejności będą zwracać uwagą na zakres zajęć oferowanych przez przedszkole, a także jego odległość od domu lub pracy. Warto też zwrócić uwagę to, czy placówka:

 • W codziennym planie zajęć zachowuje odpowiednie proporcje między swobodną zabawą a edukacją, która powinna przebiegać w formie zabawy, doświadczania, i odkrywania.
 • Oferuje zajęcia warsztatowe, rytmiczne, plastyczne, ruchowe, a także częste wycieczki, które sprzyjają budowaniu umiejętności samodzielnego myślenia, współpracy, rozwijają zainteresowania malucha.
 • W profilu swojej działalności oferuje edukację opartą na budowaniu postawy otwartości, innowacyjności i tolerancji w stosunku do różnych ras czy religii.
 • Zapewnienia dzieciom stały kontakt z językiem obcym, np językiem angielskim lub hiszpańskim.
 • Oferuje dietę sprzyjającą budowaniu odporności, bogatą w owoce, warzywa oraz nieprzetworzone produkty. Posiada w ofercie wszelkiego rodzaju diety, które eliminują produkty alergiczne dziecka i zapewnia posiłki dostosowane do ich potrzeb.
 • Zapewnia nowoczesne i bezpieczne pomieszczenia z dobrym poziomem nasłonecznienia i wentylacji, a dodatkowo gwarantuje dostęp do bezpiecznego placu zabaw. Ważne, aby tren dla dzieci był ogrodzony i wyposażony w atestowane urządzenia.
 • Zapewnia wykwalifikowaną kadrę nauczycielską, a także dostęp do specjalistów wspomagających rozwój dziecka (lektorzy języków obcych, psychologowie, logopedzi i terapeuci SI i inni.)
 • Jako udogodnienie dla rodziców – zapewnia miejsca parkingowe przy placówce.
Jak wybrać przedszkole, aby wspierało przyszły rozwój dziecka?

Przedszkole idealne – czyli jakie? Jak wybrać odpowiednie przedszkole dla dziecka

W chwili obecnej do przedszkola zapisuje się coraz młodsze dzieci. Nikogo nie dziwi 3-latek w przedszkolu, a zdarza się nawet widok 2,5-latka. Jak jednak wybrać przedszkole idealne dla naszego dziecka? Czy tylko kierować się bliskością placówki od naszego miejsca zamieszkania czy też jednak przyjrzeć się dokładnie, co dane przedszkole oferuje naszemu dziecku w tym niezwykle ważnym dla jego życia okresie rozwoju?

Dziecko w okolicach trzeciego roku życia zaczyna wykazywać potrzebę towarzystwa innych dzieci. Nie jest jednak konieczne, by była to grupa rówieśnicza. By rozwijać się społecznie, dzieci muszą mieć kontakt z innymi ludźmi. Ponieważ dziecko uczy się głównie przez naśladownictwo, kluczowym dla niego jest otaczać się ludźmi, którzy potrafią kontrolować swoje emocje, potrafią rozmawiać, rozwiązywać konflikty, okazują empatię i współczucie, szanują granice i biorą pod uwagę potrzeby.

Jakie przedszkole?

Coraz częściej powstają przedszkola, które kładą duży nacisk na indywidualność dziecka. Na małe grupy, na dobrą relację wychowawcy z podopiecznymi, na spontaniczne poznawanie świata i na poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie zachęcają dzieci do współpracy i starają się je uczyć empatii i rozpoznawania granic. Przedszkola montessoriańskie, waldorfskie, leśne, oparte na Porozumieniu bez przemocy… Powstają zazwyczaj w dużych miastach i okolicach. I są oczywiście płatne.

Okres przedszkolny dziecka jest dla jego rozwoju niezwykle ważny. To wtedy następuje czas intensywnego rozwoju fizycznego i motorycznego. Wtedy rozwija się wyobraźnia i orientacja przestrzenna. Następuje rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny. Układ nerwowy uczy się częściowej kontroli nad emocjami. Rozwija się aktywność twórcza dziecka, rozwija się myślenie. To w wieku przedszkolnym buduje się fundament jego osobowości – akceptowane, kochane, przyjmowane dziecko wyrośnie na dojrzałego, empatycznego człowieka.

Podejmując decyzję o przedszkolu, warto kierować się nie tylko kryterium oddalenia od domu, ale także tym, czy czujemy że będzie to miejsce bezpieczne dla naszego dziecka. Nie szukajmy miejsca idealnego bo takie nie istnieje. Zdajmy się na swoją wiedzę, intuicję i to, jakie sygnały wysyła dziecko. Warto jednocześnie pamiętać, że niezależnie od tego, do jakiego przedszkola będzie chodził nasz maluch, to dom jest dla niego tym miejscem, z którego wyniesie najważniejsze wartości i poczucie bycia ważnym i akceptowanym.

źródło: www.dziecisawazne.pl

Jak wybrać przedszkole, aby wspierało przyszły rozwój dziecka?

Żłobek i Przedszkole Olinutki w Białymstoku najlepszym wyborem dla 2,5 letniego dziecka!

Dwu i pół letnie dzieci mogą już spokojnie pójść do przedszkola. Chętnie bawią się w grupie innych dzieci, przejawiają także potrzebę poznawania swoich rówieśników i zabaw w ich towarzystwie. Nie wystarcz im już opieka babci czy ciągłe przebywanie z mamą w domu. Nie ma żadnych obaw – takie dzieci z pewnością dobrze odnajdą się w odpowiedniej placówce przedszkolnej.

Jednocześnie jednak wiele przedszkoli wymaga, aby dzieci załatwiały już samodzielne swoje potrzeby fizjologiczne, nie nosiły pampersów oraz samodzielnie jadły. To może być spory problem dla rodziców, których dzieci jeszcze tego nie opanowały.

W Żłobku i Przedszkolu Olinutki w Białymstoku nie mamy z tym problemu. Chętnie i szybko uczymy dzieci samodzielnego załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w łazienkach oraz samodzielnego spożywania posiłków. To oznacza, że chętnie przyjmujemy dzieci, które jeszcze wymagają noszenia pieluszek oraz pomocy przy jedzeniu.

Nie narażaj dziecka na codzienny stres! Zawsze jest pora na dobre zmiany. Stawiamy na samodzielność, ale pomagamy ją zdobywać razem!

Wybierając przedszkole dla dziecka kierujmy się przede wszystkim Jego dobrem oraz perspektywą rozwoju maluszka, zapewnienia mu przedszkolnej edukacji na najwyższym poziomie, Jego bezpieczeństwem.

Przy okazji jednak nie traćmy z oczu faktu, aby przedszkole zapewniało dziecku również wszechstronny rozwój, a także gwarantowało wiele atrakcji – od wycieczek, po plac zabaw, ciekawych spotkań, wydarzeń, eksperymentów, elementów edukacyjnych podanych w atrakcyjnej formie zabawy. Tak, aby dziecko po prostu lubiło swoje przedszkole.

Taką właśnie placówką w Białymstoku jest Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Olinutki.

Nowoczesny, przyjazny dzieciom budynek żłobka i przedszkola i własny plac zabaw

To ważne, aby dzieci dobrze czuły się w swoim przedszkolu. Nie bez znaczenia jest więc sam budynek, którym taka placówka się znajduje. Nowoczesny, kolorowy, z dużymi, przestronnymi salami– z doskonałym wyposażeniem zabawowym i edukacyjnym budynek dzieciom się po prostu podoba. Powoduje to, że lubią tu być i chętnie do przedszkola wracają.

Jak wybrać przedszkole, aby wspierało przyszły rozwój dziecka?

Wysoko kwalifikowana kadra pedagogiczna w przedszkolu i żłobku Olinutki

Niepubliczny Żłobek i Przedszkole Olinutki zatrudnia wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną. To zaangażowane w swojej pracę i dobro dzieci nauczycielki - specjalistki i instruktorki dbające o ciepłą i przyjazną atmosferę w przedszkolu. Swoją pasją inspirują dzieci do odkrywania świata przyrody, do nauki tańca, tworzenia artystycznych prac, eksperymentowania i występowania na scenie. Okazują dzieciom dużo ciepła, cierpliwości i zrozumienia. Pokazują, jak radzić sobie z emocjami, organizować zabawy oraz rozwijać zdolności i pasje.

Nauczycielki posiadają bardzo dobry kontakt z dziećmi, dostrzegają i rozumieją ich potrzeby. Motywują wychowanków do odkrywania świata, dbają, by dzieci swoje poszukiwania mogły prowadzić w atmosferze szacunku, bezpieczeństwa, miłości i życzliwości. W swojej pracy, wykorzystują najnowsze koncepcje i metody, które gwarantują nauczanie i wychowanie na najwyższym poziomie. Są profesjonalistami w zakresie edukacji przedszkolnej.

Żłobek i Przedszkole Olinutki zapewnia wszechstronną opiekę dzieciom, dostosowując zakres zabaw i edukacji do indywidualnych ich potrzeb i umiejętności dlatego nie ma przeszkód b w grupie znalazły się dzieci z pewną różnicą wieku czy umiejętności społecznych – program zawsze jest dostosowany do jednostki. Każde dziecko otoczone jest troską i uwagą kadry pedagogicznej.

Właścicielka i dyrektor obu placówek doskonale wie, ile pracy wymaga kształcenie dzieci. Sama swą przygodę rozpoczęła od lekcji baletu wieku 3 lat i już wtedy wiedziała czym będzie zajmować się w przyszłości. Uczyła się przez 10 lat w Samorządowym ognisku baletowym. Od zawsze interesowała się różnymi dziedzinami sztuki. Z wykształcenia jest muzykiem, pianistką, rytmiczką, tancerką i choreografem - co też jest jej ogromną pasją. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na wydziele Edukacja Artystyczna w zakresie sztuki muzycznej i Absolwentka tej samej szkoły o specjalnościach: dyregentura chóralna oraz plastyka.

Pracowała w wielu placówkach jako nauczyciel zajęć rytmiki w Białostockich przedszkolach Samorządowych, prowadziła Chór Miasta Białegostoku gr. Młodsza wśród dzieci w wieku szkoły podstawowej oraz jako dyrygent w oprawie muzycznej przedstawień dziecięcych w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Przez cały czas trwania programu „Rozśpiewany Białystok„ brała w nim czynny udział wychowując i kształcąc setki dziecięcych głosów. Była aktorką i tancerką w spektaklach artystycznych pt: „Burza zmysłów”, „Bliskość”, „Dżem”. Prowadzi lekcje muzyki w jednym z Białostockich Liceach Ogólnokształcących i wykłady dla studentów na Akademii Muzycznej przedmioty metodyczne. Natomiast jako instruktor i miłośnik tańca przez wiele lat była przedstawicielem Studia Tańca Top10 w Białymstoku i występowała w takich programach jak: „Got To Dance”, „ Mam Talent”.

Na swoim koncie ma w każdej dziedzinie mnóstwo osiągnieć, jednak najważniejsze z nich to:

 • taniec: Mistrzyni Polski na Krajowych Mistrzostwach Polski Hip hop battle oraz wielokrotną finalistką Mistrzostw Świata i Europy.
 • chór: I miejsce w woj. podlaskim w Ogólnopolskim Konkursie „ Do Hymnu’ , a V miejsce na 290 placówek w całej Polsce,
 • rytmika: I miejsce w konkursie Interpretacji Ruchowych w Radomiu w kat. muz. XX i XXI w. oraz nagroda publiczności w tym samym konkursie w całej Polsce.

W swoim życiu zaznała i kształciła się w wielu dziedzinach dlatego doskonale wie na czym polega praca z dzieckiem w każdym etapie wiekowym!

Jak wybrać przedszkole, aby wspierało przyszły rozwój dziecka?

Olinutki to placówka która otwarta jest w godzinach od 7:00 do 17:00. Rodziców z pewnością zainteresuje dogodny dojazd do żłobka i przedszkola i przestronny parking, gdzie bez problemu będzie można zostawić samochód.

Czynna jest również w okresie wakacji prócz 2tyg. przerwy!

Nowoczesne formy edukacji w żłobku i przedszkolu Olinutki

Innowacyjna i stojąca na najwyższym poziomie edukacja powoduje, że absolwenci placówki są doskonale przygotowani pod każdym względem do edukacji szkolnej. Olinutki jest placówką artystyczno, co oznacza, że duży nacisk kładziony jest tu na rozwojowe zajęcia kreatywne, plastyczne i uwrażliwiające na piękno muzyki i dźwięków przeróżnych instrumentów. W procesie edukacji dzieci przedszkolnych kadra pedagogiczna wykorzystuje najnowsze i najskuteczniejsze procesy przyswajania wiedzy przez dzieci m.i.n : multimedialne techniki nauczania.

Atrakcje i zajęcia dodatkowe w żłobku i przedszkolu Olinutki

W Żłobku i Przedszkolu Olinutki dzieci po prostu nie mogą się nudzić. Każdy tydzień w tym przedszkolu to ciekawe zajęcia edukacyjne, wycieczki, ciekawi goście, wizyty w instytucjach kultury, spotkania ze zwierzątkami – żywe lekcje, koncerty muzyki na żywo, wizyty teatrzyków, występy na scenie, fantastyczne zajęcia artystyczne. Dodatkowo dzieci uczestniczą w zajęciach tańca, gry na pianinie, gry w piłkę – w specjalnie przystosowanych do tego salach.

To wszystko pozwala nie tylko na prowadzenie edukacji w sposób najbardziej przyjemny dla dzieci, ale również rozwija ich zainteresowania i pasje, które zaprocentują w przyszłości.

Odpowiednio zbilansowana dieta

Do tego serwowane są pyszne posiłki, przygotowywane przez catering doświadczonych firm do żłobka i przedszkola Olinutki. Dodatkowo dzieci, co również jest świetną zabawą, często uczestniczą w ich przygotowywaniu podczas warsztatów kulinarnych.

Jak wybrać przedszkole, aby wspierało przyszły rozwój dziecka?

Najlepszym przedszkolem i „startem” dla dziecka będzie Przedszkole Artystyczne Olinutki!

Jeśli zależy Wam na takim właśnie przedszkolu, gdzie dziecko bez pośpiechu, spokojnie, w formie zabawy będzie doskonale przygotowywane do edukacji szkolnej a jednocześnie będzie miało zapewnionych mnóstwo ciekawych atrakcji, to zapraszamy do Przedszkola Olinutki w Białymstoku.

W sprawie zapisów prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 694 390 701

Kartę rekrutacyjną można pobrać tu: www.olinutki.com/kopia-strefa-rekruta

W Niepublicznym Przedszkolu Artystycznym Olinutki w Białymstoku bazując na diagnozie i obserwacji rozwijamy indywidualne talenty i zainteresowania każdego dziecka oraz tworzymy dla niego optymalny, ciepły i dostosowany do wiodących inteligencji profil odkrywania świata i uczenia się.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny