Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów dla zastosowania 0% VAT

Redakcja
WDT, podobnie jak eksport towarów (wywóz towarów poza terytorium UE), podlega opodatkowaniu 0% stawką VAT.
WDT, podobnie jak eksport towarów (wywóz towarów poza terytorium UE), podlega opodatkowaniu 0% stawką VAT.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, jako czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, to wywóz towarów z terytorium Polski na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Przy czym wywozowi temu towarzyszy przeniesienie prawa do rozporządzania towarem, tak, jak rozporządza nim właściciel - precyzuje Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku.

WDT, podobnie jak eksport towarów (wywóz towarów poza terytorium UE), podlega opodatkowaniu 0% stawką VAT. Jednym z warunków zastosowania tej stawki jest posiadanie przez podatnika (przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej VAT za dany okres rozliczeniowy) w jego dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego UE.

Dowodami potwierdzającymi WDT, warunkującymi zastosowanie 0% stawkę VAT są dokumenty wymienione w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie do nabywcy z kraju członkowskiego UE towarów będących przedmiotem WDT. Są nimi:

dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora), odpowiedzialnego za wywóz towarów z kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego UE – w przypadku gdy ich przewóz jest zlecany przewoźnikowi (są to głównie listy przewozowe np. CMR, CIM),

kopia faktury dokumentująca dostawę towarów,

specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku (określająca jego rodzaj, parametry, właściwości, pochodzenie, przeznaczenie itp.); chodzi o konieczność wykazania elementów identyfikujących towar będący przedmiotem dostawy.

Wymienione dokumenty powinny łącznie potwierdzać dostarczenie do nabywcy z UE towarów będących przedmiotem WDT. Oznacza to, że podatnik nie musi posiadać wszystkich typów wymienionych wyżej dokumentów, gdyż chodzi o to by dokumenty te zawierały informacje, z których wynikać będzie, że dany towar został rzeczywiście dostarczony do innego państwa członkowskiego UE (takie stanowisko potwierdzają m.in. wyroki: WSA w Poznaniu z 27.07. 2010 r., I SA/Po 391/10 oraz w Łodzi z 4.01.2011 r., I SA/Łd 1287/10).

W przypadku, gdy posiadane w/w dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy z UE towarów będących przedmiotem WDT, dowodami potwierdzającymi WDT mogą być również inne dokumenty, które wskazują, że dostawa WDT nastąpiła. Dokumenty te powinny jednak zawierać wiarygodną informację, z której wynika, że określony towar został faktycznie dostarczony do nabywcy z państwa członkowskiego UE.

W takim rozumieniu właściwą moc dowodową posiadają również dokumenty w formie kserokopii lub przesłane faxem lub też inne dowody w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 Ordynacji podatkowej, o ile łącznie potwierdzają wywiezienie i dostarczenie towarów do nabywcy z UE (tak wynika z uchwały NSA z 11.10.2010 r., I FSP 1/10).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny