Spis treści
Karty Pokemon, czyli Pokemon Trading Card Game
Pokemon Trading Card Game to istniejąca od 1996 roku gra karciana, w której główną rolę grają tytułowe kieszonkowe stworki. Od momentu premiery karty Pokemon cieszą się nieustającą popularnością, dzięki której nieprzerwanie wydawane są kolejne zestawy i dodatki, które wprowadzają nie tylko stworki z nowych generacji, ale również nowe mechaniki i zasady.
Jak rozpoznać oryginalne karty Pokemon?
Niestety, rynek zalany jest ofertami sprzedaży podrobionych kart Pokemon, które mimo tego, że wyglądają bardzo podobnie, są bezwartościowe dla kolekcjonerów i graczy turniejowych. Jedynym celem ich istnienia jest nabieranie ludzi i wyciąganie z nieświadomych klientów pieniędzy. Ważne jest zatem, by umieć odróżnić podróbkę od oryginału. Jak nie dać się nabrać?
- 1. Kupuj od zaufanych sprzedawców. Większość handlarzy w serwisach aukcyjnych oferuje, niestety, podrobione karty w atrakcyjnie niskiej cenie. Jeśli chcesz mieć pewność, że wydasz swoje pieniądze na oryginalny produkt, wyposażaj się w karty u sprzedawców oferujących tylko markowe, licencjonowane zabawki.
- 2. Czytaj zawartość karty. Jeśli chcesz kupić karty z drugiej ręki i masz możliwość obejrzenia ich przed zakupem, przeczytaj cały tekst na karcie, sprawdzając błędy ortograficzne i gramatyczne. Błędy takie jak te prawie zawsze wskazują na to, że karta jest fałszywa. Szczególnie warto zwrócić uwagę na pisownie słowa „Pokémon”. Pisownia bez charakterystycznej kreski nad „e” daje pewność, że mamy do czynienia z podróbką.
- 3. Spójrz na wartość Punktów Życia na karcie. Wartości HP lub Ataku równe 1000 lub więcej powinny zapalić w twojej głowie lampkę ostrzegawczą. Warto też wspomnieć, że od 2021 roku żadna karta Pokémon nie miała HP wyższego niż 340.
- 4. Zwróć uwagę na krawędzie i brzegi karty. Te zawsze powinny być w kolorze żółtym (lub srebrnym od serii Scarlett & Violet). Co więcej, na oryginalnej karcie widać wyraźne rozwarstwienie na krawędziach.
- 5. Spójrz na tył swojej karty. Podrobione karty mają zazwyczaj jaśniejszy kolor, często używając tego samego odcienia niebieskiego na całej powierzchni grafiki.
- 6. Zwróć uwagę na sposób, w jaki przedstawiony jest hologram. Jeśli blask karcie nadawany jest za pomocą charakterystycznych, kolistych promieni, z pewnością jest to produkt bezwartościowy.
- 7. Zaufaj instynktowi. Producenci podróbek robią wszystko, by klienci nie zorientowali się, że mają do czynienia z produktem podrobionym. Często kartonik odwzorowany jest idealnie, a jedyną rzeczą, dzięki której można go odróżnić od oryginału, jest jakiś bardzo niewielki, drobny szczegół. Jeśli nie jesteś pewny, że masz do czynienia z produktem oryginalnym – zaufaj swojemu przeczuciu i nie dokonuj transakcji.
Zobacz również: