Spis treści
Jak najlepiej uczyć się tabliczki mnożenia?
Nauka tabliczki mnożenia to dla wielu dzieci spore wyzwanie. Czy można zamienić intelektualny wysiłek i naukę na pamięć (nierzadko okupioną dziecięcymi łzami) na niezłą zabawę? Czy ucznia można zainteresować tabliczką mnożenia tak, aby nie zniechęcić go do nauki matematyki? Owszem, tabliczka mnożenia wymaga przyswojenia i zapamiętywania. Nie musi się ono jednak wiązać z wysiłkiem.
Jeśli zaproponujemy uczniom matematyczne gry i zabawy, dzieci nie będą kojarzyły nauki tabliczki mnożenia z przykrym obowiązkiem, ale z intelektualną przygodą.
Jak to zrobić? Nie ma jednej, skutecznej metody, ale to wcale nie są złe wieści. Każde dziecko inaczej przyswaja wiedzę, a tabliczki mnożenia można uczyć na wiele różnych sposobów – wystarczy dobrać taki, który uczniom najbardziej przypadnie do gustu.
„Wzrokowcy” potrzebują ćwiczeń, w których mogą „zobaczyć” działania, „słuchowcy” lepiej zapamiętają przez głośne powtarzanie, rymowanie czy śpiewanie, a inne dzieci nauczą się w ruchu lub podczas zabaw plastycznych.
Niektóre propozycje z powodzeniem można wykorzystać w szkole, podczas lekcji, inne – w domu, w ramach zabaw z rodzicami, rodzeństwem lub kolegami, którzy odwiedzają nasze dziecko.
Sposoby na naukę tabliczki mnożenia
Jest kilka podstawowych zasad, których znajomość zdecydowanie ułatwi dziecku naukę tabliczki mnożenia:
- każda liczba mnożona przez 1 daję tę samą liczbę;
- liczba mnożona przez 0 daje zawsze 0;
- iloczyny okrągłe nr 4x4, 5x5, 6x6 - warto po prostu zapamiętać;
- łatwa do zapamiętania jest zasada przy mnożeniu przez 9, suma cyfr daje 9 np. 9x8=72; 7+2=9, albo 9x4=36; 3+6=9;
- przy mnożeniu przez 9, wystarczy od mnożenia przez 10 odjąć jedną liczbę, którą mnożymy np.: 6x10=60 a 60-6=54 – czyli 6x9=54;
- aby pomnożyć przez 10, wystarczy do mnożonej liczby dołożyć 0. Czyli: 6x10=60.
Edukacyjne zabawy z tabliczką mnożenia
Pomysłów na edukacyjne gry i zabawy z tabliczką mnożenia jest mnóstwo. Można korzystać z gotowych programów czy aplikacji, interesujące zabawy można też zorganizować we własnym zakresie i wykorzystując własną inwencję, oraz materiały, które każdy z nas zapewne ma w domu.
Tabliczka mnożenia w wierszykach
To propozycja dla tych dzieci, które lubią wierszyki, zabawy słowne i szybko uczą się rymowanych tekstów na pamięć. Wierszyki z wynikami mnożenia dzieci mogą układać z pomocą rodziców. Oto kilka propozycji na matematyczną rozgrzewkę:
Dla każdego, jak marzenie
jest przez zero liczb mnożenie!
Zawsze wynik masz gotowy:
zero – no i kłopot z głowy.
4 razy 7 to 28,
ale to nie znaczy,
że masz muchy w nosie.
5 razy 8 to 40,
to są na pewno dobre wieści.
Kiedy jestem głodny,
mógłbym słonia zjeść,
9 razy 4 to 36.
9 razy 7 to 63,
gdy się niedźwiedź zbudzi,
wtedy będzie zły.
Spotykam kolegę,
on mi mówi "cześć!"
a 6 razy 6 to 36.
3 razy 8 to 24,
po południu z tatą
idę na rowery!
Tabliczka mnożenia do śpiewania
Wierszyki i rymowanki matematyczne możemy nie tylko powtarzać, ale też… śpiewać. Aby nauczyć się tabliczki mnożenia „śpiewająco”, można też na znane melodie (np. „Krakowiaczek jeden”) albo melodie ulubionych dziecięcych przebojów, wyśpiewywać nie rymowanki, a same kolejne działania z tabliczki mnożenia.
Matematyczne wyścigi
W szkole albo w domu – przy wykorzystaniu samoprzylepnych karteczek możemy urządzić matematyczne wyścigi.
W tym celu przygotowujemy karteczki z przykładami mnożenia (osobne dla każdego działania) oraz karteczki z wynikami. Każdy uczestnik zabawy powinien mieć taką samą pulę zadań. Na znak prowadzącego wyścig, dzieci dopasowują do siebie działanie i wynik, przyklejając obok siebie właściwe karteczki. Wygrywa najszybszy matematyk.
Gra w kości i tabliczka mnożenia
Kostki dają sporo możliwości, jeśli chodzi o przygotowanie matematycznych zabaw. Dwie najprostsze związane z tabliczką mnożenia to:
- pomnóż oczka: rzucamy dwie kości jednocześnie, a wyrzucone oczka mnożymy. Możemy to robić na zmianę z dzieckiem.
- Kostka i kartka: piszemy na kartce liczby od 1 do 10, następnie rzucamy kostką i dopisujemy liczbę przez którą będziemy je mnożyć. Po każdym rzucie obliczamy wynik.
Memory z tabliczką mnożenia
To zabawa o prostych regułach, która pozwala znakomicie utrwalać tabliczkę mnożenia. Dobrą zabawą będzie już samodzielne przygotowanie kart do gry. Potrzebujemy równo przycięte kartoniki, na których zapisane zostaną działania oraz wyniki mnożenia. Jeśli kartonik z działaniem i kartonik z jego wynikiem dodatkowo ozdobimy jednakowymi rysunkami (naklejkami), może to pomóc dzieciom, których dominującym zmysłem jest wzrok, w zapamiętywaniu działań.
Tutaj, podobnie jak w grze w kości, możliwych jest kilka wariantów zabawy:
- Układanie w pary – wszystkie kartoniki są odkryte i dobieramy działanie do wyniku.
- Gra memory – kartoniki leżą zakryte; za każdym razem gracz może odkryć dwa kartoniki i zachować je, jeśli stanowią parę; wygrywa osoba, która zbierze najwięcej par.
Czarny Piotruś do mnożenia
Jeśli kartoniki przygotowane do gry w memory nie są zbyt małe, możemy je wykorzystać do gry w „Czarnego Piotrusia”. Karty trzymamy przed sobą. Na początku każdy gracz odkłada wszystkie pary, które mu przypadły, potem dolosowuje po jednej od gracza obok. Wygrywa ten, kto pierwszy zostanie bez kart, czyli skompletuje same pary. W tej grze potrzebny nam będzie dodatkowy kartonik – czyli Piotruś, karta bez pary.
Tabliczka mnożenia do wydrukowania
Niektórzy rodzice szukają też tabliczki mnożenia do wydruku. Warto znaleźć takie plansze i powiesić je w widocznym miejscu, by dziecko w każdej chwili mogło na nie zerknąć. Sprawdźcie różne propozycje tabliczki mnożenia do wydruku.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?