MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jagiellońska 32. Nowe lokum poradni

Marzena Szeszko [email protected] tel. 085 730 34 90
Dyrektor Bożena Grotowicz w nowej siedzibie poradni. Obecnie pracuje w nich dwóch lekarzy psychiatrów, trzech psychologów, czterech terapeutów i pielęgniarka. Fachową pomoc mogą otrzymać wszyscy, którzy walczą z nałogiem i ich rodziny. Za efekty terapeutyczne dwie, spośród trzech przychodni uzyskały referencje wojewódzkie. Poradnie współpracują z klubem abstynenta, uczestnicząc we wszystkich inicjatywach tej placówki.
Dyrektor Bożena Grotowicz w nowej siedzibie poradni. Obecnie pracuje w nich dwóch lekarzy psychiatrów, trzech psychologów, czterech terapeutów i pielęgniarka. Fachową pomoc mogą otrzymać wszyscy, którzy walczą z nałogiem i ich rodziny. Za efekty terapeutyczne dwie, spośród trzech przychodni uzyskały referencje wojewódzkie. Poradnie współpracują z klubem abstynenta, uczestnicząc we wszystkich inicjatywach tej placówki. Fot. Krzysztof Jankowski
W ubiegłą środę dyrektor SP ZOZ w Bielsku Podlaskim, Bożena Grotowicz uroczyście otworzyła Poradnię Zdrowia Psychicznego.

Bardzo byśmy chcieli, aby było to miejsce ostateczne. Cały czas poradnie przerzucane były z miejsca na miejsce. Początkowo znajdowały się w byłym liceum medycznym, potem w nieistniejącym już ośrodku zdrowia przy Mickiewicza i w ośrodku przy 3-go Maja. Mamy więc nadzieję, że będzie to miejsce na dłużej. Warunki są tu świetne - mówi dyrektor Grotowicz.

Władze lokalne wspierają

Poradnie będą mogły funkcjonować dzięki pomocy i wsparciu finansowym samorządu. Roczne utrzymanie pomieszczeń ma kosztować 80 tys. zł, które pochodzą od władz powiatu. Burmistrz i Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przeznaczyli 23 tys. zł. na wyposażenie, które w ciągu 6 tygodni trafi do poradni. Pieniądze przekazali też wójtowie wszystkich gmin powiatu bielskiego.

- Często, gdy przychodzę do zakładów pomocy zdrowotnej czuję się ich gospodarzem i dlatego mam ob owiązek dbać o nie. Jest mnóstwo spraw leżących w gestii starostwa, jak np. drogi, ale są sprawy ważniejsze. Od 6 lat naszym priorytetem jest udzielanie pomocy ludziom. Służba zdrowia powinna być dostępna dla wszystkich, szczególnie dla najbardziej potrzebujących - mówi starosta bielski Sławomir Jerzy Snarski.

Kolejne poradnie

W grudniu 1997 roku powstały dwie poradnie do walki z uzależnieniem od alkoholu. Była to inicjatywa byłego dyrektora szpitala w Bielsku Jana Guszcza.Można ja było zrealizować dzięki wielkiemu wsparciu finansowemu miasta i ówczesnego burmistrza A. Stepaniuka. W styczniu 2002 roku do dwóch istniejących już poradni dołączył Dzienny Oddział Uzależnienia od Alkoholu, który miał wspomagać poradnie uzależnień. Zarówno udzielana pomoc jak i sposób prowadzenia zajęć przybrał nieco inną formę niż w poradni.

- Kolejny nasz pomysł to utworzenie poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Mam nadzieję, że zrealizujemy go w najbliższej przyszłości - mówi dyrektor Grotowicz. - Chcielibyśmy też pomagać osobom uzależnionym od narkotyków, ale NFZ ma duże wymagania wobec wykształcenia specjalistów, więc takich osób brak. Teraz nasza pomoc ogranicza się do kierowania osób uzależnionych do specjalistycznych poradni w innych miastach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny