Jagiellonia - Korona 5:1. Pokaz skuteczności Jagi i Korona wyjechała z bagażem pięciu goli (zdjęcia) Wojciech Wojtkielewicz
W ostatnim w tym roku występie przed własną publicznością Jagiellonia Białystok zagrała wspaniale i rozbiła 5:1 Koronę Kielce.

Efektowne zwycięstwo sprawiło, że białostoczanie umocnili się na ligowym podium i prawdopodobnie na nim spędza przerwę zimową. A mecz z Koroną był bez wątpienia ich najlepszym występem na własnym boisku w tym sezonie.

– Zagraliśmy skutecznie, a bardzo dobrze funkcjonował szczególnie szybki atak – ocenia trener Jagi Ireneusz Mamrot, który mógł być podwójnie zadowolony. Zespół sprawił mu bowiem fantastyczny prezent na przypadające dzisiaj 47. urodziny.

W składzie gospodarzy zabrakło znakomicie ostatnio dysponowanego bramkarza Mariana Kelemena. Okazało się, że kontuzja żeber ze starcia z Pogonią Szczecin jest poważniejsza i Słowak musi odpocząć. Zastąpił go Mariusz Pawełek.

Dużo większe problemy kadrowe mieli goście. Trener Gino Lettieri zdecydował się na wariant z pięcioma obrońcami, ale ilość nie przeszła w jakość i blok defensywny kielczan popełniał sporo błędów.

Inna sprawa, że bardzo dobrze dysponowany był ofensywny kwartet Jagi. Przemysław Frankowski, Arvydas Novikovas, Karol Świderski i Łukasz Sekulski bardzo często rozmontowywali defensywę rywali i stwarzali zagrożenie pod bramką Macieja Gostomskiego. Już w 11. minucie Novikovas dostał piłkę od Frankowskiego, przedryblował kilku przeciwników i płaskim uderzeniem w długi róg dał Jadze prowadzenie.

Niestety, moment nieuwagi i pozostawienie miejsca Mateuszowi Możdżeniowi sprawiło, że pomocnik gości oddał kapitalny strzał pod poprzeczkę z dystansu i Pawełek był bez szans.

Wyrównująca bramka zdezorganizowała na kilka minut grę Jagiellonii i Korona mocniej nacisnęła. Na szczęście nie trwało to długo. Po szybkim wypadzie Novikovas idealnie dograł do Sekulskiego, ten uprzedził fatalnie spisującego się Pape Diawa i posłał piłkę do siatki przyjezdnych. Tuż przed przerwą Sekulski tym razem asystował Świderskiemu i było 3:1.

W przerwie Lettieri zaryzykował. Ściągnął dwóch zawodników defensywnych, wzmocnił siłę ognia licząc, że uda się odrobić straty. Tyle, że i tak nieszczelne defensywa stała się jeszcze bardziej dziurawa, co białostoczanie znakomicie wykorzystali. Guilherme dograł do Sekulskiego, a ten przypieczętował udany występ kolejnym trafieniem. Po kilkudziesięciu sekundach goście dostali jeszcze jeden cios. Do dośrodkowania Fedora Cernycha najwyżej wyskoczył Bartosz Kwiecień i uderzeniem głową ustalił wynik potyczki.

– Czekałem na pierwszego gola w ekstraklasie, ale dziwnie się czułem strzelając go klubowi, w którym się wychowałem. Dlatego nie manifestowałem radości – mówi były piłkarz Korony.

W końcówce mogły paść jeszcze dwie bramki. Korona obiła poprzeczkę bramki Pawełka, a Sekulski nie wykorzystał znakomitej sytuacji.