MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internetowe konsultacje w sprawie patrona Portu Lotniczego Białystok Krywlany

OPRAC.: wal
Karol Halicki, prezes stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok liczy na poważne propozycje kandydatur na patrona lotniska na Krywlanach
Karol Halicki, prezes stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok liczy na poważne propozycje kandydatur na patrona lotniska na Krywlanach Wojciech Wojtkielewicz
Do końca kwietnia wszyscy chętni mogą wskazywać propozycje nazwy Portu Lotniczego Białystok Krywlany. Później będzie można na nie głosować w plebiscycie internetowym. Zwycięzca zostanie ogłoszony po wakacjach.

Większość znaczących lotnisk w Polsce i na świecie ma swojego patrona. Najczęściej są to osoby zasłużone dla danego miasta lub państwa - mówi Karol Halicki, prezes zarządu stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok.

I podaje przykłady takich lotnisk jak: w Nowym Jorku im. Johna F. Kennedy'ego (JFK), w Waszyngtonie im Ronalda Reagana (DCA), w Paryżu Charlesa de Gaulle'a (CDG) albo w Warszawie Fryderyka Chopina (WAW), czy w Gdańsku im. Lecha Wałęsy (GDN).

- Port lotniczy w Białymstoku może mieć w swojej nazwie nazwisko znaczącej osobowości związanej np. z regionem lub samym Białymstokiem - dodaje szef stowarzyszenia.

Nie uważa, że z wyborem patrona trzeba czekać przynajmniej do rozpoczęcia budowy terminala pasażerskiego.

- Możemy zacząć już w tej chwili, a przynajmniej warto poznać opinię mieszkańców, kogo widzieli w roli patrona Portu Lotniczego w Białymstoku. Moment rozpoczęcia budowy terminala pasażerskiego nie został jeszcze ustalony. Być może w początkowej fazie rozwoju lotniska będziemy korzystać z terminala tymczasowego, ale patron już będzie - podkreśla Karol Halicki.

Procedura wyboru patrona ma być dwuetapowa. Najpierw organizatorzy oczekują propozycji mieszkańców regionu na facebookowym profilu stowarzyszenia. Pierwszy etap będzie trwać od 13 marca 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. Następnie od 1 maja 2023 r. internauci będą mogli wybierać patrona spośród nadesłanych zgłoszeń.

- Procedura wyboru nie zawiera kryteriów wykluczających bądź dyskryminujących kogokolwiek. Jednakże oczekujemy na poważne zgłoszenia, albowiem od przyszłego patrona lotniska będzie zależeć to jak będzie postrzegane nie tylko samo lotnisko, ale także Białystok i cały region województwa podlaskiego - apeluje Karol Halicki.

Kiedy ostatecznie poznamy patrona białostockiego lotniska?

- Zamierzamy ogłosić tą informację we wrześniu br. - informuje Karol Halicki.

To kolejna internetowa akcja stowarzyszenia mająca na celu propagowania ruchu lotniczego z Białegostoku. Kilka miesięcy temu Port Lotniczy Białystok przeprowadził internetowe konsultacje na temat preferowanych przez białostoczan kierunków lotniczych podróży. Z tym krajowych destynacji wygrał Gdańsk, a z międzynarodowych - Rzym.

Karol Halicki przypomina, że z Krywlan w przeszłości odbywały się regularne loty. Było to wiosną 1945 roku, a samoloty latały na trasie do Warszawy (tam i z powrotem). Dokumenty potwierdzające utworzenie stałej regularnej linii lotniczej znajdują się w Archiwum Państwowym w Białymstoku

Przypomnijmy, że do końca października 2022 roku zbierano dane do inwentaryzacji przyrodniczej Krywlan. Dopiero po opracowaniu raportu można się spodziewać wydania przez prezydenta nowej decyzji odnośnie usunięcia przeszkód lotniczych. To z niej będzie wiadomo, ile drzew pójdzie do wycinki (w tej pierwszej uchylonej przez sąd było 14,5 tys.). Sprzeciwiają się jej społecznicy. Z kolei miasto twierdzi, że jest niezbędna, by odblokować pas startowy na całej, 1350-metrowej długości. To zdaniem urzędników warunek niezbędny, by przewoźnicy rozpoczęli rozmowy od lotach z Białegostoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny