MKTG SR - pasek na kartach artykułów

O wizji lotniska na Krywlanach, infrastrukturze, kierunkach podróży mówi Karol Halicki prezes stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok

wal
Poważne rozmowy z przewoźnikami lotniczymi trzeba zacząć już teraz, bo planowanie siatki potencjalnych połączeń odbywa się z kilku lub nawet kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem - podkreśla Karol Halicki
Poważne rozmowy z przewoźnikami lotniczymi trzeba zacząć już teraz, bo planowanie siatki potencjalnych połączeń odbywa się z kilku lub nawet kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem - podkreśla Karol Halicki Wojciech Wojtkielewicz
W I kwartale 2023 r. - chcemy zapytać mieszkańców, o to kogo widzieli w roli patrona białostockiego lotniska. Ankieta będzie miała otwarty charakter, bez żadnych sugestii - zapowiada Karol Halicki, prezes stowarzyszenia Port Lotniczy Białystok.

Jaki cel ma stowarzyszenie Port Lotniczy Białystok?
Stowarzyszenie powstało z inicjatywy i na prośbę mieszkańców Białegostoku, a jego głównym celem jest utworzenie i rozwój Portu Lotniczego Białystok.

No właśnie, pierwszą akcją stowarzyszenia była internetowa sonda na temat kierunków ewentualnych podróży z Krywlan. Czy jednak nie jest przedwczesne na takie zamierzenie, skoro nie ma jeszcze decyzji o odblokowania pasa na całej długości. Tym – według władz miasta – potencjalni przewoźnicy deklarowali zainteresowanie lotniskiem w Białymstoku? I to raczej oni chyba będą decydować, dokąd opłaca im się latać z Białegostoku?
Nasze Stowarzyszenie wsłuchuje się w głosy mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, dlatego cały czas robimy komunikujemy to o co, proszą nas ludzie. Jeśli chodzi o odblokowanie pasa startowego to jesteśmy przekonani, że podjęte działania przez władze miejskich, pozwolą w niedługim czasie na uzyskanie zezwolenia na korzystanie z całej długości pasa startowego, a w nieodległej przyszłości na jego wydłużenie do 1800 m, a następnie do 2000 m.

Wydaję nam się, że poważne rozmowy z przewoźnikami lotniczymi trzeba zacząć już teraz, bo planowanie siatki potencjalnych połączeń odbywa się z kilku lub nawet kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. Do tego jednak jest potrzebny dedykowany podmiot, który byłby partnerem dla potencjalnych przewoźników lotniczych.

Urząd miejski może co prawda robić rozeznanie rynku, ale poważne rozmowy w zakresie uruchomienia połączeń komunikacyjnych może prowadzić wyłącznie dedykowana spółka zarządzająca przyszłym lotniskiem. Na dzień dzisiejszy takowa nie powstała i nawet jak już "odblokujemy" całą długość pasa startowego, to nie będzie miał kto z niego latać, bo nie będzie zarządzającego białostockim lotniskiem, na którym jest jeszcze sporo rzeczy do zrobienia przed uruchomieniem Portu Lotniczego, a w zasadzie kwestii "do uporządkowania", związanych np. z obecnymi i przyszłymi użytkownikami, a także z koniecznością rozbudowy infrastruktury lotniskowej.

Czy mieszkańcy chętnie zabierali głos w przeprowadzonych ankietach? Jakie kierunki lotów wskazywali najczęściej?
Tak, mieszkańców Białegostoku i powiatu białostockiego, a także mniejsi i więksi przedsiębiorcy z regionu, podczas przeprowadzania ankiet, dopytują nas, o różne kwestie dotyczą funkcjonowania przyszłego lotniska. Niestety nie na wszystkie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, bo wciąż nie wiadomo, kiedy lotnisko ostatecznie ruszy. Podczas naszej ostatniej ankiety pytaliśmy, o to, czy mieszkańcy białegostoku są w dalszym ciągu zainteresowani powstaniem białostockiego lotniska, a także dokąd chcieliby z niego polecieć. Prawie wszyscy ankietowani opowiadają się za szybkim uruchomieniem Portu Lotniczego z prawdziwego zdarzenia. Mieszkańcy w ankiecie potwierdzili, że chcieliby latać przede wszystkim do Gdańska, Warszawy, Krakowa i Wrocławia, a na trasach międzynarodowych do Rzymu, Paryża, Londynu, Berlina i na Cypr.

Jak stowarzyszenie zamierza przekonać przeciwników wycinki Lasu Smolnickiego. Bez niego nie da się odblokować pasa startowego na całej długości?
Wycinka Lasu Solnickiego, który stanowi naturalne przeszkody lotnicze, to kwestia niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu lotniczego, a także duże wyzwanie związane z ochroną środowiska. Myślę, że przeciwnicy wycinki Lasu Solnickiego będą musieli pogodzić z koniecznością usunięcia przeszkód lotniczych. Sugeruję, że to właściwy moment na rozpoczęcie ogólnomiejskiej debaty o możliwych działaniach kompensacyjnych w związku z wycinką akurat tego fragmentu lasu. Możliwości rekompensaty jest bardzo dużo. Mam nadzieję, że zwolennikom przyrody uda się wynegocjować jak najwięcej. Trzymam za nich kciuki.

Zamiast organizować ankietę o kierunkach lotów może lepiej byłoby przeprowadzić głosowanie na patrona portu lotniczego?
Planujemy takie działanie w I kw 2023 r. - chcemy zapytać mieszkańców, o to kogo widzieli w roli patrona białostockiego lotniska. Ankieta będzie miała otwarty charakter, bez żadnych sugestii ze strony Stowarzyszenia. Liczymy na oryginalność, ale też i zachowanie powagi, ponieważ to jakiego wybierzemy patrona, może mieć niebagatelne znaczenie, dla PR-u Portu Lotniczego w Białymstoku. Chciałbym, żeby była to osoba i znana na świecie, ale pochodzą z Kresów lub z Białegostoku. Myślę, że mieszkańcy nie zawiodą i zgłoszą odpowiednie kandydatury. Wyniki głosowania na patrona lotniska powinny być przez nas opublikowane pod koniec I kwartału przyszłego roku.

Jaką infrastrukturą oprócz pasa startowego powinien charakteryzować się port lotniczy Białystok?
Oprócz pasa startowego, niezwykle ważne jest miejsce do obsługi pasażerów - czyli terminal pasażerski, a także całe zaplecze techniczne związane z obsługą lotniska. Nie możemy też zapomnieć o potrzebach obecnych użytkowników lotniska, tj. aeroklubu białostockiego, straży granicznej, pogotowia ratunkowego, a w ostatnim czasie także polskiego wojska. Zupełnie inne potrzeby mają użytkownicy biznesowi, np. te związane z cargo lotniczym.

Czy w obecnej sytuacji nie lepiej byłoby, gdyby miasto przekazało służbom państwowym decyzyjność w sprawie prowadzenia i zarządzania portem lotniczym
Przekazanie przez gminę lotniska podmiotowi silniejszemu finansowo jest uzasadnione ekonomiką przedsięwzięcia i jednoczesnym brakiem konieczności obciążania budżetu Białegostoku sporymi wydatkami, które będą nieuniknione w celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania lotniska. Wydaję mi się jednak, że za wcześnie o tym mówić na obecnym etapie. Władze Białegostoku konsekwentnie, aczkolwiek bardzo wolno, dążą do uruchomienia białostockiego lotniska. Zdajemy sobie też sprawę, że sytuacja finansowa miasta nie wygląda najlepiej. Być może uzasadnione byłoby przekazanie lotniska np. na okres 5 lub 10 lat w zarządzie instytucji państwowej lub marszałkowi województwa. Pytanie tylko, czy ktoś zgodziłby się przejąć białostockie lotnisko na kilka lat i potem je z powrotem "oddać" gminie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny