MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Internauci wylewają olej do zlewów i sedesów, hydraulicy płaczą i kręcą głowami. Dlaczego może cię to słono kosztować?

Justyna Madan
Bojkot oleju poprzez wylewanie go do zlewu może skończyć się wysokimi kosztami remontu rur
Bojkot oleju poprzez wylewanie go do zlewu może skończyć się wysokimi kosztami remontu rur 123rf
Po informacji o tym, że producent oleju Kujawskiego znalazł się na liście firm importujących z Ukrainy zboża i inne produkty w sieci zaczął krążyć apel o bojkot oleju tej marki. A co z tymi, którzy butelkę z tym produktem mają już w domu? Zaczęto nagrywać filmy i relacje z wylewania go do zlewu lub muszli klozetowej. Problem w tym, że taka „zabawa” może okazać się szkodliwa dla rur.

- Lista 500 firm, które miały importować wątpliwej jakości zboża z Ukrainy, krąży po sieci od kilku dni. Lista nie pochodzi z oficjalnych źródeł, nikt nie mówi także, jakiego okresu dotyczy i czy faktycznie chodzi o zboża, których powinniśmy się obawiać. Lista wzbudza jednak coraz większe emocje – wyjaśnia redakcja Strefy Biznesu.

Na liście znalazł się m.in. Olej Kujawski. Internauci są podejrzliwi jeśli chodzi o „podejrzanie niską cenę” tego produktu, bojkotują więc markę, a olej, który mają już w domu, wylewają do zlewu lub muszli klozetowej, a nakręcone filmiki wrzucają do sieci.

Nie wylewaj oleju do zlewu!

Bojkot bojkotem, ale wylewanie oleju do zlewu czy sedesu to błąd. Możemy w ten sposób zaszkodzić domowej kanalizacji na tyle, że skończy się to kosztownym remontem.

W niższych temperaturach olej tężeje i zapycha rury. Wlewanie do nich tłuszczów kuchennych prowadzi do wytwarzania się na nich niebezpiecznego osadu, który może doprowadzić do zatykania się i pękania, a w konsekwencji zalania całego mieszkania – przestrzegają Wodociągi i Kanalizacja Szydłowiec.

WiK dodaje również, że „tłuszcz wylany do kanalizacji, szczególnie jeśli na swojej drodze napotka inne zapychające odpady, np. chusteczki nawilżające, tworzy tzw. góry tłuszczowe. Z czasem ta góra tłuszczowa obrasta w kolejne warstwy i taki cuchnący twór może zablokować kanalizację, a potem wypchnąć ścieki na ulicę”.

Przesmażony olej powinniśmy zlewać do słoika lub butelki, a kiedy wypełnimy je w całości – oddajemy taki zużyty olej do lokalnego PSZOK-u lub do pojemnika na resztki/odpady zmieszane, ale warto sprawdzić to na stronie gminy, w której mieszkamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny