Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inna firma przyjęła nazwę Twojej? Możesz iść do sądu.

(d)
Iwona Czuchraj: Zgodnie z prawem przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać jego zaniechania
Iwona Czuchraj: Zgodnie z prawem przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać jego zaniechania
Moja spółka funkcjonuje na rynku już od kilkunastu lat. Przed kilkoma zaś laty również w Białymstoku została utworzona firma o nazwie, która różni się od nazwy mojej spółki jedną literą. Firma ta prowadzi obecnie działalność taką samą jak ja. Jakie są sposoby aby zmusić moją konkurencję do zmiany nazwy? – zapytał Czytelnik z Białegostoku.

– Należy zwrócić uwagę na fakt, iż prawa muszą przestrzegać wszyscy - odpowiada Iwona Czuchraj, prawnik.-  A mamy taką sytuację, że podobieństwo nazwy firmy Y, o której Pan pisze oraz przedmiotu jej działalności w stosunku do Pana spółki jest olbrzymie. Wprowadza w błąd co do identyfikacji Pana firmy. Poprzez rejestrację i prowadzenie działalności pod nazwą Y, Pana konkurent naruszył obowiązujące w Polsce prawo. Zakres terytorialny oraz przedmiot działalności firmy Y w pełni pokrywa się z zakresem terytorialnym i przedmiotem działań prowadzonych przez Pana spółkę, która została utworzona przed wieloma laty.

Należy pamiętać, że obowiązuje zasada pierwszeństwa. Ustawodawca uregulował ochronę prawa przedsiębiorcy do firmy. Firma jest dobrem osobistym i podlega ochronie. Używanie nazwy zbliżonej, wprowadzającej w błąd, co do identyfikacji, jest czynem nieuczciwej konkurencji (na podstawie Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji).

Zgodnie z prawem przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać jego zaniechania, a w razie dokonanego naruszenia może żądać usunięcia jego skutków.

Tak więc powinien Pan na drodze polubownej wystąpić z wnioskiem o zaniechanie używania obecnej nazwy firmy Y i przedłożenia odpowiedniego (w treści i formie) oświadczenia o takim zaniechaniu. Ewentualny brak odpowiedzi należy traktować jako odmowę spełnienia prośby, a co za tym idzie, będzie można skierować sprawę do sądu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny