Program stypendialny, prowadzony przez fundację 2065 im. Lesława A. Pagi działa od 6 lat. W tym czasie pomoc materialną udało się zdobyć pięciu podlaskim studentom. Jest wśród nich Mateusz Nowicki, który studiuje mechanikę i budowę maszyn na Politechnice Białostockiej.
- Warto było skorzystać z tego programu. Stypendium to dla mnie wielka pomoc. Dzięki niemu mogę wynająć mieszkanie, opłacić internet, kupiłem też komputer, drukarkę. Bez stałego dochodu pewnie musiałbym iść do pracy. A tak mogę skupić się na nauce - uważa Mateusz Nowicki. Nie obawia się zobowiązania dotyczącego pracy w Polsce po studiach. - Wyjazdu za granicę nie planuję. Chcę zostać w kraju - dodaje student PB.
Taka forma zachęcania młodych ludzi do pracy w Polsce podoba się prof. Henrykowi Wnorowskiemu, ekonomiście z UwB. - Oczywiście oceniając ją przez pryzmat filozoficzny możemy mówić o pewnym ograniczaniu wolności. W końcu podróże kształcą. Z drugiej strony zjawisko wyjazdów młodych ludzi za granicę, jak pokazują statystyki, jest coraz bardziej niepokojące. Zatrzymywanie ich poprzez stypendia to dobra zachęta. Ja oceniam ją pozytywnie - dodaje prof. Henryk Wnorowski.
Tym bardziej że na finansową pomoc mogą liczyć studenci zdolni i aktywni społecznie.
- Szukamy ludzi z pasją. Chcemy wspierać te osoby, które już w szkole średniej mają wizję swojej przyszłości i rozwijają swoje zainteresowania - mówi Ewa Paga, prezes fundacji 2065 im. Lesława A. Pagi.
Aby ubiegać się o stypendium, należy wykazać w przedostatniej klasie szkoły ponadgimnazjalnej średnią minimum 4,0, a miesięczny dochód w rodzinie w ciągu ostatnich dwóch lat nie może przekroczyć 1000 zł na osobę. Równie ważna jest aktywność pozalekcyjna, działalność społeczna. Zainteresowani przyszli studenci mogą zgłaszać się do 16 maja. Wystarczy wypełnić w internecie na stronie www.paga.org.pl formularz zgłoszeniowy, w którym oprócz osiągnięć trzeba napisać uzasadnienie ubiegania się o przyjęcie na dany kierunek studiów i o przyznanie stypendium.
Nie ma znaczenia, jaką uczelnię i jaki kierunek wskaże przyszły student. Ważne jest zobowiązanie do pracy w Polsce. Jak podkreślają przedstawiciele fundacji, chcą w ten sposób zachęcić aktywnych, zdolnych ludzi do pozostania w kraju i udowodnić, że w Polsce można zrobić karierę zawodową.
Czytaj e-wydanie »Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?