MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inauguracja roku akademickiego w Seminarium Duchownym w Białymstoku (zdjęcia)

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Inauguracja roku akademickiego w Seminarium Duchownym w Białymstoku
Inauguracja roku akademickiego w Seminarium Duchownym w Białymstoku Teresa Margańska / archibial.pl
1 października nowy rok akademicki rozpoczęło 32 alumnów, w tym 8 na roku propedeutycznym. Abp Józef Guzdek zachęcał alumnów Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku do solidnej formacji duchowej i intelektualnej oraz nieustannego pogłębiania wiary.

Inauguracja roku akademickiego w Seminarium Duchownym w Białymstoku

Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kaplicy seminaryjnej. Po niej w auli św. Kazimierza odbyła się sesja inauguracyjna. Wraz z wykładowcami i studentami białostockiej uczelni duchownej wzięli w niej udział rektorzy wyższych uczelni Białegostoku, przedstawiciele władz rządowych i parlamentarnych, władz samorządowych i miejskich województwa podlaskiego, organizacji oraz instytucji społecznych i kulturalnych, mecenatu oraz pracownicy i przyjaciele uczelni. Przybyli także rektorzy seminariów duchownych z Łomży, Drohiczyna i Siedlec.

Jednym z głównych punktów uroczystości była immatrykulacja 11 alumnów – 8 z roku propedeutycznego i 3 z roku I. Nowo mianowanym prefektem roku propedeutycznego został ks. mgr Radosław Garbecki. Prowadzenie zajęć dydaktycznych z prawa karnego i wyznaniowego rozpocznie ks. dr Tomasz Sulik, a ćwiczenia ze śpiewu będzie prowadził mgr Jan Krutul.

W związku z reorganizacją studiów seminaryjnych i wprowadzeniem roku propedeutycznego, została zawarta nowa umowa o współpracy z Wydziałem Teologicznym UKSW w Warszawie. W myśl umowy, alumni kursów propedeutycznego, trwającego jeden rok, filozoficznego, trwającego dwa lata oraz teologicznego, trwającego trzy lata, mają status studentów Wydziału Teologicznego na kierunku „teologia”. Dlatego też indeksy alumnom roku propedeutycznego i roku I wręczył dziekan tego wydziału, ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik.

Zgodnie z najnowszymi normatywami dotyczącymi instytutów studiów wyższych, abp Józef Guzdek powołał Instytut Teologiczny, którego dyrektorem został ks. dr hab. Andrzej Proniewski. W struktury tego Instytutu, kształcącego zarówno osoby zakonne, jak i świeckie, zostało włączone białostockie seminarium, które będzie jednak całkowicie zachowywać swoją autonomię.

Więcej przeczytasz na stronie archibial.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny