MKTG SR - pasek na kartach artykułów

In vitro - dofinansowanie rządowe nie istnieje. Samorządy biorą sprawy w swoje ręce, ale czy tak powinno być?

o
Rządowe dofinansowanie in vitro zostało wygaszone przez rząd PiS w 2016 roku. Samorządy biorą sprawy w swoje ręce, ale czy tak powinno być?
Rządowe dofinansowanie in vitro zostało wygaszone przez rząd PiS w 2016 roku. Samorządy biorą sprawy w swoje ręce, ale czy tak powinno być? unsplash.com
Do 2016 roku działał ogólnopolski program, dzięki któremu możliwa była refundacja zabiegów in vitro dla par mających problem z płodnością. Rząd PiS z niego zrezygnował, więc samorządy wzięły sprawy w swoje ręce. Własne programy ma jednak tylko kilkanaście miast i choć do refundacji przymierzają się kolejne gminy, to wciąż za mało.

Dofinansowanie in vitro? Rząd PiS z niego zrezygnował

W latach 2013-2016 rząd PO-PSL wspierał pary starające się o dziecko, refundując zabiegi in vitro i przedłużył program jeszcze do 2019 roku, jednak po przejęciu władzy przez PiS, program zakończono 30 czerwca 2016 roku – przypomina Onet. Rezygnacja z programu refundacji zabiegów in vitro była jedną z pierwszych decyzji Konstantego Radziwiłła jako ministra zdrowia.

Portal Onet przypomina, że w programie refundacji zabiegów in vitro wzięło udział ponad 20 tys. par, a w trzy lata jego trwania na świat przyszło ponad pięć tysięcy dzieci. Dla wielu par in vitro to ostatnia szansa na potomka, a według szacunków, to właśnie około 20 tysięcy par rocznie potrzebuje wsparcia finansowego, by zabieg był dla nich dostępny.

Zamiast programu refundacji in vitro, PiS zaproponowało Program Kompleksowej Ochrony Zdrowia Prokreacyjnego, rozpisanego na lata 2016-2020, zaś minister Radziwiłł przekonywał, że istnieją inne niż in vitro metody leczenia niepłodności, które są tańsze i mniej kontrowersyjne. W latach 2016-2018 w ramach programu PiS urodziło się 70 dzieci, a skorzystało z niego 1,3 tys. par.

Samorządy dofinansowują in vitro. Zaczęło się w Częstochowie

Częstochowa to pierwsze miasto, którego samorząd zaczął wspierać pary z problemem niepłodności w zakresie dofinansowania zabiegów in vitro. Co ciekawe, program ruszył tam w 2012 roku, czyli jeszcze przed wprowadzeniem programu rządowego – przypomina Onet.

Częstochowa stała się w ten sposób wzorem dla innych gmin po tym, jak rząd wygasił program refundacji in vitro. W ślad za nią poszedł Sosnowiec, w którym w tym roku ogłoszono trzecią edycję programu. Potem swoje programy uruchomiły kolejne samorządy, m.in.:

  • Łódź
  • Warszawa
  • Gdańsk
  • Poznań
  • Ostrów Wielkopolski
  • Chojnice
  • Bydgoszcz
  • Wrocław

Jak podaje Onet, w większości miast można uzyskać dofinansowanie do maksymalnie trzech zabiegów, zaś skorzystać z niego mogą osoby pozostające w związkach małżeńskich oraz partnerskich. By skorzystać z dofinansowania samorządowego, należy mieszkać w mieście, z którego kasy finansowany jest zabieg, zaś kobiety korzystające z dofinansowania do zabiegu powinny mieć od 20 do 43 lat.

W 2019 roku swój program in vitro zainaugurowała pierwsza w Polsce gmina wiejska – Tarnowo Podgórne pod Poznaniem, które liczy sobie 25 tys. mieszkańców. Program w tej gminie rozpisano na trzy lata i przeznaczono na niego 250 tys. zł.

W Onecie czytamy też, że do uruchomienia swoich programów in vitro szykują się m.in. Lublin i Kielce.

Brak rządowego dofinansowania in vitro to setki wykluczonych par

Zabieg in vitro to niemały wydatek. Koszt pozaustrojowego zapłodnienia mieści się w granicach 8-10 tys. zł. To dla wielu par zaporowa kwota. Dopóki istniał rządowy program dofinansowania in vitro, możliwość skorzystania z tej szansy na potomka miały wszystkie pary dotknięte problemem niepłodności. W momencie, w którym wsparcie finansowe oferują tylko niektóre samorządy, bez szans na dofinansowanie zapłodnienia pozaustrojowego nie mają przede wszystkim mieszkańcy wsi i małych miast.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: In vitro - dofinansowanie rządowe nie istnieje. Samorządy biorą sprawy w swoje ręce, ale czy tak powinno być? - Kurier Lubelski

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny