Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile wynosi pensja posła, senatora oraz europosła w 2023 roku? Politykom przysługują atrakcyjne ulgi, dodatki oraz dopłaty

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Wynagrodzenie posła i senatora wynosi łącznie 16 834,97 zł brutto, czyli 11 tys. zł „na rękę”.
Wynagrodzenie posła i senatora wynosi łącznie 16 834,97 zł brutto, czyli 11 tys. zł „na rękę”. Adam Jankowski / Polska Press
Pensje posłów i senatorów składają się z dwóch kluczowych elementów, czyli uposażenia i diety parlamentarnej. Do tego dochodzą również rozmaite dodatki, ulgi, a nawet ryczałt na prowadzenie biura. Ile wynosi pensja posła, senatora oraz europosła w 2023 roku?

Spis treści

Podstawowa pensja wypłacana parlamentarzystom składa się z uposażenia oraz diety poselskiej. Do tego dochodzą ryczałt na utrzymanie biura, a także specjalne dodatki przyznawane za pełnienie konkretnych funkcji m.in. przewodniczącego komisji, sekretarza Senatu czy członka Komisji Ustawodawczej. To sprawia, że wynagrodzenie polityków sięga kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Ile wynosi pensja posła i senatora w 2023 roku?

Podstawę pensji posła i senatora stanowi uposażenie w wysokości 12 826,64 zł brutto, czyli około 9 tys. zł „na rękę”. Przysługuje ono politykowi pod warunkiem, że osiąga dochodów z działalności pozaparlamentarnej, oprócz tej, która podlega prawu autorskiemu czy prawom pokrewnym.

Oprócz tego każdy parlamentarzysta pobiera dietę parlamentarną, która wynosi obecnie 4008,33 zł brutto. Oznacza to, że wynagrodzenie posła i senatora wynosi łącznie 16 834,97 zł brutto, czyli 11 tys. zł „na rękę”.

Co istotne, politykom przysługuje też ryczałt na utrzymanie biura w wysokości 19 tys. zł miesięcznie. Środki te można wykorzystać na pensje dla pracowników, tłumaczenia, usługi telekomunikacyjne czy przejazdy samochodami w związku z wykonywaniem mandatu.

- Ryczałt może być też przeznaczony na pokrycie wydatków bieżących takich jak czynsz, opłaty za energię elektryczną i cieplną, gaz i wodę oraz prace porządkowe, konserwację i naprawę sprzętu technicznego biura oraz koszty jego eksploatacji, drobne naprawy i remonty, podróże służbowe pracowników, zakup materiałów biurowych, prasy, wydawnictw, środków bezpieczeństwa i higieny pracy oraz koszty obsługi rachunkowo-księgowej i bankowej biura - czytamy na stronie sejm.gov.pl.

Ryczałtu nie można przeznaczyć na finansowanie partii politycznych, fundacji, działalności sponsorskich i charytatywnych czy prowadzenie kampanii wyborczej. Warto pamiętać, że utworzenie jednego biura należy do obowiązku każdego posła.

Wynagrodzenie posła - dodatki za pracę w komisjach

Parlamentarzyści mogą też liczyć na specjalne dodatki przyznawane ze względu na pełnione przez nich funkcje. W przypadku posłów premie te prezentują się następująco:

  • przewodniczący komisji - 2565,20 zł brutto miesięcznie,
  • zastępca przewodniczącego komisji - 1929,99 zł brutto miesięcznie,
  • przewodniczący stałej podkomisji - 1282,66 zł brutto miesięcznie.

Do pobierania podobnych dodatków uprawnieni są także senatorowie. W ich przypadku premie mogą wynosić:

  • przewodniczący komisji - 2565,20 zł brutto miesięcznie,
  • zastępca przewodniczącego komisji - 1923,99 zł brutto miesięcznie,
  • członek Komisji Ustawodawczej - 1282,66 zł brutto miesięcznie,
  • sekretarz Senatu - 1282,66 zł brutto miesięcznie,
  • przewodniczący stałej podkomisji - 1282,66 zł brutto miesięcznie.

Oznacza to, że parlamentarzysta, który jest członkiem komisji, może liczyć na co najmniej 18 100 zł brutto miesięcznie. Według doniesień RMF FM ponad 250 posłów pobiera dodatki do uposażenia.

Zgodnie z polskimi przepisami posłowie mają również możliwość bezpłatnego podróżowania środkami transportu publicznego. Wydatki na paliwo przy podróżach samochodem pokrywane są natomiast z ryczałtu na utrzymanie biura poselskiego.

- Poseł ma prawo, na terenie kraju, do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym, a także do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej (art. 43 ust.1 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora) - informuje portal sejm.gov.pl.

Jakie pensje otrzymują europosłowie?

Wynagrodzenie miesięczne europosła w 2023 roku wynosi 9808,67 euro brutto. Po odliczeniu podatku oraz składki ubezpieczeniowej pensja "na rękę" to 7646 euro, czyli około 35 810 złotych.

Do tego należy doliczyć dietę w wysokości 4778 euro, która ma zostać wykorzystana na między innymi pokrycie kosztów związanych z prowadzeniem biura, zakupem i eksploatacją sprzętu czy opłaceniem rachunków. Europosłom przysługuje także zwrot kosztów transportu za podróż do miejsca posiedzeń Parlamentu Europejskiego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile wynosi pensja posła, senatora oraz europosła w 2023 roku? Politykom przysługują atrakcyjne ulgi, dodatki oraz dopłaty - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny