III LO. Pierwszoklasiści mają już w kieszeni indeksy na...

  III LO. Pierwszoklasiści mają już w kieszeni indeksy na politechnikę [ZDJĘCIA]

  Anna Kopeć

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  TankGim, Jamnik i Florek to roboty, które zajęły całe podium w konkursie EL-ROBO-MECH.
  1/12
  przejdź do galerii

  TankGim, Jamnik i Florek to roboty, które zajęły całe podium w konkursie EL-ROBO-MECH. ©Marcin Dominów

  Białostoccy licealiści szturmem zdobyli podium w konkursie El-Robo-Mech. Innowacyjne roboty ułatwiły im dostanie się na studia.
  To duży sukces naszej szkoły. Aż sześcioro naszych pierwszoklasistów zdominowało konkurs dla młodych konstruktorów - chwali swoich uczniów Grzegorz Nowik, nauczyciel fizyki i robotyki w III LO.

  Jego podopieczni stanęli na podium w konkursie El-Robo-Mech, który organizuje Politechnika Białostocka. Tym samym zagwarantowali sobie indeksy na wybrany kierunek studiów dziennych na wydziale mechanicznym lub elektrycznym tej uczelni i otrzymali po 500 zł nagrody.

  Najlepszy był „TankGim” Bartłomieja Staszyńskiego. To sterowany radiowo mały czołg na gąsienicach. Oprócz ramienia z chwytakiem wyposażony jest w czujniki gazu i ognia. Drogą elektroniczną wysyła informacje z niebezpiecznego miejsca. Dlatego robot z powodzeniem może być wykorzystywany przez służby ratunkowe, np. strażaków.

  II miejsce w konkursie zajął łazik „Jamnik” Marka Nowika i Bartłomieja Łotki. Komisja konkursowa doceniła także projekt „Florek” Patrycji Wasilewskiej, Emilii Kulikowskiej i Pauliny Konopko .

  Swoją pasję do elektroniki i robotyki pierwszoklasiści rozwijają głównie na zajęciach pozalekcyjnych. - Pod względem wiedzy i umiejętności równają się ze studentami uczelni technicznych. Udowodnili to już kilka razy - podkreśla nauczyciel.

  W ubiegłym roku zdolni uczniowie brali udział w konkursach konstruktorskich m.in. w Łodzi. W maju wyjeżdżają na zawody do Opola i Poznania.

  W konkursie El-Robo-Mech wyróżniono także prace Michała Furmańskiego z IV LO w Olkuszu oraz Gabrieli Niemyjskiej i Karoliny Rogalewskiej z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Poranny.pl poleca

  Wideo