Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III LO. Karol Waleśkiewicz. Geniusz z biologii

Aneta Boruch [email protected]
Karol Waleśkiewicz spędza dużo czasu w laboratoriach, także akademickich. Pasjonuje go zwłaszcza biologia molekularna.
Karol Waleśkiewicz spędza dużo czasu w laboratoriach, także akademickich. Pasjonuje go zwłaszcza biologia molekularna. Anatol Chomicz
Nauka biologii po prostu sprawia mi przyjemność - mówi Karol. Choć przyznaje, że poświęca na to dość dużo czasu.

- Jeszcze nie jestem do końca zdecydowany, jaką drogę wybiorę, ale w przyszłości chciałbym zostać lekarzem lub naukowcem - mówi Karol Waleśkiewicz, uczeń trzeciej klasy w białostockim III Liceum Ogólnokształcącym.

Karol jest wybitnie utalentowany w naukach przyrodniczych. W drugiej klasie został laureatem Olimpiady Biologicznej. Zajął drugie miejsce w Polsce i wraz z trzema innymi osobami znalazł się w reprezentacji Polski na Światowej Olimpiadzie Biologicznej na Bali. Wrócił stamtąd z brązowym medalem indywidualnym. Te wszystkie osiągnięcia sprawiły, że może być już spokojny o maturę z tego przedmiotu.

- Nauka biologii po prostu sprawia mi przyjemność - mówi Karol. Choć przyznaje, że poświęca na to dość dużo czasu. I tylko nieco mniej na dokształcanie się z zakresu chemii.

- Obie dziedziny mnie fascynują - opowiada Karol Waleśkiewicz. - Ale szczególnie pasjonuje mnie biologia, zwłaszcza molekularna i zwierzęta.

Swoim talentem i pasją zadziwia pedagogów uczących w liceum.

- Już w pierwszej klasie mógłby z powodzeniem iść na studia medyczne, chemiczne czy biologiczne - mówi Anna Siemienkowicz, nauczycielka biologii. - W swojej 25-letniej karierze nauczycielskiej pierwszy raz mam takiego ucznia, który nie tylko jest pilny, ale również pasjonatem wciąż żądnym pogłębiania wiedzy.

- Taka perełkę widzę pierwszy raz w życiu - wtóruje Justyna Ostrowska, nauczycielka chemii. - Widzę w nim przebłyski geniuszu. Karol w stu procentach zapamiętuje i odtwarza wiedzę, usłyszaną podczas wykładów, prowadzonych przez profesorów akademickich.

Wiedza akademicka to dla Karola codzienność. Opieką objął go Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. To stowarzyszenie naukowców, twórców, lekarzy i studentów działające od 1981 roku. Wspiera uzdolnione dzieci i młodzież z całego kraju. O wyjątkowych predyspozycjach Karola zawiadomiła go Anna Siemienkowicz,

I teraz dzięki ufundowanemu przez Fundusz stypendium Karol uczestniczy w warsztatach i seminariach, organizowanych w Instytucie Biologii i Instytucie Chemii Uniwersytetu Warszawskiego oraz zajęciach, organizowanych przez Polską Akademię Nauk. Fundusz pokrywa koszty podróży i pobytu w Warszawie.

Także na miejscu, w Białymstoku Karol korzysta ze wsparcia wykładowców akademickich.

Został objęty realizowanym przez miasto w ubiegłym roku projektem "Białostockie talenty XXI wieku". A teraz jako wolny słuchacz bierze udział w zajęciach laboratoryjnych z biologii i chemii, odbywających się na Uniwersytecie Medycznym. Indywidualną opieką naukową i wsparciem merytorycznym objęli go pracownicy Zakładu Biologii tej uczelni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny