II liga koszykarzy. Żubry przyspieszyły i rozprawiły się z Trójką. Tur poległ po pięknym pościgu

Żubry Białystok (na żółto) pokonały Trójkę Żyrardów
Żubry Białystok (na żółto) pokonały Trójkę Żyrardów Wojciech Wojtkielewicz
Cenne zwycięstwo w II lidze koszykarzy odniosły Żubry Białystok, pokonując 92:80 Trójkę Żyrardów. Pierwszej w sezonie porażki doznał Tur Basket Bielsk Podlaski, ulegając na wyjeździe po niesamowitym pościg Sokołowi Ostrów Mazowiecka 67:69.

Białostoczanie rozpoczęli starcie z Trójką obiecująco. W połowie pierwszej kwarty odjechali rywalom i po 10 minutach prowadzili 27:17. Goście Żyrardowa nie spasowali, mozolnie odrabiali straty, wygrali dwie kolejne kwarty i w końcu dogonili gospodarzy.

Jeszcze po 33. minutach walki był remis 66:66 i wszystko mogło się zdarzyć. Wtedy Żubry przyspieszyły i zaczęły odskakiwać na bezpieczny dystans. Sygnał do decydującego szturmu dał celnym rzutem Arkadiusz Zabielski, wyprowadzając gospodarzy na ponowne prowadzenie. Kapitan naszego zespołu pokazał żelazną kondycję, bo przez całe spotkanie nie odpoczywał nawet przez sekundę i zaliczył pełne 40 minut na parkiecie.

To po czterech oczkach z rzędu Zabielskiego zrobiło się 80:68 dla Żubrów (37. min.) i stało się jasne, że nic złego białostoczan spotkać już nie może. Na duże brawa wśród zwycięzców zasłużył Maciej Bębeniec, który nie wystąpił w pierwszej piątce, a mimo to zakończył potyczkę z bardzo dobrym bilansem 22 zdobytych punktów, czterech zbiórek i ośmiu asyst.

Nękany kontuzjami Tur od początku miał problemy w hali Sokoła ze zdobywaniem punktów i przez połowę spotkania rzucił ich tylko 27,, przy 46 rywali. Wydawało się, że gospodarze odniosą przekonujące zwycięstwo, ale drużyna Kamila Zakrzewskiego w trzeciej kwarcie rozpoczęła niesamowity pościg.

Role się odwróciły i z kolei to gospodarze z Ostrowii Mazowieckiej rzadko zdobywali punkty, a ich przewaga zaczęła systematycznie topnieć. Po trzech kwartach było już tylko 56:49 dla miejscowych. W decydującej odsłonie bielszczanie dopadli rywali, dzięki festiwalowi rzutów za trzy punkty. Dwie trójki zaliczył najskuteczniejszy na parkiecie Łukasz Kuczyński, dwie dołożył Przemysław Tradecki i w połowie czwartej kwarty zrobiło się 62:59 dla Tura!

Rozpoczęła się niezwykle nerwowa i emocjonująca końcówka, w której prowadzenie przechodziło z rąk do rąk. Jeszcze 50 sekund przed końcową syreną goście prowadzili 67:66, po rzutach wolnych Rafała Króla, ale ostatnie słowo należało do koszykarzy Sokoła, którzy zdobyli trzy oczka z wolnych. Jeszcze w ostatniej sekundzie z dystansu losy potyczki mógł odwrócić Kuczyński, ale tym razem chybił.

WYNIKI
Żubry Białystok - Trójka Żyrardów 92:80 (27:17, 19:24, 16:19, 30:20).

Punkty dla Żubrów: Bębeniec - 22, Andruk - 16, Misiewicz - 15, Zabielski - 13, Bombrych - 12, Nieroda - 11, Kamiński - 3, Kosobudzki - 0.

Sokół Ostrów Mazowiecka - Tur Basket Bielsk Podlaski 69:67 (29:15, 16:11, 11:23, 13:18).
Punkty dla Tura: Kuczyński - 25, Król - 18, Tradecki - 8, Weres - 6, Lewandowski - 6, Pruefer - 4, Marczuk - 0.