MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Igrzyska olmpijskie. ''Nie'' dla rosyjskich i białoruskich sportowców. Stanowisko Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Znane powody

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Mateusz Pietras
Rosjanie i Białorusini bez możliwości występu w sportach jeździeckich na IO
Rosjanie i Białorusini bez możliwości występu w sportach jeździeckich na IO ROBERT WOZNIAK/POLSKA PRESS
Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) ogłosiła, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie wezmą udziału w tym sporcie na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Jednocześnie określono dla zawodników z tych krajów zasady startów na arenie międzynarodowej w statusie neutralnym.

Brak startu Rosjan i Białorusinów w dyscyplinach jeździeckich w Paryżu

„W ramach Olimpijskiego Systemu Kwalifikacji w Sportach Jeździeckich kwalifikacje indywidualne zapewniają Rankingi Olimpijskie FEI w skokach, ujeżdżeniu i WKKW, które obejmują okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Z uwagi na to, że rosyjscy i białoruscy sportowcy nie uczestniczą w zawodach FEI od 2 marca 2022 roku, przedstawiciele tych krajów nie będą rywalizować na igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku" – głosi oficjalny komunikat.

Identyczne zasady zastosowano wobec niepełnosprawnych sportowców z tych krajów, którzy również nie mieli okazji zdobyć punktów w kwalifikacjach olimpijskich.

Zarząd FEI zatwierdził listę kryteriów i warunków, które rosyjscy i białoruscy sportowcy, zarejestrowany personel pomocniczy, właściciele koni i oficjele muszą spełnić, aby móc powrócić do zawodów organizowanych przez tę federację.

Zasady równoprawnego uczestnictwa w zawodach

Kryteria obejmują brak aktywnego wsparcia wojny w Ukrainie, brak kontaktu z rosyjską lub białoruską armią lub jakąkolwiek inną agencją bezpieczeństwa narodowego oraz zgodność ze wszystkimi regulaminami FEI, w tym przepisami antydopingowymi, zarówno dla zawodników jak koni.

Zasady określają także, że jakakolwiek forma wypowiedzi publicznych werbalnych, niewerbalnych lub pisemnych, w tym składane w mediach społecznościowych, udział w demonstracjach prowojennych oraz noszenie jakichkolwiek symboli, na przykład litery „Z”, uznawane są za akt aktywnego wsparcia wojny na Ukrainie i uniemożliwiają indywidualnym osobom udział w zawodach FEI.

Po otrzymaniu statusu sportowca neutralnego, zawodnicy a także personel pomocniczy będą uprawnieni do udziału jedynie w wydarzeniach indywidualnych i nie będą upoważnieni do startu w jakichkolwiek zawodach zespołowych. Flagi, emblematy i identyfikatory nie będą eksponowane w żadnym miejscu podczas zawodów. Hymny narodowe Rosji i Białorusi nie będą odtwarzane ani śpiewane w żadnym momencie podczas po zawodów pod auspicjami FEI.

(PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny