MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpania chce usunięcia skompromitowanego całuśnego prezesa. Luis Rubiales przerywa milczenie

Piotr Olkowicz
Piotr Olkowicz
PAU BARRENA/AFP/East News
Rząd Hiszpanii rozpoczął działania mające na celu usunięcie zawieszonego szefa związku piłki nożnej Luisa Rubialesa, który zakończył tydzień milczenia w piątek, utrzymującąc, że padł ofiarą kampanii oszczerstw.

Rubiales spotkał się z burzą krytyki i jest wzywany do rezygnacji za swoje zachowanie podczas i po niedawnym triumfie Hiszpanii w Pucharze Świata Kobiet w Sydney. Pocałował zawodniczkę Jenni Hermoso w usta bez jej zgody i łapał się za krocze w sprośnym geście zwycięstwa.

W piątek hiszpański rządowy panel prawny zajmujący się kwestiami sportowymi otworzył formalną sprawę przeciwko Rubialesowi, prezesowi Hiszpańskiej Federacji Piłkarskiej i wiceprezydentowi UEFA, w związku z jego zachowaniem, które było transmitowane na całym świecie, co sprawiło, że stał się powodem narodowego zakłopotania, a według niektórych kompromitacji.

Hiszpańska opinia publiczna ma nadzieję usunąć prezesa niezależnie od procesu FIFA, który już tymczasowo go zawiesił. Panel rządowy zdecyduje, czy Rubiales nadużył swojej władzy, całując Hermoso, czy też zaszkodził wizerunkowi i reputacji Hiszpanii podczas imprezy sportowej, jak twierdzi rząd. Może zostać wykluczony z urzędu na dwa lata.

- Kiedy oczy świata były skierowane na naszych graczy, jego czyny spowodowały szkody w naszym sporcie i naszym kraju, które są trudne do naprawienia - powiedział Miquel Iceta, hiszpański minister kultury i sportu.

Po decyzji panelu Rubiales wygłosił swoje pierwsze publiczne oświadczenie od czasu odmowy ustąpienia tydzień temu i rozpoczęcia narracji, że padł ofiarą "polowania na czarownice" przez "fałszywe feministki".

Popełniłem kilka oczywistych błędów, za które szczerze żałuję.

powiedział Rubiales w piątek. Podkreślił, że pocałunek z Hermoso był "wzajemny, zgodny i nastąpił w chwili euforii", czemu piłkarka stanowczo zaprzecza.

Dodał, że uczestniczył w dochodzeniu FIFA, a także w wewnętrznym dochodzeniu federacji: - Przez cały ten czas doświadczyłem bezprecedensowego linczu ze strony serwisów informacyjnych i polityków, który całkowicie mnie zmarginalizował. Nie tylko w Hiszpanii, ale na arenie międzynarodowej - napisał w swoim oświadczeniu opublikowanym na X, wcześniej znanym jako Twitter.

Jednak decyzja panelu o uznaniu czynów Rubialesa za rzekomo "poważne" w przeciwieństwie do "bardzo poważnych" zadała rządowi porażkę. Gdyby uznano je za "bardzo poważne" zarzuty, rząd mógłby ogłosić jego zawieszenie z urzędu do czasu wydania orzeczenia w jego sprawie.

Iceta powiedział, że chociaż rząd nie może bezpośrednio zawiesić Rubialesa w oczekiwaniu na wynik jego sprawy przed panelem, co było jego intencją, poprosi panel prawny o rozważenie tymczasowego zawieszenia go.

FIFA zawiesiła już Rubialesa na 90 dni na czas prowadzenia sprawy dyscyplinarnej, więc hiszpańska decyzja nie będzie miała natychmiastowego skutku. Decyzja panelu wywiera większą presję na Rubialesa, ponieważ jego nieliczni pierwotni zwolennicy próbują się od niego zdystansować.

Trener reprezentacji Hiszpanii Luis de la Fuente, który w zeszłym tygodniu pochwalił dialog Rubialesa przeciwko feminizmowi, przeprosił w piątek za klaskanie, mówiąc: - Popełniłem ludzki błąd. To było niewybaczalne.

W oświadczeniu wydanym w ostatnią sobotę Hermoso powiedziała, że uważa się za ofiarę nadużycia władzy i oskarżyła federację o próbę wywarcia na nią presji, aby poparła Rubialesa.

Federacja początkowo odpowiedziała, mówiąc, że kłamie i podejmie przeciwko niej kroki prawne. Jednak po zawieszeniu FIFA federacja w poniedziałek wezwała Rubialesa do ustąpienia. We wtorek federacja zawiesiła wynagrodzenie Rubialesa i nakazała mu zwrot samochodu służbowego, laptopa i telefonu komórkowego.

Rubiales został praktycznie bez zwolenników. Jego matka zorganizowała krótki strajk głodowy w kościele w południowej Hiszpanii, domagając się sprawiedliwości dla syna i wzywając Hermoso do zmiany stanowiska.

Tymczasem wsparcie dla Hermoso ze strony hiszpańskich i międzynarodowych urzędników, sportowców i celebrytów było przytłaczające.

W piątek przewodniczący Hiszpańskiego Komitetu Olimpijskiego Alejandro Blanco powiedział, że wezwał Rubialesa "do przeproszenia, wyjaśnienia, co zrobił, a następnie bez wątpienia rozważenia rezygnacji".

Protesty przeciwko Rubialesowi odbyły się w Madrycie, Barcelonie i innych miastach w piątek wieczorem.

W czwartek hiszpańska gwiazda piłki kobiecej Aitana Bonmatí została wybrana najlepszą zawodniczką roku i wykorzystała swoje przemówienie podczas ceremonii wręczenia nagród UEFA, aby wyrazić poparcie dla Hermoso.

Jako społeczeństwo nie możemy pozwolić na nadużywanie władzy w środowisku pracy lub brak szacunku.

powiedziała Bonmatí na scenie w Monte Carlo.

Do wszystkich kobiet, które cierpią tak samo jak Jenni, jesteśmy z wami.

Na początku tygodnia biuro ONZ ds. Praw Człowieka poinformowało w mediach społecznościowych: "Dołączamy do Hiszpanki Jenni Hermoso i wszystkich tych, którzy pracują nad zakończeniem nadużyć i seksizmu w sporcie. Niech to będzie punkt zwrotny".

Nie ma dotychczas terminu dla składu orzekającego na wydanie orzeczenia w sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Hiszpania chce usunięcia skompromitowanego całuśnego prezesa. Luis Rubiales przerywa milczenie - Sportowy24

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny