Były dowódca bośniackich Serbów Ratko Mladić, nazywany „rzeźnikiem Bośni”, ponownie skazany na dożywocie przez trybunał karny dla byłej Jugosławii (MTKJ) w Hadze
Dwadzieścia sześć lat po masakrze w Srebrenicy 78-letni Mladić stawił się we wtorek przed międzynarodowym trybunałem karnym dla byłej Jugosławii (MTKJ) w Hadze. Trybunał ten wspiera ONZ.
Pięciu sędziów trybunału przedstawiło swoje wnioski dotyczące 10 przestępstw – obejmujących eksterminację, przymusowe wysiedlenia, terror, branie zakładników i bezprawne ataki na ludność cywilną – za które Mladić został skazany na dożywocie w 2017 roku.
Sąd orzeka również na wniosek prokuratora ONZ Serge'a Brammertza o dodaniu kolejnego zarzutu o ludobójstwo do obecnej listy wyroków skazujących. Będzie to ostateczny wyrok sądu, bez możliwości odwołania się.
Wynik przesłuchania pozostawał niepewny, choć było mało prawdopodobne, aby Mladić odzyskał wolność. To wymagałoby bowiem od trzech sędziów uniewinnienia go ze wszystkich stawianych zarzutów.
Sędzia przewodnicząca w tej sprawie, Prisca Matimba Nyambe z Zambii, złożyła zdanie odrębne w wyroku skazującym w 2012 roku Zdravko Tolimira. Był on jednym z siedmiu zastępców dowódców, którzy podlegali bezpośrednio Mladiciowi, argumentując, że dowody przeciwko niemu były poszlakowe.
Opisała ona również zachowanie Mladicia wobec bośniackich muzułmanów jako miłe, a nie groźne w czasie, gdy planowano „ewakuację” ludności cywilnej.
To, że niektórzy ludzie czuli się przez niego onieśmieleni na tych spotkaniach, nie jest dla mnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że Mladić był znanym generałem z dominującą pozycją w sytuacji wielkiej niepewności, jaka na tych terenach wtedy panowała – napisała.
Sędzia Brammertz wyraził opinię, że był ostrożnie optymistyczny co do werdyktu, mówiąc, że nie wyobraża sobie innego werdyktu rozprawy niż potwierdzenie dożywocia dla Mladicia.
Iva Vukušić, historyk z Uniwersytetu w Utrechcie i ekspert ds. procesów zbrodni wojennych, powiedziała, że dla ocalałych ważne jest, aby doszło do jednomyślnego wyroku.
To naprawdę jedna z najważniejszych prób i trwa od 25 lat. Jeśli skazują, ale przewodniczący nie zgadza się co do samej istoty tego, co się wtedy stało, jest to mniej poważne, bo nadal zbrodniarz trafia do więzienia. Ale w przypadku wyroku osłabia go, jeśli przewodniczący mówi, że zasadniczo się nie zgadzają w sprawie werdyktu. Potem nacjonaliści maga mówić tak: Patrzcie, skazali go, ale nawet przewodniczący nie uwierzył w to.
Mladić, który przed pojmaniem go w 2011 roku przez dekadę ukrywał się w północnej Serbii. Był on szefem sztabu sił Serbów bośniackich w latach 1992-1996 podczas wojny domowej i czystek etnicznych, które nastąpiły po rozpadzie Jugosławii.
Prawie 600 osób złożyło dowody w sprawie Mladicia. Jedne go oskarżały, były i takie, które go broniły. Wydając pierwszy wyrok, który zapadł po czteroletnim procesie, przewodniczący Alphons Orie powiedział, że zbrodnie popełnione przez Mladicia i jego ludzi były najbardziej ohydnymi w historii ludzkości i obejmowały między innymi ludobójstwo.
Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?