Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Promotech wspiera finansowo swoich pracowników. Łagodzenie skutków koronawirusa

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Wyższe świadczenia wczasowe i zapomogi dla najgorzej zarabiających – zarząd Promotechu wprowadza działania osłonowe dla pracowników. Z powodu koronawirusa ich pensje zostały obniżone.

W związku ze spadkiem zamówień o około 30 proc., od 1 maja załogi Promotechu Białystok i Promotechu KM w Łapach pracują na 0,8 etatu. W ramach tarczy antykryzysowej obie firmy otrzymały dofinansowanie do wynagrodzeń w wysokości 40 proc. średniej pensji, drugie 40 proc. pokrywa firma, a 20 proc. to koszt pracowników.

Jednak rzeczywisty spadek wynagrodzenia pracowników często przekracza 20 proc. Powodem jest brak nadgodzin i mniej godzin pracy w maju i w czerwcu, w stosunku do kwietnia.

- W związku z obniżeniem wymiaru czasu pracy od maja do lipca 2020, zarząd i właściciele firmy, w porozumieniu z Radą Pracowniczą zdecydowali o podjęciu działań osłonowych – mówi prezes Promotechu Marek Siergiej. – Chcemy w ten sposób wesprzeć pracowników w tym trudnym finansowo okresie.

Gospodarka zwalnia. Promotech przechodzi na 0,8 etatu (zdjęcia)

Jedną z form wsparcia jest świadczenie wczasowe, wypłacane w tym roku wyjątkowo przez trzy miesiące: czerwiec, lipiec, sierpień, w wysokości uzależnionej od zarobków netto w miesiącu poprzedzającym wypłatę.
Zgodnie z kryteriami opracowanymi przez Radę Pracowniczą, pracownicy zarabiający najmniej otrzymają co miesiąc po 400 zł, pracownicy o najwyższych zarobkach – po 50 zł, zaś pozostali - po 300 zł miesięcznie.

Druga forma wsparcia to zapomoga, wypłacana w trzech miesięcznych transzach po 250 zł/osobę. Otrzymują ją pracownicy o najniższych dochodach na członka rodziny. W tym przypadku kryterium to dochód netto wszystkich członków rodziny pracownika, który nie może przekroczyć 1600 zł/osobę.

Łapski Promotech KM zwiększa obroty i liczy na wzrost eksportu

Po czterech miesiącach sytuacja całej grupy kapitałowej (wszystkich firm związanych z Promotechem) jest całkowicie stabilna - choć zróżnicowana. Promotech Białystok, Promotech KM w Łapach, Promotech FMP w Indiach, Promotech ME w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także (ze względu na posiadane udziały) – Steelmax w USA oraz SSQ we Włoszech – wszystkie te firmy działają normalnie, biorąc pod uwagę warunki, w jakich się znalazły.

Promotech zadebiutował z sukcesem na włoskim rynku. Był do tego solidnie przygotowany

Ponad 20 proc. załogi białostockiej spółki przeszło na pracę zdalną, pozostali pracują na trzy zmiany, z zachowaniem dystansu społecznego.

- We wszystkich spółkach Promotechu zastosowano wymagany przepisami reżim sanitarny, tj. dezynfekcję rąk, pomieszczeń i sprzętu, a także konieczność noszenia maseczek, tam gdzie to niezbędne. Od 1 sierpnia przewidziany jest powrót Promotechu Białystok i Promotechu KM do pełnego wymiaru czasu pracy – informuje prezes Marek Siergiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny