MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gródek. Oszust dwa razy podawał się za kuzyna. Chciał pieniądze na operację

(adek)
Kilkadziesiąt tysięcy złotych próbował wyłudzić mężczyzna dzwoniący na telefony stacjonarne. Tłumaczył, że potrzebuje gotówki na operację. Podawał się też za funkcjonariusza CBŚ.
Kilkadziesiąt tysięcy złotych próbował wyłudzić mężczyzna dzwoniący na telefony stacjonarne. Tłumaczył, że potrzebuje gotówki na operację. Podawał się też za funkcjonariusza CBŚ. sxc.hu
Kilkadziesiąt tysięcy złotych próbował wyłudzić mężczyzna dzwoniący na telefony stacjonarne. Tłumaczył, że potrzebuje gotówki na operację. Podawał się też za funkcjonariusza CBŚ.

W środę, około godz. 15 do 56-letniego mieszkańca Gródka zadzwonił mężczyzna podający się za jego bratanka. Prosił o pożyczenie 30 tysięcy złotych na operację, ponieważ grozi mu amputacja nogi po wypadku drogowym w Anglii. Na szczęście 56-latek skontaktował się z rodziną, która zaprzeczyła, aby dzwoniący mężczyzna był krewnym.

- Tego samego dnia przestępca kolejny raz zadzwonił na numer stacjonarny mężczyzny, tym razem podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego - mówi Andrzej Baranowski, rzecznik podlaskiej policji. - Mieszkaniec Gródka dzięki swojej czujności i rozwadze nie dał się zwieść fałszywym telefonom. Od razu też powiadomiła o tym fakcie policję.

Do podobnej sytuacji doszło przedwczoraj, około godz. 12.30, gdzie do 27-letniej mieszkanki Gródka zadzwonił oszust stosując identyczny plan działania. Tym razem chciał pożyczyć 10 tys. złotych na taki sam cel. I tym razem mu się nie udało.

- Pamiętajmy, że zasada "ograniczonego zaufania" w tego typu sytuacjach jest jedyną szansą byśmy nie stali się ofiarą oszustów - dodaje Andrzej Baranowski". - Osoby starsze często o niej zapominają. Niespodziewane telefony z prośbą o natychmiastową pomoc finansową od wnuków, kuzynów czy innych członków naszej rodziny każdorazowo powinny być potwierdzane. Pamiętajmy też, że telefoniczne podszywania się oszustów za urzędników państwowych, w tym również policjantów jest celowym działaniem przestępców, którzy w ten sposób chcą zapewnić o swojej wiarygodności i wzbudzić zaufanie. W przypadku prośby o nagłą pożyczkę, zawsze należy: skontaktować się osobiście z osobą, podającą się za naszego krewnego nigdy nie ulegać presji czasu, którą wywierają oszuści potwierdzić informację u innych członków naszej rodziny. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że mamy do czynienia z oszustem natychmiast powiadamiajmy policję dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny