MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grabarka 2023. Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce. Tłumy wiernych w podlaskim sanktuarium

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Święta Góra Grabarka, 18.08'23
Święta Góra Grabarka, 18.08'23 Piotr Łozowik
W piątek (18.08) Cerkiew Prawosławna świętuje Przemienienie Pańskie, jedno z 12 Wielkich Świąt. Tego dnia istne oblężenie przeżywa Święta Góra Grabarka, gdzie przybywa tysiące wiernych z całej Polski i z zagranicy. Jest to święto parafialne - główna świątynia klasztorna poświęcona jest właśnie wydarzeniom na Świętej Górze Tabor.

Święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce

Tzw. Preobrażenije Hospodnie to jedno z 12 najważniejszych w roku świąt dla osób wyznania prawosławnego. Jest to święto nieruchome, a przypada na 19 sierpnia. Główne uroczystości w Polsce odbywają się na Świętej Górze Grabarce. Podobnie jak w latach ubiegłych w podlaskim sanktuarium zjawiły się rzesze wiernych. Uroczystościom całonocnego czuwania przewodniczył metropolita warszawski i całej Polski Sawa, w asyście biskupów:

  1. Abel, arcybiskup lubelsko-chełmski
  2. abp Jakub, arcybiskup białostocko-gdański
  3. abp Jerzy, arcybiskup wrocławsko-szczeciński, ordynariusz Wojska Polskiego
  4. abp Paisjusz, arcybiskup przemysko-gorlicki
  5. Atanazy, biskup łódzko-poznański
  6. Grzegorz, arcybiskup bielski
  7. Paweł, biskup hajnowski
  8. Andrzej, biskup supraski

Zobacz jak wyglądały uroczystości Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce w piątek (18.09):

Na Świętej Górze zjawiło się również bardzo wielu duchownych z naszego regionu, ale i z całego kraju. Na to wyjątkowe święto z wielu stron przybyły piesze, ale i rowerowa, pielgrzymki. Cały piątkowy dzień był wypełniony modlitwami. Pierwsza Liturgia Święta rozpoczęła się o godzinie 6, następnie o 8 poświęcono wodę, bo o 10 odprawić ponownie Liturgię Świętą. O 17:30 nastąpiło powitanie hierarchów, bo następnie rozpocząć Nabożeństwo ku czci Przemienienia Pańskiego. Piątek kończy tzw. panichida na cmentarzu czyli Nabożeństwo za zmarłych.

Co się wydarzyło na Świętej Górze Tabor?

Jezus pojawił się na Górze Tabor i ukazał Apostołom Piotrowi, Janowi oraz Jakubowi. Pojawili się tam biblijni prorocy Mojżesz i Eliasz. Mówili o zbliżającym się odejściu Chrystusa do domu Ojca. Zbawiciel po raz pierwszy zapowiedział swą męczeńską śmierć i zmartwychwstanie. Chrystus gotowił się już do poniżeń Golgoty i męczarni na krzyżu, ukazał więc trzem uczniom chwalebne swoje Przemienienie, by mogli dać świadectwo Jego boskości i dobrowolnego pójścia na Drogę Krzyżową.

Ikona Przemienienia Pańskiego
Andriej Rublow

Góra - symbol przemienienia

Istotę Przemienienia oddają jego symbole. Góra – to szczytowy punkt wyciszenia, gdzie najlepiej odmawiać modlitwę, która umożliwia połączenie z Bogiem. Tabor w przekładzie oznacza czystość. Kto uzyskuje świadomość swych uczynków i skruchę za ich popełnienie, pozbywa się duchowego brudu i może uzyskać łaskę. Chrześcijaństwo widzi w przebóstwieniu ludzkiej natury sens życia.

Góra Grabarka symbolizuje prawosławnym Świętą Górę Tabor.

Zobacz jak wyglądały uroczystości Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce:

Święta Góra na Podlasiu, z lasem krzyży, kompleksem klasztornym i wielką tradycją to miejsce o międzynarodowym znaczeniu dla wyznawców prawosławia. Jest celem wizyt wielu hierarchów i określana jest jako "serce polskiego prawosławia". Wielu z pielgrzymów ma z sobą krzyże wotywne, które ustawiają z różnymi intencjami na górze. Z czasem stworzyły one las krzyży, dzięki którym Święta Góra jest często nazywana Górą krzyży.

Czytaj więcej na temat Świętej Góry Grabarki:TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny