MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grabarka 2023. Piesza pielgrzymka wyruszyła z Białegostoku. Uroczystości Przemienienia Pańskiego odbędą się 19 sierpnia 2023 roku

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Białostoccy pielgrzymi wyruszyli na Świętą Górę Grabarkę
Białostoccy pielgrzymi wyruszyli na Świętą Górę Grabarkę Wojciech Wojtkielewicz
Ponad 200 pielgrzymów wyruszyło w poniedziałek z Białegostoku na Grabarkę (pow. siemiatycki) na uroczystości Przemienienia Pańskiego, jakie odbędą się 19 sierpnia. Pielgrzymi dotrą na miejsce dzień wcześniej.

Święto Przemienienia Pańskiego 2023. Wierni wyruszyli na Grabarkę

To już 38. Piesza Pielgrzymka Prawosławna na św. Górę Grabarkę. Pielgrzymi przejdą około stu kilometrów, by wziąć udział w uroczystościach Przemienienia Pańskiego, które będą mieć miejsce w tamtejszym sanktuarium w dniach 18-19 sierpnia.

Na święto Przemienienia Pańskiego (zwanego świętem SPASA) zmierzają pielgrzymi z całej Polski. Co roku jest tam kilkanaście tysięcy wiernych, którzy biorą udział w uroczystościach.

Pielgrzymka z Białegostoku wyruszyła po porannym nabożeństwie w cerkwi Proroka Eliasza na Dojlidach. Zostały tam m.in. poświęcone krzyże, które wierni nieść będą przez całą drogę. Na miejsce pielgrzymi dotrą w piątek 18 sierpnia. Pątnicy przybywający do tego świętego miejsca proszą Przenajświętszą Bogurodzicę o zdrowie, otuchę w trudnych życiowych chwilach, pomoc i opiekę w codziennych troskach.

Pielgrzymka na Grabarkę. Do przejścia ponad sto kilometrów

Pielgrzymkę zorganizowało Bractwo Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Wierni mają do przebycia dystans 106 kilometrów. Trasa tegorocznej pielgrzymki prowadzi przez:

  • Zabłudów,
  • Ryboły,
  • Orlę,
  • Zaleszany,
  • Kleszczele,
  • Milejczyce.

Grabarka 2021. Pierwszy dzień uroczystości Przemienienia Pańskiego na górze Grabarka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Po drodze do pątników dołączać będą kolejni pielgrzymi. Część z nich już jest w drodze - wcześniej wyruszyli m.in. wierni z województw mazowieckiego, czy lubelskiego. Tradycja pielgrzymowania na Świętą Górę Grabarkę sięga początków XVIII wieku. Dla wiernych kościoła prawosławnego miejsce te ma podobne znaczenie, jak dla wiernych kościoła katolickiego - Częstochowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny