MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grabarka 2021. Pierwszy dzień uroczystości Przemienienia Pańskiego na górze Grabarka [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Środa była pierwszym dniem corocznego święta na górze Grabarka.

Jak zwykle do świętego miejsca przybyli prawosławni z całego kraju.

Harmonogram uroczystości na czwartek

  • 1:00 - I Liturgia Święta
  • 4:00 - II Liturgia Święta
  • 6:30 - III Liturgia Święta
  • 9:30 - LITURGIA ŚWIĘTA i uroczysta procesja z poświęceniem owoców

Co wiemy o Grabarce?

W Polsce istnieje kilka monasterów prawosławnych. Na terenie województwa Podlaskiego są 3 żeńskie (w Zwierkach, Zaleszanach i na Grabarce), dwa męskie (w Supraślu i w Sakach) oraz skit w Odrynkach. Sercem Polskiego prawosławia jest Święta Góra Grabarka, gdzie od 1947 roku posługę niosą siostry z klasztoru Świętych Marty i Marii.

W monastyrze szczególnie celebrowane jest Święto Przemienienia Pańskiego, pod takim wezwaniem jest główna świątynia klasztorna. Jest to jedno z 12 głównych świąt prawosławnych - nieruchomych, ustanowione w IV wieku na pamiątkę wydarzenia na górze Tabor. Dwudniowe uroczystości odbywają się w dniach 18–19 sierpnia i powszechnie zwane są przez ludność prawosławną na Białostocczyźnie świętem Spasa. To właśnie wtedy na Grabarkę przybywa tysiące wiernych i hierarchów z różnych zakątków świata. W tym roku zorganizowano wiele pieszych pielgrzymek, np. z Białegostoku - chyba najliczniejsza (ok.200 osób), z Bielska Podlaskiego, z Warszawy, Bielsko-Białej, z Sokółki, Jabłecznej, Milejczyc czy z Siemiatycz. Wierni przynoszą krzyże z różnymi intencjami lub podziękowaniami.

Białostocki profesor historii - Antoni Mironowicz - początki sanktuarium wiąże z kultem cudownej ikony Chrystusa Zbawiciela, której oddawano szczególną cześć już w XIII wieku w cerkwi w pobliskim Mielniku. Tradycja pielgrzymowania na górę sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia na wzniesieniu zbudowano kaplicę, a potem cerkiew. Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania wokół świątyni drewnianych krzyży. Wśród drzew stoją ich obecnie tysiące. Krzyże ustawiają grupy pątników, ale i osoby indywidualne. Wodzie ze źródełka, które niezmiennie płynie u podnóża góry wciąż przypisywane są cudowne właściwości. Wierni chętnie piją wodę i zabierają ją do domu, a także obmywają w niej swe twarze i obolałe miejsca. W 1910 roku, w dwusetną rocznicę cudu, zbudowano nad źródełkiem okrągłe zadaszenie. Obecnie studnia otoczona jest nową kapliczką z 2001 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Grabarka 2021. Pierwszy dzień uroczystości Przemienienia Pańskiego na górze Grabarka [ZDJĘCIA, WIDEO] - Gazeta Współczesna

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny