Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GPS w... traktorze

Wojciech Nowicki [email protected] Fot. agropower.pl
AgroPomiarGPS Program przeznaczony na małe przenośne komputerki Pocket PC (PDA) z systemem Ms Windows oraz odbiornikiem GPS.
AgroPomiarGPS Program przeznaczony na małe przenośne komputerki Pocket PC (PDA) z systemem Ms Windows oraz odbiornikiem GPS.
Zwykle wsiadamy do zaopatrzonego w odbiornik GPS samochodu i wpisujemy adres, pod który chcemy dojechać. A urządzenie – głosem seksownym kobiecym lub męskim głosem – informuje, krok po kroku, jak jechać, żeby znaleźć się we wskazanym miejscu.

Mapy cyfrowe mogą być używane w różnego typu urządzeniach. Np. razem z odbiornikiem radiowym lub DVD czy telefonem komórkowym. Odbiornik typu „wszystko w jednym” stosowany jest zwykle w samochodach, do nawigacji na drogach. Ma zwykle słabszą baterię – jest zasilany z gniazda zapalniczki w aucie, za to duży, czytelny ekran i uproszczoną obsługę. Średnica ekranu 3,5 cala (8 cm), najczęściej oferowana przez producentów, pozwala na właściwy odczyt mapy.

 

 

Do nawigacji można też wykorzystać palmtopa (Pocket PC), jeśli ma wbudowany moduł GPS. Ten przenośny komputer można też wykorzystać jako platformę do gier, odtwarzać na nim pliki dźwiękowe czy pokazy slajdów. Ale jego przewagą nad urządzeniem typu „wszystko w jednym” jest fakt, że nie zmusza nas do korzystania z oprogramowania wybranego przez producenta. Sami możemy kupić w sklepie i zainstalować program najbardziej dla nas odpowiedni. Najtańsze palmtopy można kupić za ok. tysiąc złotych.

 

Zamiast metrówki

 

Tyle też kosztuje urządzenie dedykowane specjalnie rolnikom – AgroPomiarGPS.

– Program można zamontować na przenośnych komputerach Pocket PC – wyjaśnia Marcin Zakęs, prezes firmy Agropower, która zajmuje się sprzedażą oprogramowania dla rolnictwa. – A służy do samodzielnych pomiarów powierzchni działek do wniosków o dopłaty obszarowe. Tak jest najwygodniej i najtaniej.

 

Chyba, że chcemy co roku mierzyć pole metodami tradycyjnymi, czyli tzw. „kraczką” i taśmą mierniczą. To z kolei jest bardzo mało efektywne. Szczególnie w przypadku dużych powierzchni upraw. I często jest niewykonalne przy bardzo nieregularnych granicach pola. A jak to zrobić przy pomocy nawigatora?

 

– Trzeba objechać, granice upraw – tłumaczy Zakęs. – A odpowiednie oprogramowanie zapisze wszystkie parametry, m.in. długość przebytej drogi, tor. Dla każdego miejsca można przypisać nazwę, np. rodzaj uprawy. Większość programów pozwala na dużą częstość pobieranych punktów pomiarowych, nawet co 1 sekundę podczas przebywania drogi.

Program na koniec sam oblicza powierzchnię okrążonego terenu i wyświetla ją w hektarach lub metrach kwadratowych. Może także zapamiętać i wyświetlić obrys całej działki lub pola. Niektóre urządzenia i programy pozwalają na obliczenie powierzchni działki z uwzględnieniem zabudowań. Wykonane pomiary można przenieść do komputera domowego i wykorzystywać je do dalszej obróbki.

Co do centymetra

Ponadto odbiorniki GPS, oprócz pomiarów pola powierzchni upraw, mogą być wykorzystywane przy zabiegach agrotechnicznych. Takich, które wymagają wielokrotnego objazdu pola, w równych odstępach. System taki pozwala na prowadzenie maszyny po pasach równoległych. Bez względu na to, czy są ścieżki technologiczne, czy ich nie ma lub przy ograniczonej widoczności (w czasie mgły lub pracy nocą).

GPS stosowane w rolnictwie precyzyjnym to jednak urządzenia zupełnie innej klasy. A także z innej półki cenowej. – Jeśli zainstalujemy w ciągniku odpowiednie układy hydrauliczne do sterowania maszyną, operator może skupić się na dokładnym i wydajnym wykonaniu zabiegu oraz pracy sprzętu – dodaj szef Agropower. – Daje to dokładność nawet do 2 cm przy jeździe równoległej.

Wprawdzie człowiek wciąż jest potrzebny, na wszelki wypadek. Ale program, po wgraniu mapy pola, odpowiednio dobierze trasę, aby nie było np. dużych przerw w opryskach.

Na pewno to wygoda, ale poniżej 200-300 hektarów, rzecz jest raczej nieopłacalna. Daje jednak spore oszczędności nawozów i paliwa wynikające z bardzo dokładnych przejazdów. No i operator (czytaj: człowiek) mniej się zmęczy, bo podczas wysiewu komputer zrobi wszystko sam.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny