Goalball: Start Białystok na podium w międzynarodowym turnieju

(anek)
w walce o podium
w walce o podium Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Goalball to dyscyplina stworzona specjalnie dla osób niewidomych. Drużyna Start Białystok stanęła na podium w międzynarodowym turnieju i okazała się lepsza od kadry narodowej.

Reprezentacja Czech została triumfatorem rozegranego w Supraślu międzynarodowego turnieju w goalballu. Drugie miejsce zajęła Algieria a na podium znalazła się również drużyna Start Białystok, która wyprzedziła Polskę i Azerbejdżan. To niespodzianka, bo rzadko się zdarza, aby drużyna klubowa była lepsza niż kadra narodowa.

- W Białymstoku występuje dwóch reprezentantów Polski, m.in. Paweł Brodowicz. Pozostali zawodnicy spisali się równie dobrze. Jest to niezły prognostyk na przyszłość i szansa na triumf w mistrzostwach Polski, na który czekamy od kilku lat - mówi Konrad Andrzejuk, czołowy zawodnik Startu.
Gospodarze pokonali Polskę 10:8, oraz Czechy 10:5, a ponieśli porażki z Algierią (6:9) i Azerbejdżanem (2:12).

- Poziom turnieju był dość wysoki, a mecze zacięte. Nasza reprezentacja narodowa była czwarta, ale wygrała z faworytem zawodów - Algierią - komentuje Andrzejuk.

Zawodnik Startu został królem strzelców, zdobywając 20 bramek. Marek Mościcki z Polski i Vladisław Ladinek z Czech mieli o jedno trafienie mniej.

Rozgrywki rozpoczęły cykl imprez przed mistrzostwami Europy, które we wrześniu zostaną rozegrane w Białymstoku.

Goalball

Goalball to trudna i wyczerpująca dyscyplina, stworzona specjalnie dla osób niewidomych. Zawodnicy mają zasłonięte oczy, a do gry używają dzwoniącej piłki. Poruszają się na kolanach, gdyż w takiej pozycji łatwiej im bronić bramki, wstają jedynie przy rzucie. Mecze toczą się w ciszy, by zawodnicy słyszeli dźwięk nadlatującej piłki. Mecze rozgrywane są w dwóch setach po dwanaście minut.