Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Erasmus w SP nr 5 w Białymstoku. Przyjechali uczniowie i nauczyciele z Turcji, Chorwacji i Węgier (zdjęcia)

OPRAC.: (adek)
Erasmus w SP nr 5 w Białymstoku. Przyjechali uczniowie i nauczyciele z Turcji, Chorwacji i Węgier
Erasmus w SP nr 5 w Białymstoku. Przyjechali uczniowie i nauczyciele z Turcji, Chorwacji i Węgier Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku
W dniach 7-11.02.2022 r. Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku miała okazję gościć w swoich progach młodzież i nauczycieli z trzech krajów: Turcji, Chorwacji i Węgier. Wizyta ta to jedna z mobilności realizowanych w projekcie Erasmus+ współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach sektora edukacji szkolnej (partnerstwa strategiczne – współpraca szkół - Akcja KA229) pod hasłem Szlakiem architektury regionu, w którym mieszkam (The trail of architecture of the region we live in).

Część oficjalną międzynarodowego spotkania rozpoczął Bogdan Wróbel dyrektor SP nr 5 w Białymstoku oraz koordynatorzy projektu: Anna Grelecka i Monika Serokin.

Głównym celem wizyty przedstawicieli szkół partnerskich w Polsce była praca nad realizacją projektu poprzez podniesienie motywacji uczniów do poznawania dziedzictwa kulturowego i tradycji regionu, poszerzanie wiedzy o różnorodności form w architekturze obszaru, który zamieszkujemy, kształcenie kreatywności oraz wyobraźni plastycznej. Ponadto, ważnym celem spotkania był rozwój kompetencji kluczowych, takich jak kompetencje językowe i komputerowe. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu miała okazję zapoznać się z elementami kultury innych narodów, co było żywą lekcją tolerancji. Niewątpliwie, nawiązanie kontaktów i przyjaźni między uczniami z naszej szkoły i uczniami ze szkół partnerskich- to kolejny piękny owoc spotkania.

Wszystkie zajęcia prowadzono w języku angielskim, co wymagało wielotygodniowego przygotowania ze strony uczniów i nauczycieli. Wartością dodaną spotkania była możliwość rozwijania umiejętności językowych uczniów. Młodzież zgodnie potwierdziła, że była to dla niej jedna z najbardziej atrakcyjnych przygód w życiu, ponieważ wzięła udział w tygodniowej lekcji zarówno kompetencji społecznych jak i praktycznej nauki języka angielskiego.

Zadania realizowane w ramach projektu Erasmus + mają również na celu integrację, otwarcie się na kulturowość odmienną od tej, w której żyjemy.

Grupa uczniów z SP Nr 5 w Białymstoku oraz ich opiekunowie zadbali, aby goście z Turcji, Chorwacji i Węgier poznali polską gościnność, kulturę ze szczególnym zwróceniem uwagi na architekturę regionu Podlasia.

W ramach projektu odbyły się warsztaty Mutli-kulti w naszym regionie. Została zorganizowana wycieczka z przewodnikiem turystycznym po mieście- Szlakiem architektury Białegostoku. W czasie jej trwania goście mieli okazję poznać historię starych Bojar, w tym historię drewnianej architektury tej dzielnicy oraz obejrzeć obiekty, które są dowodem wielokulturowości naszego miasta. Zwiedziliśmy Centrum Kultury Muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13, Pałac Branickich, Kościół Farny, Ratusz, Cerkiew Św. Mikołaja.

Kolejne dni obfitowały w szereg atrakcji – w ramach realizacji zadań projektu odbył się wyjazd do Supraśla połączony ze zwiedzaniem Cerkwi Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, Pałacu Opatów, katakumb, Pałacu Bucholtzów – obecnie siedziby Liceum Plastycznego. Uczestnicy wycieczki mieli okazję obejrzeć drewniane domy tkaczy, które pierwotnie były bielone wapnem i kryte gontem.

Program wycieczki objął również zwiedzanie Cmentarza Ewangelickiego z imponującymi kaplicami grobowymi rodziny Zachertów i Bucholtzów, następnie Muzeum Ikon w obrębie Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa zwanego Ławrą Supraską. W ramach integracji, po zwiedzaniu, odbył się na kulig saniami po Puszczy Knyszyńskiej.

W przedostatni dzień pobytu goście uczestniczyli w profesjonalnie przeprowadzonych warsztatach Świat odlewów gipsowych w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku. Formy odlane w gipsie były zainspirowane dekoracjami neobarokowymi znajdującymi się na suficie jednej z sal Willi generała Driesena – obecnej siedziby muzeum. Technika zaproponowana w czasie warsztatów będzie jedną z tych, które uczniowie wykorzystają w tworzeniu makiet najbardziej charakterystycznych budowli regionu, z którego pochodzą, co jest jednym z zadań naszego projektu. Naszych gości zachwycił sposób prowadzenia lekcji muzealnej, jej efekt końcowy oraz wyjątkowa drewniana willa, której zwiedzanie dostarczyło wiedzy i inspiracji do wykonywania odlewu w gipsie.

Po zajęciach odbyło się uroczyste rozdanie certyfikatów naszym gościom oraz upominków podczas wspólnego obiadu. Ostatniego dnia mobilności goście uczestniczyli w zajęciach z fizyki. W czasie ich trwania zapoznali się z prawami fizyki wykorzystywanymi przy wznoszeniu budowli. Urozmaiceniem dnia były warsztaty tworzenia mydełek.

Mobilność spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem naszych gości – reprezentantów szkół partnerskich w projekcie Erasmus +. Teraz kolej na wyjazdy grupy projektowej z naszej szkoły, które odbędą się w kwietniu, czerwcu i wrześniu.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny