Emerytura dla matek wejdzie w życie. Mama 4 Plus - program rządowy zapewniający emeryturę za matek wielodzietnych został przyjęty przez rząd i wejdzie w życie od 1 marca 2019. Matczyna emerytura, którą przewiduje program Mama 4 Plus będzie ogromną pomocą dla wielu kobiet. Jakie są zasady programu, komu przysługuje i ile można dostać?

Program Mama 4 Plus przyjęty przez rząd. Będzie emerytura dla matek

Rząd przyjął program Mama 4 Plus - poinformował premier Mateusz Morawiecki

Ustawa, wprowadzająca program Mama 4 Plus ma wejść w życie od 1 marca tego roku. Co to oznacza? Już za niecałe dwa miesiące wiele kobiet będzie mogło ubiegać się o wypłatę świadczenia.

Mama 4 Plus. Dla kogo emerytura dla matek?

Jak sama nazwa wskazuje, emerytura dla matek w ramach programu Mama 4 Plus będzie przysługiwała kobietom - matkom przynajmniej czwórki dzieci. Nie będą to jednak fundusze, które otrzyma każda kobieta.

 • emerytura dla matek w ramach programu Mama 4 Plus będzie wypłacana kobietom po ukończeniu 60. roku życia
 • świadczenie w ramach Mama 4 Plus w niektórych przypadkach będzie przysługiwało mężczyznom od 65. roku życia
 • na emeryturę dla matek w ramach Mama 4 Plus mogą liczyć te osoby, które nie pracują i nie mają niezbędnych środków do życia lub mają prawo do emerytury, ale jest ona niższa niż minimalna

Zgodnie z szacunkami MRPiPS emeryturę dla matek w ramach programu Mama 4 Plus od 1 marca 2019 otrzyma:

 • 65 tys. osób, które nie wypracowały odpowiedniego stażu pracy
 • 20,8 tys. osób, które obecnie pobierają emeryturę, ale jest ona niższa niż minimalna

Od 1 marca 2019 minimalna emerytura będzie wynosiła 1100 zł brutto. Do tej kwoty zostaną uzupełnione emerytury dla matek, które są obecnie niższe niż emerytury minimalne.

O emeryturach dla matek w ramach programu Mama 4 Plus pisaliśmy już w lipcu. Poniżej sprawdzisz, co.

Emerytury dla matek: projekt ustawy

Emerytury dla matek, odkąd po raz pierwszy pojawiły się w debacie publicznej, co jakiś czas wracają, co nie powinno nikogo dziwić, gdyż rząd chciałby wprowadzić je jeszcze w 2019 roku. Obecnie istnieje już projekt ustawy o emeryturach dla matek, który póki co trafił do konsultacji publicznych. Można się z nim zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacyjnego. Dodatkowo nowe informacje na temat projektu przekazała także Elżbieta Rafalska w trakcie krynickiego XXVIII Forum Ekonomicznego.

Emerytury dla matek: Mama 4 Plus. Dla kogo?

Co wiemy z najnowszych informacji na temat matczynych emerytur?

 • emerytura dla matek byłaby przyznawana po złożeniu wniosku
 • decyzję o przyznaniu emerytury wydawać ma ZUS lub KRUS
 • świadczenie będzie przyznawane matkom, które urodziły i wychowały bądź wychowały przynajmniej czworo dzieci bądź ojcom, jeśli matka dzieci zmarła bądź porzuciła dzieci
 • emerytura dla matek ma zapewnić niezbędne środki utrzymania tym, którzy ze względu na wychowanie dzieci zrezygnowali z pracy zarobkowej lub w ogóle jej nie podjęli

Matczyna emerytura: wniosek o emeryturę dla matek w ramach Mama 4 Plus

Zgodnie z tym, co przekazała Elżbieta Rafalska oraz co przeczytać można w projekcie ustawy o emeryturze dla matek, świadczenie byłoby przyznawane po złożeniu wniosku. Wniosek o matczyną emeryturę powinien zawierać następujące dane:

 • dane osoby ubiegającej się o świadczenie (imię i nazwisko, PESEL lub numer paszportu, adres zamieszkania oraz korespondencyjny)
 • żądanie wnioskodawcy (wskazanie świadczenia, o które wnioskuje)
 • czytelny podpis
 • akty urodzenia dzieci
 • oświadczenie o sytuacji rodzinnej, majątkowej i materialnej

Rząd chce, by program emerytur dla matek zaczął obowiązywać już od stycznia 2019. [AKTUALIZACJA 22.01.19: dziś wiemy, że program Mama 4 Plus wejdzie w życie 1 marca 2019]

Mama 4 plus. Emerytura dla matek: Beata Szydło zdradza pierwsze szczegóły

Beata Szydło udzieliła w lipcu 2018 wywiadu Gościowi Niedzielnemu, w którym przekazała sporo informacji na interesujący wielu temat, jakim jest emerytura dla matek, a także innych rozwiązań, które miały wchodzić w zakres programu Mama 4 Plus. Jeśli chodzi o emerytury dla matek, wicepremier poinformowała, że jest już gotowa pierwsza wersja projektu ustawy. Jeśli zostanie zaakceptowana przez premiera Morawieckiego, trafi do konsultacji. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem i chęciami PiS, konsultacje odbyłyby się jeszcze w czasie wakacji, a już we wrześniu ustawa znalazłaby się w Sejmie. Politycy optymistycznie zakładają, że w takim tempie matczyna emerytura weszłaby w życie w 2019 roku.

Mama 4 Plus. Dla kogo emerytura dla matek?

Jakie założenia miałaby mieć emerytura dla matek w ramach programu Mama 4 Plus, komu by przysługiwała? Tak, jak zapowiedziano w kwietniu, głównym wymogiem byłoby wychowanie co najmniej czwórki dzieci. Emerytura dla matek przysługiwałaby każdej kobiecie – wielodzietnej matce, nawet jeśli w ciągu całego życia nie przepracowałaby ona zawodowo ani jednego dnia. Ile wyniosłaby emerytura dla matek w ramach Mama 4 Plus?

 • jeśli kobieta nigdy nie pracowała – otrzymałaby najniższą emeryturę
 • jeśli otrzymuje mniej niż najniższa – wyrównano by to do wysokości najniższej
 • zasady dotyczyłyby również osób ubezpieczonych w KRUS

Kobieta otrzymałaby emeryturę dla matek również wtedy, gdy część wychowywanych przez nią dzieci nie byłaby jeszcze dorosła. Dodatkowo, chociaż ustawa roboczo została nazwana Mama 4 Plus, to jednak przepisy dotyczyłyby również ojców, gdyby to oni zajmowali się wychowywaniem dzieci.

Mama 4 Plus – więcej niż tylko emerytura dla matek

Beata Szydło w udzielony wywiadzie mówiła także o innych rozwiązaniach, które przedstawiane były w kwietniu. Nadal aktualna jest propozycja wprowadzenia darmowych leków dla ciężarnych kobiet. Rząd zamierza także wprowadzić premię za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Trwają jednak dyskusje, czy odstęp pomiędzy urodzeniem pierwszego a drugiego dziecka ma wynosić 2 czy 3 lata.
Wicepremier wskazała też, że taka premia niekoniecznie byłaby wypłacana w formie gotówki, od razu po urodzeniu dziecka. Mogłaby ona być np. emerytalnym przywilejem w przyszłości (możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę lub zastosowanie korzystniejszego przelicznika, który dałby wyższą emeryturę). Wszystkie propozycje, które padły w kwietniu, politycy chcieliby wprowadzić razem z matczyną emeryturą: przyjąć w tym roku i wprowadzić w życie od kolejnego.

Gwarantowana emerytura dla matek czworga dzieci?