Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspres - ozdoba kuchni

(now)
Zaletą ekspresów ciśnieniowych jest możliwość parzenia wielu rodzajów kawy: espresso, kawy o średniej mocy i lekkim aromacie, kawy cappuccino
Zaletą ekspresów ciśnieniowych jest możliwość parzenia wielu rodzajów kawy: espresso, kawy o średniej mocy i lekkim aromacie, kawy cappuccino Fot. DeLonghi
Najlepszą kawę przyrządzimy w ekspresie ciśnieniowym. W urządzeniach z pompą jest wytwarzane ciśnienie, pod którym woda wtłaczana jest do pojemnika z filtrem.

Nad ekspresem przelewowym nie ma co się długo zastanawiać. Mogą mieć pojemność od dwóch filiżanek do 125 mililitrów. Zimna woda przepływa w nich ze zbiornika przez grzałkę. Podgrzana do temp. 90-95 st.C, wędruje na skutek ciśnienia do góry i skapuje do filtra z kawą. Ta zaparza się i napój ścieka do dzbanka. W niektórych modelach dzbanki przyjmują formę termosu.

To rozwiązanie dość praktyczne - zaparzoną kawę możemy zabrać ze sobą do pracy lub na uczelnię. Są one stalowe, dzięki czemu utrzymują temperaturę nawet przez kilka godzin.

Prosty, ale markowy ekspres przelewowy można kupić za kilkadziesiąt złotych.

Kawa z pompą

Najlepszą kawę przyrządzimy w ekspresie ciśnieniowym. W urządzeniach z pompą jest wytwarzane ciśnienie, pod którym woda wtłaczana jest do pojemnika z filtrem. Zaparzona kawa trafia następnie do filiżanki. Ciśnienie, pod jakim woda przelatuje przez zmienioną kawę powoduje, że do naparu wytrąca się mniej kofeiny i substancji gorzkich. Filiżanka kawy z ekspresu ciśnieniowego zawiera dwa razy mniej kofeiny niż taka sama filiżanka kawy z ekspresu przelewowego.

W dodatku kawa ta ma naturalną piankę (tworzy się w czasie mieszania wody z powietrzem). A urządzenia te dają ponadto możliwość parzenia herbaty, czyszczenia naczyń pod parą. Oprócz oczywiście tak podstawowych funkcji, jak regulacja mocy i ilości zaparzanych filiżanek.

Dlatego ważna jest moc grzałki. Im większa, tym szybciej kawa się zaparzy. Moc ekspresu zależy od jego wielkości. Najwięcej modeli ma moc 1-1,2 tys. W. Na zaparzenie dzbanka kawy zaczekamy w ich przypadku 10 minut.

Mocna i cappuccino

Zbiornik na wodę w ekspresach ciśnieniowych może mieć pojemność maksymalnie do 2,6 litra. Ważny jest także poziom ciśnienia, z jakim gorąca woda lub para przechodzi przez pojemnik z kawą. Może się ono wahać od 2,5 do około 15 barów. Im wyższe, tym kawa będzie mocniejsza.

W ekspresach ciśnieniowych montuje się najczęściej dwa termostaty. Jeden utrzymuje temperaturę kawy, drugi odpowiednią temperaturę wody i pary wodnej. Dzięki temu zapewniają idealną temperaturę wody (86 - 91 st.C), niezbędną w prawidłowym procesie parzenia kawy.

Zaletą ekspresów ciśnieniowych jest możliwość parzenia wielu rodzajów kawy: espresso, kawy o średniej mocy i lekkim aromacie, kawy cappuccino. Na przykład miłośnicy mlecznych odmian espresso - cappuccino czy latte macchiato - potrzebują maszyny, która za pomocą specjalnej dyszy przyrządzi dobrą piankę.

Gorąca para podgrzewa mleko podstawione w dzbaneczku, wdmuchując do niego mnóstwo małych bąbelków powietrza.

Ale ekspres może posiadać również osobny zbiornik na mleko - aby dolać je do kawy wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk. Inne wyposażone są w filtr zatrzymujący chlor.

Byle świeża

Warto zdecydować się na wersję z wbudowanym młynkiem. Pozwoli na przygotowanie do każdego cyklu parzenia odpowiedniej ilości świeżo zmielonej, aromatycznej kawy.

Niektóre urządzenia przyrządzają espresso z gotowych porcji kawy opakowanych w kapsułki chroniące aromat. Taką kapsułkę z wybraną mieszanką zmielonej kawy umieszcza się ręcznie, za pomocą specjalnego uchwytu albo za pośrednictwem automatycznego dozownika, w ekspresie. Tam kapsułka jest otwierana i świeża kawa pod ciśnieniem zalewana jest gorącą wodą.

Zwolennicy obu rodzajów kawy mogą skorzystać z możliwości urządzeń kombi. W jednej obudowie znajdujemy połączenie ekspresu przelewowego z ekspresem ciśnieniowym (najczęściej z uchwytem filtra), obsługiwane przez jedną centralną jednostkę sterowania. Oba urządzenia mają oddzielne układy parzenia z odrębnym obiegiem wody. Koszt takiej kawiarki to wydatek rzędu 700-1,2 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny