Egzamin ósmoklasisty 2023: Język polski. Arkusz CKE, pytania, odpowiedzi, przecieki. Jakie wymagania i kiedy jest egzamin?

Tomasz Dworzańczyk
Tomasz Dworzańczyk
Ponad pół miliona uczniów szkół podstawowych zdawało dziś egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Ponad pół miliona uczniów szkół podstawowych zdawało dziś egzamin ósmoklasisty z języka polskiego Dariusz Bloch
Egzamin ósmoklasisty 2023 rozpoczął się we wtorek 23 maja punktualnie o godz. 9. Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpili do pierwszego sprawdzianu ich wiedzy, nabytej przez osiem lat edukacji. Egzamin ósmoklasisty jest jednocześnie przepustką do kolejnego etapu kształcenia w wybranej szkole średniej. Na początek zdają język polski, a w kolejnych dniach czeka ich egzamin z matematyki i języka obcego nowożytnego. W naszym artykule znajdziecie wszystkie informacje związane z egzaminem ósmoklasisty 2023. Wiemy już co było na egzaminie ósmoklasisty!

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego inauguruje maraton egzaminacyjny uczniów szkół podstawowych. Będziemy zbierać opinie tuż po opuszczeniu przez uczniów sal egzaminacyjnych. Postaramy się też o jak najszybsze przekazanie tematów, jakie pojawiły się na arkuszach egzaminacyjnych. Jak tylko będą dostępne, opublikujemy je w naszej galerii. Aktualne arkusze są już dostępne w naszej galerii.

Spis treści

Egzamin ósmoklasisty 2023: Terminy Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku będzie przeprowadzany od 23 do 25 maja (wtorek – czwartek). Na początek uczniów czeka sprawdzian z języka polskiego, który rozpocznie się o godz. 9. Na jego napisanie będą mieć czas 120 minut. Dzień później o tej samej porze rozpocznie się egzamin z matematyki, który potrwa 100 minut, a ostatniego dnia egzaminów - w czwartek - z języka obcego nowożytnego - 90 minut.

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2023: arkusz, odpowiedzi, pytania, przecieki. Co będzie na egzaminie z języka polskiego?

W przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, czas pracy z poszczególnymi arkuszami może zostać przedłużony o nie więcej niż:

 • 60 minut – w przypadku języka polskiego,
 • 50 minut – w przypadku matematyki,
 • 45 minut – w przypadku języka obcego nowożytnego.

W 2023 r. do egzaminu ósmoklasisty zostało zgłoszonych:

 1. ponad 502 800 uczniów z ponad 12 600 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 1 508 000 arkuszy,
 2. ponad 14 450 uczniów – obywateli Ukrainy z ok. 4 100 szkół, którzy rozwiążą zadania w ponad 43 400 arkuszach.

.

W przypadku uczniów – obywateli Ukrainy czas przeprowadzania egzaminu z języka polskiego może zostać przedłużony o nie więcej niż 90 minut. Uczniowie – obywatele Ukrainy przystępują do egzaminu ósmoklasisty na podstawie § 2a ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz.U. poz. 645, z późn. zm.).

Największa grupa ósmoklasistów (97,8%) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest język niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 1,9% uczniów VIII klasy szkoły podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2023. Arkusze CKE z języka polskiego wraz z odpowiedziami. Co będzie na polskim?

Egzamin ósmoklasisty 2023: Język polski. Arkusz CKE

Na tegoroczny egzamin ósmoklasisty Centralna Komisja Egzaminacyjna we współpracy z okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi przygotowała 215 różnego rodzaju arkuszy, w tym:

 • 61 arkuszy z języka polskiego, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim,
 • 62 arkusze z matematyki w języku polskim, litewskim oraz ukraińskim,
 • 92 arkusze i 26 płyt z języków obcych nowożytnych, w tym arkusze z poleceniami w języku ukraińskim.

Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: wymagania

Na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego sprawdzana będzie wiedza nabyta podczas edukacji e szkole podstawowej. Uczeń na sprawdzianie musi wykazać się takimi umiejętnościami jak np.:

 • znajomość lektur obowiązkowych,
 • zdolność rozumienia utworów literackich i interpretacji tekstów literackich,
 • umiejętność interpretacji utworów literackich,
 • rozwijanie zdolności dostrzegania wartości takich jak dobro, piękno, prawda,
 • dobrze przygotowany uczeń w tekstach współczesnej kultury popularnej potrafi znaleźć odniesienia do tradycyjnych wątków literackich i kulturowych, rozumie też przenośne znaczenie wyrazów oraz wyszukuje i cytuje odpowiednie fragmenty tekstu publicystycznego, naukowego i popularnonaukowego,
 • dostrzega swoistość artystyczną dzieła,
 • samodzielnie formułuje przesłanie baśni, potrafi objaśnić morał bajki,
 • dostrzega zróżnicowanie słownictwa i rozpoznaje słownictwo ogólnonarodowe,
 • zdolnoścć rozumienia wartości języka ojczystego i sprawczego charakteru działań językowych,
 • dla ucznia poznawanie podstawowych zasad retoryki i rozpoznawanie manipulacji językowej nie są dla niego problemem — przeciwstawia jej zasady etyki wypowiedzi,
 • uczeń dostrzega w poznawanych tekstach problematykę egzystencjalną i potrafi ją poddać refleksji.

Oprócz tego, egzamin ósmoklasisty z języka polskiego ma za zadanie sprawdzić, czy uczeń:

 • zna zasady pisowni wyrazów nieodmiennych,
 • ma umiejętność praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości,
 • rozumie pojęcie podstawy słowotwórczej,
 • poprawnie zapisuje zdania oznajmujące, pytające i rozkazujące,
 • rozróżnia wypowiedzenia wielokrotnie złożone, wskazuje w tekście zdania pojedyncze nierozwinięte i rozwinięte oraz samodzielnie przekształca zdania złożone w imiesłowowy równoważnik zdania i odwrotnie,
 • potrafi znaleźć i wskazać w tekście informacje wyrażone wprost oraz ukryte,
 • buduje wypowiedzi pisemne, stosując odpowiednie znaki interpunkcyjne,
 • rozróżnia w wypowiedziach podstawowe części mowy, wymienia głoski w wyrazach pokrewnych oraz tematach fleksyjnych wyrazów odmiennych,
 • wyszukuje w tekście potrzebne informacje,
 • opanował wyrażanie intencji własnych z wykorzystaniem potrzebnej terminologii,
 • ma dobre umiejętności organizacji tekstu i zna sposoby wzbogacania słownictwa,
 • poprawnie stopniuje przymiotniki,
 • tworzy spójne wypowiedzi.

Lista lektur na egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego

Podczas egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, sprawdzana będzie m.in. znajomość lektur szkolnych. W 2023 roku są to:

 • Charles Dickens, Opowieść wigilijna,
 • Aleksander Fredro, Zemsta,
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII,
 • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec,
 • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady część II, Pan Tadeusz (całość),
 • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę,
 • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik,
 • Juliusz Słowacki, Balladyna;
 • wiersze wybranych poetów,
 • lektury uzupełniające wybrane przez nauczyciela.

Egzamin ósmoklasisty 2023. Czy są przecieki przed egzaminem? Co było?

Jaka lektura pojawi się na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty? Czy są przecieki? Te pytania jak zwykle co roku rozgrzewają internet do czerwoności tuż przed sprawdzianem z języka polskiego. Z doświadczenia podpowiemy, że nie warto się tym sugerować, lepiej energię na wyszukiwanie tzw. przecieków, poświęcić na powtórzenie materiału, lub porównanie pytań, jakie były na egzaminie rok temu. Tak zwanymi przeciekami zazwyczaj handlują w internecie nieuczciwi sprzedawcy, którzy liczą na naiwność kupujących, zaślepionych tzw. stresem przedegzaminacyjnym.

AKTUALIZACJA:

10.35

Z pierwszych informacji od uczniów, którzy opuścili już sale egzaminacyjne możemy dowiedzieć się, że na egzaminie pojawiła się "Balladyna". Na oficjalne potwierdzenie trzeba będzie jednak poczekać do godz. 13, kiedy pojawią się arkusze CKE.

10:50

Jest już potwierdzenie od uczniów, którzy wychodzą z klas. Na egzaminie ósmoklasisty była Balladyna!

Nawet nieźle mi poszło. Spodziewałem się trudniejszego egzaminu. Była Balladyna i praca z tekstem na jej podstawie. Był też tekst publicystyczny o talencie i do niego zadania oraz zaproszenie na premierę filmu. Do wyboru była rozprawka na temat "Czy to jakimi jesteśmy ludźmi zależy od nas samych", natomiast opowiadanie na temat "Spotykamy się z bohaterem lektury, który pomaga nam osiągnąć cel" - zdradza Paweł, uczeń SP 50 w Białymstoku.

12.25

Już tylko pół godziny zostało do opublikowania arkuszy CKE. W międzyczasie spływają nowe informacje na temat zadań, które były na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego. Jak się okazuje, tekst o talencie pojawił się w kontekście Adama Małysza. Słynny polski skoczek narciarski powiedział "Sam dar nie wystarczy. On może w tobie drzemać i nigdy się nie obudzić, jeśli sam nie zechcesz go obudzić". Jego fragment trzeba było zestawić z tą wypowiedzią.

13.30

Na naszej stronie pojawiły się już arkusze CKE z egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Możecie przejrzeć je karta po karcie w naszej galerii i zobaczyć, co było w tym roku na sprawdzianie. Przypominamy, że w środę i czwartek kolejne egzaminy, tym razem odpowiednio - z matematyki i języka obcego. Wszystkim uczniom, którzy dziś zdawali egzamin, życzymy powodzenia i trzymamy za nich kciuki!

Egzamin ósmoklasisty 2023. Wyniki

Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przesłane do szkół przez właściwą okręgową komisję egzaminacyjną. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca br.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu ok. godz. 13:00. Jak tylko zostaną opublikowane, ukażą się także na naszej stronie i będą dostępne w galerii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie