MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dziewczyny na Politechniki. Przyszłe studentki poznały kierunki wirusoodporne

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Politechnika Białostocka
"Kierunki wirusoodporne - czyli co studiować, żeby mieć dobrą pracę niezależnie od kryzysów?" - pod takim hasłem odbywała się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Dziewczyny na Politechniki". A już w poniedziałek (27 kwietnia) ruszają "Women in Tech Days 2020".

Niecodzienne okolicznośći sprawiły, że tym razem, ogólnopolska akcja "Dziewczyny na Politechniki", odbyła się online. Dzięki wykorzystaniu technologii, aż 2000 maturzystek i maturzystów (także do nich kierowana była tegoroczna edycja akcji) w czwartek (23 kwietnia), zalogowało się przez platformę Hopin by poznać kierunki wirusoodporne, czyli dające pracę niezależnie od kryzysów. To własnie na nich skupiono się w tym roku.

Mnóstwo osób oglądało transmisję wdarzenia na Facebooku i na Youtube. Podczas niej, studentki Politechniki Białostockiej aktywnie przekonywały, że warto studiować takie kierunki, które dają pracę niezależnie od kryzysów.

Kamila Gryko - absolwentka PB i od kilku miesięcy pracownik Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku opowiedziała o tym, jak wyglądają studia na młodym ale bardzo rozwiniętym kierunku biotechnologia.

Kto powinien wybrać studia na kierunku inżynieria biomedyczna? Ciekawie i w przystępny sposób odpowiedziała na to pytanie absolwentka Wydziału Mechanicznego dr Ewelina Brzozowska. A Natalia Waśko - studentka Wydziału Informatyki, obaliła mity odnośnie perspektyw zatrudnienia po matematyce stosowanej. Wskazała na powszechne zastosowanie królowej nauk w życiu codziennym i w biznesie.

Uczestnicy wydarzenia, poza prelekcjami z udziałem przedstawicielek uczelni wyższych z całej Polski, mogli też wejść do sekcji Expo, gdzie znajdowały się wirtualne stoiska niemal 20 uczelni. Na pytania kandydatów na studia na Politechnice Białostockiej odpowiadali pracownicy Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji.

Dziewczyny na politechniki! Bo kierunki techniczne to dobry ...

Dziewczyny na Politechnice Białostockiej

W roku akademickim 2019/2020 blisko 35 proc. studentów Politechniki Białostockiej stanowią kobiety. Już od kilku lat najmocniej sfeminizowany jest Wydział Architektury - panie to 80 proc. studentów. Dziewczyny chętnie wybierają też studia na Wydziale Inżynierii Zarządzania - 47 proc. oraz na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku - 43 proc. Na Wydziale Informatyki oraz Mechanicznym co piąta osoba studiująca to kobieta (18 proc.). Najmniej dziewczyn ciągłe studiuje na Wydziale Elektrycznym - 8 proc.

Od października znacznie wzrosła reprezentacja pan we władzach Politechniki Białostockiej. W gronie pięciu najbliższych współpracowników rektora prof. Lecha Dzienisa znalazły się trzy prorektorki: prof. Joanna Ejdys na stanowisku prorektor ds. rozwoju, oraz dr hab. inż. Iwona Skoczko, prof. PB na stanowisku prorektor ds. kształcenia. Za współpracę międzynarodową od 2012 roku odpowiada prorektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Akcja Dziewczyny na politechniki! pokonała wirusa i dała radę. W poniedziałek czeka nas kolejna próba online - jeszcze trudniejsza - Women in Tech Days 2020 - podsumowała dr Bianka Siwińska - z Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, która wspólnie z prawie 20 uczelniami z całej Polski zorganizowała tegoroczne wydarzenie dla maturzystek.

Women in Tech Days 2020

A już 27 kwietnia rusza pierwszy festiwal online dla kobiet w technologiach. Przez trzy dni studentki i doktorantki z całej Polski mogą wziąć udział w wyjątkowych spotkaniach online. W ramach Women in Tech Days zorganizowane zostaną warsztaty z umiejętności technicznych i miękkich, indywidualne spotkania z mentorami - pracownikami najlepszych firm technologicznych (m.in. Intel, Ericsson, Goldman Sachs, Accenture), doradztwo kariery i wiele innych.

W wydarzeniu wezmą udział znane osoby ze świata technologii, m.in. Ewa Maciaś, szefowa inżynierów z Google czy dr hab. Aleksandra Przegalińska, która jest badaczką sztucznej inteligencji z Akademii Leona Koźmińskiego i Massachusetts Institute Technology. Wśród mentorek, z którymi będzie można spotkać się podczas Women in Tech Days jest także dr Ewelina Brzozowska z Politechniki Białostockiej, laureatka konkursu Technotalent za stworzenie pełzaka rehabilitacyjnego.

Uczestniczki festiwalu będą mogły wziąć udział w różnych spotkaniach online. Będą to:

  • IT for SHE Tech Talks - eksperci przedstawią najnowsze trendy w technologiach,
  • Sesje speed mentoringu IT for SHE - gdzie będzie można zadań pytania i rozwiać swoje wątpliwości osobiście rozmawiając z pracownikami firm technologicznych i naukowczyniami,
  • Wystąpienia role models - podczas których kobiety ze świata technologii, opowiedzą o swojej ścieżce rozwoju kariery, a także o swoich wzlotach i upadkach,
  • Warsztaty technologiczne - poruszające tematy typu Data Science czy sztuczna inteligencja,
  • Warsztaty doskonalące umiejętności miękkie - związane z design thinking, wystąpieniami publicznymi, tworzeniem CV itp.,
  • Klinika Kariery - doradztwo zawodowe na temat możliwych ścieżek kariery, szkoleń, warsztatów, staży i praktyk.

Wydarzenie ma inspirować młode kobiety i wspierać je przy stawianiu pierwszych kroków w świecie technologii. Kolejny cel to dostarczenie unikalnej i potrzebnej wiedzy dotyczącej nowoczesnych technologii. To najnowszy projekt Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy" realizowany w ramach programu IT for SHE adresowanego do studentek i doktorantek kierunków technicznych i ścisłych.

Wydarzenie odbędzie się online na platformie eventowej Hopin. Wcześniej trzeba się zarejestrować TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny