Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dywidenta spółek - zwolnienie z opodatkowania

(opr. peż)
Zwolnione są dywidendy wypłacane na rzecz spółek z państw UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej - mówi Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy
Zwolnione są dywidendy wypłacane na rzecz spółek z państw UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej - mówi Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy
Zasady i warunki, na jakich dywidendy wypłacane przez polskie spółki kapitałowe mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Zwolnione są dywidendy wypłacane na rzecz:

- spółek z państw UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej, powiązanych kapitałowo ze spółkami polskimi;

- spółek kapitałowych (akcyjnych i z o.o.) podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

  • uzyskującą dochody (przychody) z dywidend jest spółka podlegająca w Polsce (lub w innym niż Polska państwie UE czy w innym państwie należącym do EOG), opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  • otrzymująca dywidendę spółka, o której mowa wyżej, posiada na własność bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale polskiej spółki wypłacającej dywidendę; w przypadku odbiorcy dywidendy z Konfederacji Szwajcarskiej posiadany przez tę spółkę procentowy udział w kapitale polskiej spółki wypłacającej dywidendę nie może być mniejszy niż 25 procent;
  • spółka, o której w punkcie 1. nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Czytaj także: Białostocka Marka SA idzie na NewConnect

Zwolnienie od podatku stosuje się również w przypadku, gdy odbiorcą dywidendy jest położony na terytorium UE lub innego państwa należącego do EOG albo w Konfederacji Szwajcarskiej zagraniczny zakład spółki (w rozumieniu podanym w ustawie o CIT). Zakładając ciągle, że spółka ta spełnia wszystkie warunki wymienione w punktach 1-3.

Jest jeszcze jeden warunek zwolnienia z podatku: spółka uzyskująca dochody (zarówno krajowa, jak i zagraniczna z UE, EOG i Konfederacji Szwajcarskiej) musi posiadać udziały/akcje w podanej wyżej wysokości w spółce wypłacającej dywidendę nieprzerwanie przez dwa lata (art. 22 ust. 4a updop).

Czytaj także: Litwin prezesem spółki Mispol

Zwolnienie stosuje się także wtedy, gdy okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów/akcji w wymaganej wysokości (10 lub 25 procent w zależności od lokalizacji) przez spółkę uzyskującą dywidendę od polskiej spółki wypłacającej tę dywidendę, upływa po dniu jej uzyskania. Jest to tzw. uznanie „z góry” warunku zwolnienia za spełniony. Taka spółka ponosi odpowiedzialność za niedotrzymanie warunku posiadania udziałów/akcji nieprzerwanie przez dwa lata.

Dokumentacja

Zwolnienie z opodatkowania dywidend wypłacanych spółkom mającym siedzibę w innym niż Polska państwie z UE lub w innym państwie należącym do EOG (będących rezydentami podatkowymi w tych krajach), stosuje się pod warunkiem udokumentowania miejsca ich siedziby dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji.

Dodatkowo spółki z UE, EOG i Konfederacji Szwajcarskiej otrzymujące omawiane dywidendy, spełniające kryteria do ich zwolnienia, przedkładają oświadczenie, że nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Zwolnienie regulują przepisy art. 22 ust. 4-4d ustawy do CIT

Konsultacja: Edward Kosakowski, biegły rewident, doradca podatkowy, prezes Kancelarii Księgowo-Audytorskiej Buchalteria w Białymstoku, firmy doradztwa podatkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny