Dwóch pacjentów, jeden respirator. Polscy inżynierowie opracowali Ventil
Zespołem inżynierów kieruje prof. Marek Darowski. Opracowane pod jego kierunkiem urządzenia nazywa się Ventil. Połączone z respiratorem umożliwia niezależną wentylację płuc jednego pacjenta, ale można też podłączyć go w taki sposób, by z jednego respiratora mogło korzystać dwóch pacjentów – podaje Polsat News.
W dobie pandemii koronawirusa, gdzie wiele krajów już teraz zmaga się z niedoborem respiratorów, a inne przygotowują się na to, że za kilka tygodni ich liczba może być niewystarczająca, taki wynalazek może okazać się kluczowy w walce o życie pacjentów chorych na COVID-19. Już teraz we Włoszech, gdzie sytuacja epidemiczna jest dramatyczna, lekarze muszą podejmować trudne decyzje w związku z brakiem respiratorów.
Opracowany przez polskich naukowców podwójny respirator przeszedł już testy kliniczne w warunkach OIOM. Wypadły one pozytywnie, a były prowadzone przez długi czas. Ventil pozwala skutecznie wentylować za pomocą jednego respiratora dwóch pacjentów.
Konstrukcja urządzenia pozwala na niezależną regulację podstawowych parametrów procesu wentylacji mechanicznej dla obu pacjentów – mówi dr inż. Krzysztof Zieliński, kierownik projektu z IBIB PAN.
Podwójny respirator pomoże w walce o życie pacjentów z koronawirusem
Nad urządzeniem pracowano już dawno, jednak w związku z zaistniałą sytuacją, podjęto działania zmierzające do szybkiego wdrożenia do produkcji oraz wyprodukowania serii dwuosobowych respiratorów. W tym celu IBIB PAN podjął współpracę z Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Techniki i Aparatury Medycznej.
Pierwsza seria 100 szt. aparatów Ventil powinna zostać wyprodukowana w ciągu trzech tygodni. Następnie urządzenia trafią do badań klinicznych w wyznaczonych szpitalach – mówi dr hab. inż. Janusz Wróbel, dyrektor Ł-ITAM.
Choć może się wydawać, że urządzenie wentylujące dwóch pacjentów z jednego respiratora niekoniecznie musi być czymś skomplikowanych, dr hab. Wróbel zapewnia, że to o wiele bardziej skomplikowane.
To nie jest zwykły rozdzielacz, to urządzenie posiada własny układ, który dostosowuje powietrze podawane pacjentowi – tłumaczył Janusz Wróbel w Polsat News.
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansuje projekt, w ramach którego urządzenia Ventil mają zostać wyprodukowane i skierowane do badań klinicznych.
Źródło: Polsat News
- Jak wybrać skuteczny żel antybakteryjny? Przepis na domowy żel i płyn do dezynfekcji
- Jak nadrobić zaległości szkolne? Ucz dziecko przez zabawę: przydatne aplikacje
- Pracujesz zdalnie? Pamiętaj o tym
- Zostań w domu! Gdzie oglądać koncerty i spektakle online?
- Opieka nad zwierzętami w czasie koronawirusa
- Jak odbyć kwarantannę? Za nieprzestrzeganie zasad grozi kara
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?