Dwie nowelizacje przepisów podatkowych w Sejmie

Redakcja
Posłowie zajmują się jednocześnie dwoma projektami zmian w przepisach podatkowych.

Przygotowana przez Kancelarię Prezydenta propozycja nowelizacji Ordynacji podatkowej ma na celu m.in. wprowadzenie do przepisów podatkowych zasady rozstrzygania niejasności na rzecz podatnika. Z kolei projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym opracowany przez resort finansów zajmuje się przede wszystkim przychodami z nieujawnionych źródeł – przypomina Tax Care.

Początek roku przyniósł kolejne propozycje zmian w podatkach, którymi właśnie zajął się Sejm. Posłowie zaczęli prace nad prezydenckim projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej, który przy okazji zmienia m.in. przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odbyło się także pierwsze czytanie propozycji zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, które zmieniają także zapisy Ordynacji.

Prezydent chce ulżyć podatnikom
Przygotowany w Kancelarii Prezydenta projekt zmian w Ordynacji zawiera propozycje zmian, które mają nieco ulżyć podatnikom. Najważniejszą zmianą, jaka jest w nim zawarta, jest zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników. Chodzi o przypadki, kiedy przepisy podatkowe są tak niejasne, że nawet z użyciem standardowych procedur interpretacyjnych nie udaje się ustalić celu danego zapisu. Wówczas dany zapis powinien być interpretowany w sposób, który dawałby jak największą ochronę podatnikowi.

Przedstawiciele prezydenta uważają, że takie rozwiązanie – poza tym, że jest korzystne dla podatników – służyć będzie eliminacji niejasnych czy wręcz bezsensownych zapisów oraz wypełnianiu luk w prawie.
Poza tym w projekcie znalazły się zapisy, odnoszące się do innych ustaw, jak choćby ten, dotyczący Kodeksu karnego skarbowego, który mówi, że nie podlega karze ten, kto złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji i niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez właściwy organ uiścił należność.

Inne zmiany dotyczą ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych. Chodzi o artykuły, które mówią, że w razie nieopłacenia rachunku lub faktury w okresie 30 dni od chwili upływu terminu płatności, to wykazane koszty uzyskania przychodów musi zmniejszyć o niezapłaconą kwotę. Dopiero kiedy zapłaci, może zaliczyć tę kwotę w koszty. To rozwiązanie wymusza na przedsiębiorcach rozliczne korekty i w rezultacie jest dla nich uciążliwe. W projekcie proponuje się wykreślenie przepisu, który ten obowiązek wprowadza.

Minister szuka nieujawnionych dochodów
Z kolei opracowany przez resort finansów projekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zajmuje się przede wszystkim dochodami z nieujawnionych źródeł. Jego uchwalenie jest konieczne, jako że Trybunał Konstytucyjny zakwestionował dotyczące takich przychodów przepisy i w ustawie podatkowej, i w Ordynacji. I wyznaczał jednocześnie termin na poprawienie wadliwych paragrafów. W przypadku Ordynacji termin mija w lutym br.

W ustawie podatkowej ma znaleźć się definicja przychodów z nieujawnionych źródeł. Organy skarbowe za takie przychody uznają np. wydatki na nieruchomość, jeśli nabywca nie posiada żadnych źródeł przychodów albo uzyskiwane przez niego przychody są na tyle niskie, że nie pozwoliłyby na sfinansowanie takiego zakupu. Za pochodzące z nieujawnionych źródeł zostaną uznane także przychody, których wysokość zostanie uznana za zbyt dużą w stosunku do tych możliwych do osiągnięcia np. ze wskazanej przez podatnika działalności, np. gospodarczej. Chodzi np. o zbyt duże wpływy z zakładu fryzjerskiego, który funkcjonuje dwa razy w tygodniu.

Podatek od przychodów z nieujawnionych źródeł wynosi 75%. Z tym, że po wejściu w życie nowych przepisów taką stawką będą objęte wyłącznie przychody ze źródeł, których nie wskaże podatnik lub nie wytropią urzędnicy skarbowi. Jeśli jednak okaże się, że organy skarbowe zidentyfikują źródło przychodów i okaże się np., że z danej działalności podatnik w rzeczywistości uzyskiwał większe przychody niż wyjawił przed fiskusem, kara będzie łagodniejsza. Podatnik bowiem zapłaci podatek według standardowych stawek, choć oczywiście powiększony o odsetki karne.
Jeszcze jedna nowelizacja Ordynacji

Na tych dwóch nie kończą się projekty zmian w przepisach podatkowych, nad którymi toczą się obecnie praca. Na rozpatrzenie czeka jeszcze obszerna propozycja zmian w Ordynacji podatkowej. Rząd miał się nią zająć we wtorek, ale ostatecznie zrezygnował z rozpatrywania tego punktu porządku obrad.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

N
Nieujawnione.com

Jeśli Urząd Skarbowy zarzucił Ci posiadanie nieujawnionych źródeł przychodów – wejdź na nieujawnione.comBezpłatnie ocenimy twoje możliwości obrony przed fiskusem. Umów się na spotkanie, a doprowadzimy Twoją sprawę do umorzenia bez zapłaty jakichkolwiek karnych podatków! Działamy w całej Polsce!

Dodaj ogłoszenie