MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże mieszkania i domy mogą potanieć – uważają pośrednicy nieruchomości. To skutek zastoju na rynku wtórnym

Przemysław Zańko-Gulczyński
Pośrednicy nieruchomości już kolejny kwartał z rzędu negatywnie oceniają sytuację na rynku mieszkań i domów.
Pośrednicy nieruchomości już kolejny kwartał z rzędu negatywnie oceniają sytuację na rynku mieszkań i domów. Sylwia Penc / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Duże mieszkania i domy to zdaniem pośredników nieruchomości sektor rynku, w którym jest największa szansa na obniżki cen. Agenci oceniają sytuację rynkową coraz gorzej – ubywa chętnych nawet na zakup działek, które zwykle cieszą się dużą popularnością. Eksperci oceniają jednak, że na rynku mamy do czynienia raczej z zastojem niż z załamaniem.

Spis treści

Duże mieszkania i domy sprzedają się słabo, więc możliwe są obniżki cen

W poprzednim kwartale bieżącego roku pośrednicy nieruchomości oceniali sytuację na rynku nieruchomości negatywnie. Od tamtej pory nastroje pośredników jedynie się pogorszyły. Jak pokazuje najnowszy raport portalu Nieruchomosci-online.pl, w III kwartale 2022 r. biura nieruchomości najbardziej martwiła sytuacja w sektorze domów. Pesymizm przeważał jednak w ocenach niemal wszystkich segmentów rynku wtórnego – zastój panował nawet w działkach, które zwykle cieszą się dużą popularnością.

Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami.
Indeks nastrojów pośredników w obrocie nieruchomościami. Nieruchomosci-online.pl

– Uwagę zwraca wyraźne pogorszenie nastrojów w kategorii działek (...). Inwestycja w grunty wciąż może być atrakcyjna w kontekście ochrony oszczędności przed inflacją, jednak widać, że popytowa hossa po pandemii się skończyła. Ma na to również wpływ zbliżający się sezon zimowy, kiedy popyt na grunty naturalnie maleje – tłumaczy Alicja Palińska z Nieruchomosci-online.pl.

Zastój sprzedażowy to jednak dobre wiadomości dla kupujących, którzy mogą mieć nadzieję na obniżki cen. W ostatnich miesiącach, jak pokazują m.in. raporty firmy JLL, można obserwować lekkie spadki cen mieszkań. Zdaniem pośredników podobnie może być z domami i działkami, choć na razie sprzedający nie są zbyt skłonni do obniżek. Panuje nastrój wyczekiwania – właściciele nieruchomości chcą dotrwać lepszych czasów, a kupujący liczą na promocje.

– Oceniam, że ceny sprzedaży nie będą drastycznie spadać. Większa korekta cen spodziewana jest przy nieruchomościach trudno zbywalnych i z zawyżonymi cenami ofertowymi – uważa Tomasz Malinowski z firmy MALINOWSKI NIERUCHOMOŚCI.

Do nieruchomości trudno zbywalnych można zaliczyć np. duże mieszkania, na które z racji wysokich cen jest zwykle najmniejszy popyt – takie lokale mają więc szansę potanieć. Część pośredników wskazuje, że w segmencie działek o obniżki będzie trudniej, gdyż popyt wciąż napędzają inwestorzy. Inaczej jest z domami:

– Obecnie działki budowlane i inwestycyjne w większości kupowane są za gotówkę. Następuje natomiast korekta w dół cen domów z rynku wtórnego w związku z zastojem w tym obszarze – zauważa Anna Szypulska z firmy BMNieruchomości Bożena Milewska.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Drożyzna i niepewność to główne przyczyny zastoju. Czy przerodzi się on w kryzys?

Jak wskazują autorzy raportu Nieruchomosci-online.pl, pesymizm wśród pośredników wynika przede wszystkim z coraz bardziej widocznego zastoju na rynku. Spada zarówno sprzedaż mieszkań, jak i domów oraz działek, a czas potrzebny na znalezienie nabywcy wydłuża się. Co więcej, ubywa klientów posiłkujących się kredytem hipotecznym, a wzrasta liczba zakupów za gotówkę, a więc z reguły inwestycyjnych. Jak podaje raport, klientów gotówkowych przybyło zwłaszcza w sektorze:

  • kawalerek – wzrost liczby zakupów gotówkowych zauważyło 72 proc. pośredników,
  • większych mieszkań – 69 proc.,
  • działek budowlanych – 50 proc.

Warto zauważyć, że według pośredników w przypadku kawalerek i działek pod budowę nawet 80 proc. transakcji to dziś transakcje gotówkowe.

– Nadal jest duże grono klientów gotówkowych próbujących ulokować pieniądze w nieruchomościach, by nie traciły na wartości – zauważa Katarzyna Hańderek z Nieruchomości Hańderek. – Przed nami spadek liczby transakcji oraz praca z klientem gotówkowym, którego stać na więcej niż jedną czy dwie transakcje, ale który dyktuje warunki cenowe.

Indeks nastrojów pośredników według segmentów rynku.
Indeks nastrojów pośredników według segmentów rynku. Nieruchomosci-online.pl

Jako główne przyczyny zastoju na rynku nieruchomości eksperci wskazują czynniki takie, jak trudna sytuacja na rynku kredytów hipotecznych, rosnące koszty życia, a także duża niepewność co do rozwoju sytuacji i związany z nią stres. W trudnych czasach wiele osób woli odłożyć zakup na później.

– W tej chwili obserwuję zastój na rynku i wyczekiwanie na to, co przyniesie przyszłość – mówi Patryk Jaworski z Jaworski Nieruchomości. – Spodziewam się zwiększenia ilości ofert sprzedaży przy jednoczesnym braku kupujących.

Część agentów jest jednak zdania, że obecny zastój może przerodzić się w kryzys, jeśli inflacja i stopy procentowe będą nadal rosnąć. Można jednak tego uniknąć, jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżenie stóp.

Czy coraz więcej osób będzie zmuszonych do sprzedaży mieszkania przez drożejące kredyty?

Autorzy raportu Nieruchomosci-online.pl zwracają uwagę, iż trudna sytuacja na rynku kredytowym oraz – szerzej – w całej gospodarce, może zmusić część osób do decyzji o sprzedaży nieruchomości. Chodzi o budynki, których budowę lub zakup sfinansowano za pomocą kredytu. Warto zauważyć, że takie przypadki już się zdarzają – w ostatnich miesiącach wzrosła np. liczba ofert o sprzedaży domu w budowie.

– W niektórych przypadkach może dojść do sprzedaży nieruchomości ze względu na brak możliwości dalszej obsługi finansowej zaciągniętego kredytu – zwracają uwagę autorzy raportu.

Jak zauważają eksperci Extradom.pl, część osób stara się uniknąć kroku tak drastycznego, jak sprzedaż mieszkania. Jedną z popularniejszych metod jest czasowa przeprowadzka do rodziny albo znajomych – opustoszałe mieszkanie można wówczas wynająć, dzięki czemu zyski z najmu pokrywają przynajmniej część kosztów kredytu. Swoją sytuację finansową można też ratować za pomocą rozwiązań takich, jak pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, kredyt refinansowy czy restrukturyzacja kredytu.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny