Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje na innowacje: daj spokój z faksem! weź 2 miliony! rozmawiaj z klientem on-line!

(opr. peż)
Wszystkie projekty złożone w miarę wcześnie po ogłoszeniu naboru i które nie miały istotnych błędów z pewnością zostaną dofinansowane - zachęca Marek Dźwigaj, dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
Wszystkie projekty złożone w miarę wcześnie po ogłoszeniu naboru i które nie miały istotnych błędów z pewnością zostaną dofinansowane - zachęca Marek Dźwigaj, dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego.
Aktualnie jesteśmy w okresie, kiedy oferta wsparcia przedsiębiorców z funduszy unijnych jest wyjątkowo bogata - mówi Marek Dźwigaj, dyrektor Regionalnej Instytucji Finansującej Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. -Co chwila ogłaszane są kolejne konkursy, kolejne nabory wniosków. Dodatkowo w warunkach programów pomocowych ciągle wprowadzane są uproszczenia i ułatwienia.

Jeden z takich właśnie atrakcyjnych konkursów projektów zostanie ogłoszony już za kilkanaście dni (15 czerwca). Będzie to konkurs w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (działanie 8.2 - Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B). Dotacje mogą otrzymać projekty (przedsięwzięcia) o charakterze zarówno technicznym (informatycznym), jak i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej.

A konkretnie - o co chodzi?

Niestety, to dość skomplikowane określenie kwalifikowanych typów projektów może stanowić pewną barierę dostępności dla przeciętnego przedsiębiorcy, który na pierwszy rzut oka nie za bardzo wie o co tu chodzi. Jeżeli jednak zagłębimy się w istotę programu i skonfrontujemy go z rzeczywistością rynkową to wydaje się, że potencjalnych zainteresowanych, wśród przedsiębiorców, powinno być całkiem sporo.

Na rynku jest mnóstwo przedsiębiorstw, które świadczą usługi na rzecz innych firm lub są dostawcami towarów i produktów dla innych firm. Relacje pomiędzy takimi kontrahentami nazywamy B2B (business to business). Może to być np. producent i hurtownia, hurtownia i sklep detaliczny, firma prowadząca usługową księgowość i jej klient, czy też firma serwisująca sprzęt używany przez inną firmę itd.

Przedsiębiorstwa, które ze sobą współpracują w ten sposób stale się miedzy sobą komunikują: wymieniają się informacjami o dostępnym asortymencie, o terminach dostaw, o aktualnych cenach, składane są zamówienia na towar lub usługę, prowadzone są wzajemne rozliczenia, tworzona jest dokumentacja sprzedażowa, płatnicza, odbiorcza itd.

W praktyce, szczególnie w przypadku mniejszych firm większość tych czynności odbywa się w tradycyjnych formach. Zamówienia wysyłane są faxem, informacja przekazywana telefonicznie, dokumenty są drukowane i wysyłane pocztą.

Idź do przodu. Porzuć papier!

Część z tych lub innych czynności mogłaby być realizowana automatycznie poprzez wzajemną komunikację systemów informatycznych, które są lub byłyby używane przez kontrahentów.

Np. złożenie zamówienia mogłoby odbywać się on-line. Odbiorca wybrałby odpowiedni dostępny asortyment, określiłby jego ilość i termin dostawy. Informacja o zamówieniu trafiałaby automatycznie do służb księgowych, do magazynu, do działu transportu itd. Sprzedaż, odbiór towaru, czy dokonanie płatności mogłoby być również automatycznie rejestrowane w wybranych komórkach organizacyjnych (księgowość, magazyn, dział handlowy, transport) obu podmiotów.

Z pewnością istnieje ogromna ilość różnych innych procesów, które można byłoby zautomatyzować w ten sposób. W efekcie znaczna część czynności odbywałaby się szybciej, taniej i bezbłędnie. Dodatkowo z pewnością zarządzanie takimi przedsiębiorstwami byłoby prostsze i efektywniejsze. Szereg informacji np. o zamówieniach, rozliczeniach, sprzedaży, stanach magazynowych itp. byłaby dostępna natychmiast (on-line).

Że drogo? To weź dotację

Oczywiście zrealizowanie przedsięwzięcia polegającego na wdrożeniu takich rozwiązań informatycznych nie jest proste i tanie. Jednak teraz przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach Działania 8.2 POIG, którego celem jest zminimalizowanie wszelkich trudności z tym związanych.

W ramach działania przedsiębiorca może uzyskać dofinansowanie na zakup usług doradczych polegających na zaprojektowaniu odpowiedniego rozwiązania - systemu informatycznego dostosowanego do specyfiki jego działalności. W dalszej kolejności na zakup odpowiedniego oprogramowania i sprzętu, który ma służyć informatyzacji i automatyzacji odpowiednich procesów biznesowych, również na wytworzenie takiego oprogramowania specjalnie na jego potrzeby.

Dofinansowaniu podlega także wdrożenie odpowiedniego systemu w przedsiębiorstwie, przeszkolenie pracowników oraz dodatkowo pokrycie kosztów funkcjonowania wdrożonego rozwiązania informatycznego przez okres do 2 lat, w tym również dofinansowania kosztów wynagrodzeń pracowników, których praca jest bezpośrednio związana z jego funkcjonowaniem.

Trzeba zaznaczyć, że maksymalny poziom dofinansowania takiego projektu jest bardzo wysoki. Niektóre wydatki pokryte zostaną aż w 85%. Kolejną niewątpliwą zaletą tego programu jest otwarty charakter naboru wniosków. Skutek jest taki, że wszystkie projekty złożone w miarę wcześnie po ogłoszeniu naboru i które nie miały istotnych błędów z pewnością zostaną dofinansowane. A kwota dofinansowania może wynosić nawet 2 mln zł.Warto więc skorzystać.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości przedsiębiorcy powinni telefonować lub udać się osobiescie do Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, która wnioski przyjmuje.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny