Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dom w Sochoniach. Ekspert udziela odpowiedzi na kolejne pytania Czytelników.

Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Mimo że nagroda główna znalazła już swojego właściciela, napłynęły do Biura Loterii kolejne pytania do eksperta. Tym razem odpowiedzi udziela Ryszard Matłowski, inspektor nadzoru budowlanego.
Ryszard Matłowski, inspektor nadzoru budowlanego
Ryszard Matłowski, inspektor nadzoru budowlanego

Ryszard Matłowski, inspektor nadzoru budowlanego

21 grudnia, punktualnie o godzinie 12, wszystkie kupony zostały wysypane do przezroczystej skrzyni. Kilkanaście minut później poznaliśmy laureata nagrody głównej - wspaniałego domu zlokalizowanego na cudownej działce w podbiałostockich Sochoniach.

Ryszard Matłowski, inspektor nadzoru budowlanego
Na co należy zwrócić uwagę przy planowaniu domu?

- Budowa domu jest procesem złożonym, składającym się z kilku kluczowych etapów. Jednym i chyba najważniejszym z nich jest wybór i nabycie działki. Jej położenie, powierzchnia i ukształtowanie terenu mają bezpośredni wpływ także na rodzaj i wielkość domu, a co za tym idzie, również na jego koszt. Przy planowaniu warto wziąć pod uwagę również wielkość rodziny, a także lokalizację.

Warto również zwrócić uwagę na dobór materiałów budowlanych. Należy pamiętać, że murowany i drewniany dom znacznie różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim właściwościami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc zasięgnąć porady specjalisty.

Jakie są najważniejsze etapy budowy domu? Które są kluczowe dla całej inwestycji?

- Jak tylko znajdziemy odpowiednią działkę i uzyskamy niezbędne pozwolenia na rozpoczęcie prac budowlanych, rozpoczyna się pierwsza faza budowy, tj. wykopy pod fundamenty i wykonanie fundamentów (ławy, płyty żelbetowe). Następnie wznoszone są ściany nośne konstrukcyjne, wylewane stropy, klatki schodowe, konstruowana więźba dachowa, która następnie tworzy podstawę do ułożenia pokrycia (blacha/dachówka). Etap, na który składają się wymienione prace, w budownictwie nazywany jest stanem surowym otwartym. Ze względu na prace konstrukcyjne zakończone w tym etapie, jest on kluczowym dla powodzenia i trwałości całej inwestycji.

Następną grupą istotnych prac są roboty instalacyjne (elektryczne i sanitarne). Ważne, by wykonawcy mogli pochwalić się różnymi certyfikatami. Przestrzegam przed powierzaniem tych robót firmom niedoświadczonym lub niezwykle tanim. Ostatnim etapem, na jaki należy zwrócić uwagę, są prace, które dążą do ocieplenia budynku i zapewnienia mu dobrej izolacji cieplnej. Dobrze wykonana elewacja zapewnia tańszą eksploatację domu - a w dzisiejszych czasach jest to bardzo ważne.

Czy opieka inspektora nadzoru jest niezbędna dla rozpoczęcia budowy?

- Funkcja inspektora jest ustanowiona z urzędu tylko na niektórych rodzajach inwestycji. Przy budownictwie cywilnym inspektor powoływany jest z woli budującego (inwestora). Inwestor nie musi się znać na meandrach budowy i funkcje nadzorcze może z powodzeniem cedować na inspektora. Ten bierze czynny udział w realizacji inwestycji - od protokolarnego przekazania placu pod budowę aż do jej zakończenia i przekazania do użytku. Każdy etap budowy, a zwłaszcza roboty tzw. zanikowe (np. wykopy pod fundamenty, ławy fundamentowe, zbrojenie stropów) powinny być odebrane przez inspektora i potwierdzone wpisem do dziennika budowy. Ogólnie ujmując, inspektor dba o zgodność robót z projektem technicznym, pozwoleniem na budowę, obowiązującymi normami i zasadami wiedzy technicznej i sztuki budowlanej, jak również przepisami bhp i ppoż.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny