MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dojlidy. Parafia Prawosławna św. Proroka Eliasza w Białymstoku obchodziła święto parafialne. Były stragany odpustowe (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Dojlidy. Parafia Prawosławna św. Proroka Eliasza w Białymstoku obchodziła święto parafialne. Były stragany odpustowe
Dojlidy. Parafia Prawosławna św. Proroka Eliasza w Białymstoku obchodziła święto parafialne. Były stragany odpustowe Jerzy Doroszkiewicz
Dziś Cerkiew prawosławna wspomina św. Proroka Eliasza. To patron parafii w białostockich Dojlidach. Była uroczysta Boska Liturgia, procesja i jarmark odpustowy na ulicy Plażowej

Cerkiew prawosławna tradycyjnie 2 sierpnia wspomina świętego Proroka Eliasza. Wierni modlą się do niego podczas suszy o deszcz albo pogodę, kiedy plonom grozi powódź.

W tym dniu rolnicy starają się nie wykonywać żadnych prac polowych. Ludowe przekazy głoszą, że powinien spaść deszcz.

Prorok Eliasz żył w pierwszej połowie IX w. przed narodzeniem Chrystusa, za czasów izraelskiego króla Achaba. Święty był obrońcą czystości wiary i przykładem bogobojności. Piętnował upadek obyczajów izraelskiego narodu i panujący tam kult pogańskiego bożka słońca Baala. Powiedział wówczas władcy i całemu ludowi izraelskiemu, iż klęski spowodowane są tym, iż ludzie zapomnieli o prawdziwym Bogu. Wezwał też lud, aby zebrał się na górze Karmel i złożył ofiary bożkowi Baalowi i prawdziwemu Bogu. Miało się okazać która z ofiar zostanie przyjęta. Dzięki gorliwej modlitwie proroka została przyjęta ofiara prawdziwego Boga. Spadł deszcz, a lud został nawrócony. Odwołując się do tego wydarzenia wierni modlą się do proroka Eliasza o zesłanie deszczu podczas suszy.

Za świętość swego życia, według cerkiewnej tradycji, został wzięty do nieba na płomiennym rydwanie.

Najczęściej przedstawianą sceną z życia proroka jest wniebowzięcie Eliasza na ognistym wozie zaprzężonym w skrzydlate rumaki. Niekiedy wóz proroka zmierza ku niebu po tęczy. U stóp wozu stoi prorok Elizeusz, chwytający spadający płaszcz mistrza. Ponadto proroka Eliasza spotykamy na ikonach Przemienienia Pańskiego, gdy w geście modlitewnym stoi po prawicy Chrystusa.

Święty Prorok Eliasz jest patronem wielu cerkwi w Podlaskiem: w Podbielu, Nowej Łuce, Jacznie, Siemiatyczach, Dubinach, Socach i Puchłach. W Białymstoku jest patronem parafii prawosławnej na Dojlidach.

Tradycyjnie podczas święta parafialnego, przed cmentarzem, na którym mieści się cerkiew parafialna, swoje stragany rozłożyli odpustowi handlarze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny