Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do fiskusa przez Internet. W tym roku jeszcze łatwiej.

Maryla Pawlak-Żalikowska [email protected] Fot. M. Żalikowska
www.e-deklaracje.gov.pl – na tej stronie znajdziemy wtyczkę umożliwiajacą nam rozliczenie podatku przez Internet
www.e-deklaracje.gov.pl – na tej stronie znajdziemy wtyczkę umożliwiajacą nam rozliczenie podatku przez Internet
Posłużenie się w rozliczeniu podatku drogą internetową to sposób naprawdę łatwy. Nawet dla osób średnio biegłych w posługiwaniu się komputerem.

Żeby to zrobić, trzeba wejść na stronę ministerstwa finansów e-deklaracje.gov.pl i zainstalować specjalną wtyczkę umożliwiającą korzystanie z interaktywnych formularzy PIT. Cały zabieg – o ile tylko nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe, które nie są wygórowane – trwa kilka minut.

Przejście tego etapu jest proste, bo na powyższej stronie ministerstwa znajdziemy wiele potrzebnych wskazówek. Potem wypełniamy formularz, podpisujemy kwotą przychodu z 2009 roku i wysyłamy dokument. Warto dodać, że system nie przepuści zeznania, które zostało błędnie wypełnione – to dodatkowa zaleta tego sposobu rozliczenia.

Zobacz także. Fiskus. Łatwiej przekażesz potrzebującym 1 proc. z PIT

To świetne rozwiązanie dla osób, które nie lubią papierologii. Tym bardziej, że rozliczając się z podatku za rok 2010 wspólnie z małżonkiem, nie trzeba już (jak to było poprzednio) słać wcześniej do urzędu skarbowego druku UPL-1, czyli pełnomocnictwa potwierdzającego zgodę współmałżonka na wspólne rozliczenie.

Przypomnijmy, że poprzez e-deklaracje możemy rozliczać: PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A za rok 2010 oraz wniosek PIT-16 w 2011 roku. Ten sposób rozliczenia nie wymaga kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Rolę tego zabezpieczenia pełnią niektóre specyficzne tylko dla nas dane. Są to: NIP, imię i nazwisko, PESEL, data urodzenia i kwota przychodu wykazana przez nas w zeznaniu rocznym za rok poprzedni, czyli w tym wypadku 2009.

Aby mieć dowód złożenia zeznania, nie trzeba go drukować. Wystarczy zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Zaleca się również zapisanie kopii deklaracji (zeznania/wniosku) na dysk w trakcie jego składania.

Zobacz także. Podatki dla firm 2011. O czym warto pamiętać na początku roku.

Pomocą w sprawie procedur składania deklaracji służy Krajowa Informacja Podatkowa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7 – 18. Telefony: dla stacjonarnych - 0 801 055 055, dla komórkowych - (22) 330 03 30. Pomoc w sprawie problemów technicznych przy obsłudze systemu świadczy Pomoc Techniczna systemu e-Deklaracje, czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 17. Telefon (22) 694 49 74; e-mail: [email protected].

Ważne!

Kiedy zakończymy procedurę wypełniania e-deklaracji podatkowej, musimy pobrać i zachować Urzędowe Potwierdzenie Odbioru. To właśnie UPO jest traktowane przez urząd skarbowy w ten sam sposób jak dowód nadania listu poleconego czy potwierdzenie złożenia PIT w urzędzie skarbowym.

System może przesłać nam UPO w pewnym opóźnieniem, dlatego nie należy zwlekać z rozliczeniem elektronicznym do ostatniego dnia kampanii podatkowej.

W tym roku kończy się ona nie 30 kwietnia, a 2 maja. Gdybyśmy wysłali zeznanie 2 maja o północy, a system dopiero na drugi dzień poinformowałby nas o błędzie w rozliczeniu (a w takiej sytuacji nie dostajemy UPO), możemy mieć problemy. Urzędy skarbowe wyjaśniają, że każda taka sytuacja traktowana jest indywidualnie, pytanie jednak po co ryzykować? W sporze z fiskusem zawsze lepiej być pewnym dopełnienia wszystkich formalności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny