Chciałam ze sobą skończyć – przyznaje wprost pani Basia, która nie mogła już znieść przemocy ze strony męża. Na szczęście pewnego dnia dowiedziała się o wsparciu, jakie oferuje Lokalny Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Sopocie.
Kobieta przekonuje, że pomoc, jaką tam otrzymała przeszła jej najśmielsze oczekiwania. W samych ciepłych słowach mówi o kobietach, które jej pomogły.
- Nie jestem już sama, są dobrzy ludzie, którzy chcą mi pomóc – podkreśla. Pani Basia została objęta darmową i kompleksową pomocą psychologiczną, prawną i finansową.
Ze względu na niskie zarobki otrzymała bony na jedzenie i ubrania. Na trzy miesiące wynajęto jej także mieszkanie, by mogła zaznać normalnego życia.
- Nabrałam siły, podreperowałam swoje zdrowie – przekonuje.
Kobieta planowała zamieszkać u siostrzeńca. Może liczyć na dalszą pomoc, zarówno finansową, jak i psychologiczną, bo bardzo obawia się powrotu do męża i przemocy.
Kto przekazuje pieniądze na pomoc ofiarom przemocy domowej
Pomoc, którą otrzymała pani Basia (i otrzymują inne osoby pokrzywdzone przestępstwem), jest finansowana z Funduszu Sprawiedliwości.
Fundusz, zreformowany dzięki ministrowi Zbigniewowi Ziobro, dysponuje budżetem liczonym w setkach milionów złotych.
Pieniądze te pochodzą m.in. z nawiązek nakładanych przez sądy na skazanych. „Dorzucają się” też więźniowie, którzy pracują podczas odbywania kary – część z ich wynagrodzeń trafia na konto Funduszu Sprawiedliwości.
Następnie pieniądze są kierowane do organizacji, które stają do konkursu o granty. Ostateczną decyzję o tym, kto dostanie środki, podejmuje resort sprawiedliwości.
W kraju działa już 51 regionalnych ośrodków pomocy Funduszu Sprawiedliwości. Docelowo ma być ich 60. Tę sieć uzupełnia 190 punktów lokalnych, a ma być ich aż 300. Aby otrzymać pomoc, wystarczy się do nich zgłosić – przyjść, napisać maila lub zadzwonić.
Pierwszym krokiem w pomocy jest zwykle spotkanie z tzw. osobą pierwszego kontaktu, a po przeanalizowaniu sytuacji pokrzywdzona osoba otrzymuje odpowiednio pomoc prawną, materialną czy np. psychologiczną.
Okręgowy Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem w Gdańsku mieści się przy ul. Fromborskiej 24, a Lokalne w Pruszczu Gdańskim przy ul. Wojska Polskiego 37, w Sopocie przy Alei Niepodległości 778 oraz w Nowym Dworze Gdańskim przy ul. Warszawskiej 52.
Adresy i kontakty do wszystkich ośrodków dla pokrzywdzonych w całej Polsce są dostępne na stronie internetowej Funduszu Sprawiedliwości:
www.funduszsprawiedliwosci.gov.plMożna również zadzwonić i uzyskać wstępną poradę oraz adres najbliższego ośrodka (Linia Pomocy Pokrzywdzonym 222 309 900).
Lista punktów pomocy jest też dostępna na interaktywnej mapie:
www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?